Yapıştırıcı çeşitleri herkesin mutlaka kullanmak durumunda kaldığı ürünlerdir. Okullarda, evlerde ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilen yapıştırıcılar, farklı formlarda bulunabilmektedir. Sıvı, katı ve stick şeklinde bulunabilen yapıştırıcılar, farklı yüzeylerde kullanılmaktadır. Ahşap, kağıt, metal, karton ve kumaş gibi yüzeylerde meydana gelen yırtılmalar ya da açılmalar için uygun yapıştırıcının tercih edilerek kullanılması ile deformasyona uğrayan yüzeylerin onarılması mümkündür. Her yapıştırıcının kullanım alanı farklılık gösterebilmektedir. Oldukça güçlü ve dayanıklı yapıştırıcı modelleri olduğu gibi daha düşük seviyede güçlere sahip yapıştırıcılarda bulunmaktadır. Kullanımını tercih edebileceğiniz en güçlü yapıştırıcı markaları şu şekilde sıralanabilir;

10. Sıvı Silikon Yapıştırıcı

Sivi Silikon Yapistirici

Sıvı silikon yapıştırıcılar genellikle hobi işlerinde kullanılmaktadır. Maket, flament, boncuk ve karton gibi materyallerin birleştirilmesi ya da şekil verilmesi gibi işlerde rahatlıkla kullanım sağlanılabilen bir yapıştırıcıdır. Sıvı formundan dolayı oda sıcaklığında saklanması en doğru tercih olacaktır. Kullanım sırasında ellere bulaşabilen bir yapıya sahip olmasına rağmen, cilde herhangi bir zarar vermemekle birlikte, ellerden kolaylıkla çıkabilmektedir. Sıvı silikon kullanımı ile yapıştırılan materyallerin iyice kurumasını beklemek gerekmektedir.

9. Hızlı Yapıştırıcı

Hizli Yapistirici

Hızlı yapıştırıcılar, bir sprey bir de sıvı kullanımı ile işlevini yerine getirmektedir. Hızlı yapıştırıcıda emici yüzeye sprey sıkılır ve diğer yüzeye de sıvı yapıştırıcı uygulanır. Bu sayede, yapıştırmak istediğiniz yüzey eski formuna saniyeler içerisinde geri gelir. Özellikle ahşap materyalden üretilmiş ürünler üzerinde etkili olan hızlı yapıştırıcıyı aynı zamanda; mutfak montajı, mobilya imalatı, hobi işleri, mdf, sunta, seramik, cam, plastik ve süpürgelikler gibi birçok alanda da oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Hızlı yapıştırıcı kullanımı ile birleştirilen ürünler, oldukça sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olmaktadır.

8. Kontakt Yapıştırıcı

Kontakt Yapistirici

Elastik özelliğe sahip olan bu yapıştırıcı suya ve sıcağa karşı oldukça dayanıklıdır.  Oldukça kaliteli olan bu yapıştırıcıyı halı, ayakkabı, deri koltuk ve kauçuk gibi materyallere sahip olan ürünler üzerinde etkilidir. Uygulama yapılacak yüzeyde, kontakt yapıştırıcı oldukça kısa bir süre içerisinde etkisini göstermektedir. Yapıştırılan yüzeylerin dayanaklı bir yapıya sahip olmasını da sağlamaktadır.

7.Ağaç Tutkalı Yapıştırıcısı

Agac Tutkali Yapistiricisi

Yapıştırılacak ürünlerde doğal bir görünüm elde edilmesini sağlar. Kağıt, ahşap ve ağaç malzemelerinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda, hobi işlemleri için de oldukça sık tercih edilmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan bu yapıştırıcının, bulaşma gibi sorunu yoktur. Uygulama yapıldıktan yaklaşık otuz dakika içerisinde yapıştırmanın etkisi görülemeye başlanmaktadır.

6.Tekstil Kumaş Yapıştırıcısı

Tekstil Kumas Yapistiricisi

Yoğun bir kıvama sahip olan kumaş yapıştırıcısının tek bir tüpü ile uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz. Oldukça ufak bir miktar ile yapıştırma işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tüm deri ve kumaş ürünlerinde rahatlıkla kullanım sağlayabileceğiniz tekstil kumaş yapıştırıcısı en güçlü yapıştırıcı ürünleri içerisinde yer almaktadır. Kumaş yapıştırıcısı kullanılan kıyafetlerin çamaşır makinesinde yıkanması, yapışkanın gitmesine neden olmamaktadır. Rahatlıkla kıyafetlerin kullanımının ve temizleme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

5. Faber- Castell Tack It

Faber Castell Tack It

Faber – Castell markasına ait olan tack it hamur yapıştırıcı, okul, ev ve iş yerleri gibi pek çok alanda tercih edilmektedir. Oldukça kısa süre içerisinde etkisini gösterebilen bu hamur yapıştırıcılar, kağıt ve kumaş gibi materyaller üzerinde kullanılmaktadır. Uzun süre yapışkanlığını koruyabilen hamur yapıştırıcılar, uygulanan yerde herhangi bir deformasyona da neden olmamaktadır. Rahatlıkla Kullanım sağlanılabilen hamur yapıştırıcılar, sağlık açısından da herhangi bir zarar teşkil etmemektedir.

4. Epoxy Metal Çift Şırınga Blister

Epoxy Metal Cift Siringa Blister

Epoxy, dolgu malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra, özellikle metal ve mermer parçaların birleştirilmesi içinde kullanılmaktadır. Oldukça hızlı kuruma özelliğine sahip olan bu ürün, su ve sulandırılmış asit ile yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olması ile ön plana çıkmaktadır.

3. Japon Yapıştırıcı

Japon Yapistirici

Özellikle Pattex japon yapıştırıcısı oldukça etkili bir üründür. Kağıt, metal, ahşap, kauçuk ve deri gibi farklı birçok yüzeyde hızlıca etkisini gösteren japon yapıştırıcısı, en çok tercih edilen yapıştırıcı ürünleri arasında yer almaktadır. Kullanım sırasında tüpün ucundaki başlığın kullanılmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde, japon yapıştırıcısının ellere bulaşması gibi istenmeyen bir durum meydana gelebilir. Ellerden oldukça zor çıkan japon yapıştırıcısının, cilt üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu görülmemiştir.

2. Epoxy Çelik Yapıştırıcı

Epoxy Celik Yapistirici

Bu yapıştırıcı çeşidi ise daha çok; beton, ahşap, metal, boru ve araba parçaları gibi ürünlerin birleştirilmesi ya da farklı bir yüzeye yapıştırılması için kullanılmaktadır. Oldukça güçlü ve etkili bir ürün olan epoxy çelik yapıştırıcı, elektrik geçirmeme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda, alkali çözelti, su ve seyreltik asite karşıda dayanıklıdır.

1. Peligom Pelikan Yapıştırıcı

Peligon Pelikan Yapistirici

Bu yapıştırıcı sıvı bir forma sahiptir. Oldukça kolay bir şekilde uygulanabilir. Uygulama sonrasında yaklaşık olarak dört ile beş saat gibi bir süre, uygulama yapılan materyalin kurumasını beklemek gerekmektedir. Bu ürün; kağıt, seramik ve ahşap gibi farklı yüzeylerde kullanıma uygun olarak üretilmiştir. Bu üründe oldukça dayanıklı ve etkili sonuçlar elde edilmesini sağladığı için en güçlü yapıştırıcı markaları arasında yer almaktadır.
Kategori: