Gelişen oyun dünyasının en büyük etkilerini simülasyon oyunlarında da fazlasıyla görmeye başladığımız bir dönemdeyiz. Simülasyon oyunları artık hem grafik bakımından hem de oyun içi detaylar bakımından oldukça tatmin edici bir biçim kazanmış durumda. En iyi simülasyon oyunları içerisinden bazılarını sizler için inceledik.

Footbal Manager 2020

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Futbol düşkünlerinin en çok tercih ettiği oyunların başında gelen Football Manager serisi her sene gerçekçi bir menejerlik simülasyonuna daha çok yaklaşmaktadır. Oyun yapımcıları bu oyunu geliştirmek üzerine gerçekten büyük bir başarı elde ettiler. Bu oyunla birlikte futbol sektöründe menejerlik kariyerinizin ilk adımlarını atabilirsiniz. Oldukça detaylı bir iç yapısı bundan oyunun içerisinde bulunan oyuncular da özellik bakımından gerçeğe oldukça yakındır. Bu oyunda bir futbol takımı yönetiminin bütün detaylarıyla karşılaşacaksınız.

Oyuncu transferleri, bütçenizin durumu, futbol takımınızın içinde çalışan diğer personeller, diğer takımlardan gelen menajerlik teklifleri, basın toplantıları gibi pek çok içeriğe sahip olan Football Manager 2020 oyununda teknik direktörlük kariyerinizin basamaklarını başarı ile tırmanmak için oldukça detaylı ve doğru kararlar vermeniz gerekir. Örneğin her maçınızdan önce karşı takımınızı incelemeniz ve zaaflarını bilmeniz gerekir. Bunun için teknik ekibinizdeki kişilerin görevlendirebilir ve karşı takıma dair birtakım bilgiler toplayabilir. Her ne kadar bu detaylar önemli olsa da oyundaki en önemli detaylar elbette ki sahaya süreceğiniz ilk 11 ve belirlediğiniz taktiktir. Doğru taktik ve doğru ilk 11 ile kazanmanıza ihtimal verilmeyen maçlardan bile 3 puanla ayrılabilirsiniz.

Ayrıca en iyi oyun bilgisayarlarını inceleyebilirsiniz.

MudRunner

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Bu oyun bir arazi simülasyon oyunudur. Araçlarımızı çamurlu ve engebeli yollara sürdüğümüz bu oyunda yardımımıza yalnızca harita ve pusula koşmaktadır. Oldukça eğlenceli olan bu oyun tek oyunculu olarak oynandığı gibi çok oyunculu olarak da oynanabilmektedir.

Papers Please

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Pek çok bağımlısı olan bu oyunda mesleğiniz bir sınır görevlisi olmaktır. Yani oyun boyunca karşınıza birtakım göçmenler gelir ve sınırdan geçmek ister. Oyundaki göreviniz de bu göçmenlerin sınırı geçip geçemeyeceğine dair olan karar vermektir. Sınırdan geçmek isteyen göçmenler size birtakım belgeler uzatır. Bu göçmen sınırdan geçip geçemeyeceğine dair olan kararı da göçmenin size verdiği belgeleri inceleyerek verirsiniz. Fakat kararlarınızı ülkenizin belirlediği kurallar ve yasalar dahilinde vermek zorundasınız. Başvuru yapan kişilerin hikayesi ne kadar acıklı olursa olsun eğer gerekli şartları karşılamıyorsa bu kişiye geçiş izni vermemelisiniz. Oyun her ne kadar basit gibi görünse de oynamaya başlayanların bir türlü kendini alamadığı da bir gerçektir.

Train Simulator 2020

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Dovetail Games’in geliştirdiği bir oyun en iyi tren simülasyonları arasında daima ilk sıralarda kendine yer bulabilmiştir. Üstelik 2020 yılında piyasaya sürülen serinin son oyunu Train Simulator 2020, 2009 yılında piyasaya sürülen ve serinin ilk oyun olma özelliğine sahip olan oyundan gerçekçilik ve detay bakımından oldukça üst düzey bir oyun olarak karşımıza çıkar. Grafik bakımından epey gelişmiş bir şekilde piyasaya sürülen serinin son oyunu oynanış açısından da fazlasıyla tatmin edicidir.

Cities: Skylines

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Şehir inşa etme ve yönetme teması oyun dünyasına yıllardan beri bulunmaktadır. Özellikle oyun teknolojilerinin gelişimi ile birlikte şehir inşa etme ve yönetme oyunları da oldukça detaylı ve kapsamlı iç almaya başlamıştır. Cities Skylines da şehir inşa etme oyunları arasında çok kısa sürede büyük bir popülerlik kazanmayı başarmıştır. Elbette bu popülerliği kazanmasının en temel sebebi oyunun oldukça kaliteli olması ve şehir yapısına dair gerçekçi detaylar barındırıyor olmasıdır. Oyunda amacınız kasaba sayılabilecek ufak bir şehri devasa bir metropole çevirmektir. Fakat metropol demek yalnızca muazzam binalar, gökdelenler, şehir yapıları ya da şehrin estetiği demek değildir. Cities Skylines oyununda bunu daha iyi anlayacaksınız. Şehrinizin estetik anlamda göze hitap etmesi de önem arz etmektedir.

