En iyi pırlanta markaları çok daha az ilgi görmeye başladı. Coronavirüs salgını sonucunda birçok insan pırlanta markalarının indirim yapacağını düşündü ancak gerek ekonomik nedenler, gerek ise salgından sonrası için pırlanta şirketleri pek fazla indirim yapmadı. Pırlanta şirketlerinin bu dönemde bazı ara dönem kampanyaları düzenlediği biliniyor olsa da en iyi pırlanta markaları listesi içerisinde yer alan markaların pek fazla indirim yapmasa bile en iyi pırlanta ürünlerine sahip olduğu ayrıca biliniyor.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?En İyi Pırlanta Markaları – En İyi Pırlanta Markası Hangisi 2020

En iyi pırlanta markaları arasında özellikle sertifika veren şirketlerin yer alması dikkat çekiyor. Sertifika vermeyen pırlanta satıcılarının güvenilir olmadığı biliniyor. Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Sorusuna yanıt aradıktan sonra en iyi markalar adımına geçmenizi öneririz.

Renk Önemlidir

Pırlanta alırken renginin ne renk olduğuna mutlaka ama mutlaka dikkat edin. Kodunu sorun ve aşağıdaki listede olduğu gibi pırlantanın renginin olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

  • D – E – F: Mükemmel beyaz
  • G – H: Tam renkte olan beyaz
  • I – J: Çok hafif sarıya benzeyen beyaz
  • K ve sonrası: Direkt sarı

Karat

Pırlanta alırken karat ağırlığına mutlaka dikkat etmek gerekir. Kaç karat olduğu konusunda en fazla karat en iyisidir demek doğru olmasa bile karat olarak yüksek karatlı pırlantalar her zaman daha iyidir. Ancak yüksek karat pırlantaları alırken özellikle beğenip beğenmediğinize bakarak en iyi modeli seçmeye çalışmanızı öneririz.

Evlenme teklifleri, özel günlerde hediye edilecek pırlantalar için karat sayısı olarak 0.20 Ct. ve üzerinde olan ürünleri seçebilirsiniz.

Berraklık

Pırlanta berraklık nedir? Berraklık pırlantanın ne kadar lekesiz olduğunu belirtir. Genelde pırlantalar kalitesine göre değişim gösteriyor olsa da üzerlerinde herhangi bir leke görmek mümkün değildir. Ancak özel görüntüleme teknikleri sayesinde veya büyüteç yardımı ile berraklığı az olan pırlantalar anlaşılabilir. Berraklığı yüksek olan pırlantalar her zaman daha fazla fiyattan satılırken, çok ucuza satılan pırlantalar gerçek pırlanta olmadığı gibi daha düşük fiyatla satılan pırlantalarda da berraklık daha az olabilir. Bu konuyu mutlaka sorup sertifikasında bu durumun yazıp yazmadığına bakmanızı öneririz.

Berraklık değerleri:

  • FL – IF: Tamamen lekesizdir.
  • VVS1 – VVS2: Gözle görülemeyecek kadar çok ama çok küçük lekeler mevcuttur.
  • VS1 – VS2: Gözle görülemeyen çok küçük lekeler mevcuttur.
  • SI1 – SI2: Gözle görülemeyen küçük lekeler mevcuttur.
  • I1 – I2 – I3: Gözle görülebilen lekeler mevcut ve bu lekeler büyük olabilir.

Parlaklık-Kesim

Pırlantanın kesimi son derece önemlidir. Mutlaka parlak olmasına özen gösterin. Işık altında elinizde birkaç kez çevirin ve ne kadar parladığını test edin. Pırlanta parlak olmalıdır.

En İyi Pırlanta Markaları 

Blue DiamondEn İyi Pırlanta Markaları – En İyi Pırlanta Markası Hangisi 2020

Blue Diamond 2004 yılından beri satış yapan markalar arasında yer alırken Türkiye’nin pırlanta ve diğer mücevherat satışlarında son derece büyük bir markadır. Türkiye’nin en büyük mücevherat satıcısı* olduğunu belirten Blue Diamond markası nasıl? Sorusunun yanıtı da iyi olarak yanıtlanabilir.

Marka, en çok satış mağazasına sahip olduğunu belirtmektedir ve en fazla toptan satış yapan marka olarak liderliği elinde tutmaktadır. Blue Diamond markasının kaliteli ürünler ürettiği bilinirken, özellikle de bugün Türkiye’de en çok satış yapan marka olduğunu da eklemek gerekiyor.

Zen PırlantaEn İyi Pırlanta Markaları – En İyi Pırlanta Markası Hangisi 2020

1890 yılına dayanan temelleri ile Türkiye’nin en büyük ve en güçlü pırlanta markaları arasında yer alan Zen Pırlanta, bugüne dek milyonlarca insanın ürün alıp memnun kaldığı en kaliteli pırlanta markaları listesinde yer alıyor. Markanın özellikle uygun fiyatlı ürünlerden çok yüksek özel serilere kadar ürünlerinin bulunduğu bilinirken her keseye uygun ürünler sunması da ayrıca beğeni topluyor.

AtasayEn İyi Pırlanta Markaları – En İyi Pırlanta Markası Hangisi 2020

“Sarraf Hacı Mustafa Kamer” tarafından 1937 yılında kurulan Atasay, Türkiye’nin en büyük ve güçlü pırlanta markaları arasında yer alıyor. Markanın ürünleri özellikle her keseye uygun olduğu gibi aynı zamanda lüks arayanlar için çok kaliteli ürünler sunduğu biliniyor.

Lizay PırlantaEn İyi Pırlanta Markaları – En İyi Pırlanta Markası Hangisi 2020

1978 yılında kurulmuştur. Pırlanta alanında yeni ve dikkat çeken ürünler satışı ile özellikle sektörde oldukça fazla satış yaptığı bilinen markalar arasında yerini almaktadır. Lizay Pırlanta kaliteli ürünler ürettiği gibi yine her yaştan insanın tercih edebileceği ürünler üretmekte ve uygun fiyatlı pırlanta markaları arasında yer almaktadır.

GülaylarEn İyi Pırlanta Markaları – En İyi Pırlanta Markası Hangisi 2020

1926 yılında Gülaylar Group tarafından kurulan Gülaylar mücevherat alanında son derece kaliteli ürünler üretmektedir. Pırlanta markası dendiği zaman akla ilk gelen markalar arasında yer alan Gülaylar, özellikle en kaliteli pırlanta ürünleri üretimi konusunda kalite standartları ile dikkat çekiyor. Gülaylar ayrıca kaliteli pırlantalar üretmesinin yanında uygun fiyatlı pırlanta markaları 2020 listesinde yine kendisine yer bulabiliyor.

En İyi Pırlanta Markaları Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularEn İyi Pırlanta Markaları – En İyi Pırlanta Markası Hangisi 2020

En İyi Pırlanta Markası Hangisi?

Listemizde yer verdiğimiz markaların hepsi iyidir.

Pırlanta Düşer Mi?

Evet, zaman zaman en iyi markaların pırlanta yüzük modelleri ve kolyelerinde bile düşme görülebilir. Bu durumda onarım için ücret ödemeniz istenebilir.

Kaç Karat Pırlanta İyidir?

Karat konusuna dikkat etmek gerekir. Ne kadar yüksek karat pırlanta olursa o kadar iyi demektir. Genel olarak 0.20 Ct. karat olması önerilir. Daha yüksek karatlı pırlantalar daha fazla yüksek fiyatla satıldığı gibi, her zaman için mümkün olan en yüksek karat oranına-sayısına sahip pırlantaları tercih etmeniz gerekir. Pırlanta konusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında ne de olsa karat konusu son derece önemlidir.

Pırlanta seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında özellikle de karat konusunda 0.20 Ct. ve üzeri ürünleri tercih etmek önerilir. Pırlanta seçiminde özellikle de sertifikalı karat sayısı yüksek ürünler her zaman daha fazla tercih önceliğine sahip oluyor.

*Bu içerik Zovovo.com’a özel olarak üretilmiştir.