Fakat şehrimizde yaşayan halkımız da unutmamalısınız. Halkınızın ihtiyaçlarını görmezden gelmek şehrinizde olumsuz bir havanın etmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla devasa bir metropol inşa ederken halkınızın ihtiyaçlarını görmezden gelmemeli ve şehrinizin altyapısını da sağlam bir temele oturtmalısınız. Cities Skylines ile birlikte oldukça gerçekçi bir şehir inşa etme ve yönetme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Euro Track Simulator 2

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Bir tır şoförü olarak kendimizi yollarda bulacağınız ve radyonuz açıp uzun tır yolculuklarının keyfini çıkaracağınız bu oyun sizi kendi büyüsü altına almak konusunda oldukça iddialıdır. Zira yüksek sayıda oyuncunun beğenisini kazanan bu oyun müdavimleri için ise adeta vazgeçilmez bir durumdadır. En iyi simülasyon oyunların içerisinde biri olan Euro Track Simulator oyunu ile birlikte pek çok şehirde tırcılık yapmanız mümkündür. Fakat bu uzun yol sürüş deneyimini yaşarken trafik kurallarına uymak zorundasınız. Aksi takdirde ceza yemeniz işten bile değildir.

Hatta yediğiniz bu cezalar ve yolculuk boyunca taşıdığınız yükün zarar görmesi taşımacılığın uzun ardından kazanacağınız parayı da düşürmektedir. Zira taşıdığınız yükün gördüğü hasar sizin cebinizden çıkar. Fakat trafik kurallarına uyarak ve taşıdığınız yükü koruyarak yapacağınız yolculukların akabinde kazancınız da epey yüksek tutarlarda olacaktır. Hatta kazancınız da oyun içerisinde yatırım yapmanız mümkündür. Yani kazandığınız paralarla kendi garajımız açabilir, tırlar satın alabilir ve bu tırları kullanacak şoförler tutabilirsiniz. Bu da size oyun içinde çok daha yüksek paralar kazandıracaktır.

En iyi strateji oyunları hakkında bilgiler yazımızdadır.

Microsoft Flight Simulator

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Çok eski yıllara dayanan bu oyun yıllar boyunca istikrarlı bir çalışmanın akabinde her yıl bir önceki yıldan çok daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkar. Serinin son oyunu ile ilk oyunu kıyaslandığında ortaya çıkan fark ise adeta ağzınızın açık kalmasına sebep olacak. Serinin son oyununda hissedeceğiniz uçuş deneyimi muazzam bir gerçeklikle karşımıza çıkar. Uçuş deneyimi yaşamak isteyen kişiler için mutlaka denenmesi gereken bir simülasyon oyunudur.

Kerbal Space Program

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Uzay meraklıları için kesinlikle oynanması önerilen bir simülasyon oyunudur. Bu oyunda uzay sektörüne dair bir takım deneyler ve testler gerçekleştiren bir şirket söz konusudur. Bu deneyler ve testler akabinde uzaya gönderilmek üzere roket ya da uzay taşıtları gibi araçlar tasarlanıp geliştirilmektedir. Geliştirilen bu uzay araçları ile uzayda bir üst kurmak mümkün olabilir.

F1 2019

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

2019 yılında piyasaya sürülen Formula 1 temalı F1 2019 grafik ve oynanış mekanikleri bakımından kesinlikle tatmin edicidir. Sağladığı F1 deneyimi açısından da kendine en iyi simülasyon oyunları arasında yer bulmakta zorlanmayan bu oyun e-spor çatısı altında da oyuncularımı birbirleriyle rekabet içerisinde mücadele ettiği bir simülasyon oyunudur. Formula 1 takipçilerinin bu oyunu mutlaka denemelerini önermekteyiz.

Marvel filmleri izleme sırası bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Youtubers Life

En İyi Simülasyon Oyunları – 2021 – Simülasyon Oyunu Sevenlere 10 Simülasyon Oyunu Önerisi

Adından da anlaşıldığı üzere Youtuber simülasyon olarak karşımıza çıkan bu oyun detaylar bakımından insanı eğlendirebilmektedir. Fakat oyun içerisinde odak verdiğimiz tek konu yalnızca YouTube kanalımıza video atmak olmamaktadır. Oyun içerisinde aynı zamanda hayatın içinde var olan sorumluluklarını da yerine getirilmesi ben iyi mi sunulmaktadır. Hatta YouTube kanalı açmak isteyenler bu oyunla birlikte youtuber hayatına ve bu hayat içerisinde neler yapılması gerektiğine dair deneyimler kazanabilir. Oyunun eğlenceli yapısı ve detayları bu oyuna en iyi simülasyon oyunları listesinde yer vermeye yetmektedir.

En İyi Simülasyon Oyunları ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

En iyi mobil platform tır simülasyonu oyunu hangisidir?

Truck Smilation 19’ mobil platform üzerinde en çok tercih edilen oyunlardan biridir.

En iyi mobil platform araba simülasyonu oyunları nelerdir?

Mobil platformda en çok beğenilen araba simülasyonu oyunları arasında Dr. Driving 2, Traffic Rider, Ultimate Car Driving Simulator gibi oyunlar yer alır.

En yeni simülasyon oyunları hangileridir?

2020 yılında çıkış yapan simülasyon oyunlarının arasında Train Sim World 2, PGA Tour 2K21 Game ve Microsoft Flight Simulator 2020 oyunları bulunur.