Göz kuruluğu, mevsimsel geçiş süreçlerinde birçok kişide sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Buna alerjik reaksiyonlarında eklemesi, göz kuruluğu yaşayan kişilerin günlük hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Uzun süreler boyunca bilgisayar ekranlarına bakmak, yoğun cep telefonu kullanımı, televizyon seyretme sürelerinin uzun olması ve uzun kitap okuma süreleri, gözlerde kuruluğun meydana gelmesine neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Lens kullanan kişilerde de göz kuruluğu meydana gelmektedir. Bunun başlıca nedeni ise, lens bakımının düzgün bir şekilde gerçekleştirilmemesidir. En iyi göz kuruluğu için damla kullanımları, farklı bir göz rahatsızlığı olmaması durumunda, kişileri rahatsız eden kuruluk probleminin ortadan giderilmesini sağlayacaktır. Göz kuruluğu için kullanımını tercih edeceğiniz bazı göz damlaları şunlardır;

10. Restasis

restasis

Restasis, göz kuruluğuna neden olan iltihabın giderilmesinde oldukça etkili bir göz damlasıdır. Gözde var olan iltihap oluşumu, gözlerde iltihap akıntısına neden olabildiği gibi gözlerin kurumasına da neden olmaktadır. Bu nedenle iltihap oluşumunun giderilmesi, gözdeki diğer sorunların da ortadan giderilmesinde etkili olacaktır. Restasis göz damlasını, reçetesiz bir şekilde alabileceğiniz gibi doktor muayenesi sonrasında reçete ile de eczanelerden kolaylıkla satın alabilirsiniz.

9. Bausch & Lomb – Artelac Advances

artelac advances

Tamamen gözlerin nemlendirilmesi için üretilen artelac advances, düzenli kullanım sağlanması ile gözdeki kuruluk probleminin giderilmesinde oldukça etkilidir. Uzun yıllardır piyasada olan ve geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan bu göz damlası, göz kuruluğu yaşayan kişilerin kurtarıcısıdır. Doktor kontrolünde ve doktorların belirleyeceği dozajlarda kullanılması, en sağlıklı kullanım yolu olacaktır.

8. Bio – True

bio true

Nemlendirici özelliğe sahip bir diğer göz damlası ise, Bio-True’dur. Kontak lensler ile de birlikte kullanılabilen bu göz damlası, özellikle dış etkenlerden dolayı göz kuruluğu yaşayan kişiler için üretilmiştir. Uzun süre bilgisayar kullanımı, klimalı ortamlarda bulunulması ve rüzgarlı hava koşulları gözlerin kurumasına ve gözlerdeki nem oranın düşmesine neden olmaktadır. Bio-True göz damlası, tüm bu dış etmenlere karşı gözleri korumaktadır. Damla kullanımından sonra bilgisayar kullanımı gibi işlerin gerçekleştirilmesinde, gözlerde kurumanın meydana gelmesini engellemektedir.

7. Avizor – Moistura Lacrifresh

avizor mousitura lacrifresh

Kuru göz sorunu yaşayan herkesin kullanım sağlayabileceği suni göz yaşı damlası, gözlerdeki kuruluğun anında giderilmesini sağlamaktadır. Gözdeki kuruluktan kaynaklanan; batma, kaşınma, acı ve bulanık görme gibi tüm şikayetlerin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlamaktadır. Gözlerin ihtiyacı olan nemi sağlamakla beraber, lens kullanan kişilerinde daha sağlıklı bir kullanım deneyimi yaşamasını gerçekleştirmektedir.

6. Hy Care

Hy Care

Göz kuruluğu birçok kişide görülmekte olan ve oldukça can sıkıcı bir durumdur. Tüm bunların yanında bir de gözlerin farklı dış etkenlere karşı alerjik reaksiyon göstermesi, kişilerin günlük hayatlarını olumsuz şekilde etkileyen oldukça ciddi sorunlardır. Havada var olan polenler, klima kaynaklı alerjik reaksiyonlar, göz yapılarının aşırı derecede kurumasına ve kaşınmasına neden olan etmenlerdir. Hy Care göz damlası kullanımı ile gözlerin ihtiyacı olan nem oranını sağlayabilir aynı zamanda, alerjik tepkimelerin meydana gelmesini engelleyebilirsiniz. Göz kuruluğunu giderilmesi için kullanımı tercih edilen bazı göz damlaları, gözlerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Hy Care, doğal içeriği sayesinde, alerjik tepkimelerin meydana gelmesine neden olmamaktadır.

5. Optone

optone

Optone, en iyi göz kuruluğu için damla çeşitleri arasında yer almaktadır. Kuruyan gözlerin hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlayan Optone, kullanım sırasında gözlerde yanmaya neden olmamaktadır. Saflaştırılmış sudan elde edilen Optone, nemlendirici özelliğinin yanı sıra, kayganlaştırıcı özelliğe de sahiptir. Lens kullanan kişilerin, lenslerini gözlerinden çıkartmasına gerek kalmadan damla kullanımını gerçekleştirebilmelerine de imkan sunulmaktadır.

4. Thealoz Duo

thealoz dua

Thealoz Duo, göz kuruluğuna anında etki eden bir damladır. Thealoz Duo, hyaluronik asit ve trehalozu birleştiren ilk göz damlasıdır. Trehaloz, gözyaşı oluşumunu engelleyen etkenlere karşı direnç sağlamaktadır. Hyaluronik asit ise; kayganlaştırma ve nemlendirme görevi görerek, göz kuruluğunun giderilmesini sağlıyor. Gözlere damlatıldıktan sonra dört saat etkisini sürdürmekte olan bu göz damlasını, gün içerisinde ihtiyaç duyulduğu taktirde kullanılması uygundur.

3. Artican

artican

Artican göz damlası, gözlerin kaybettiği nemi geri kazandırırken aynı zamanda, kayganlaştırıcı özelliği ile de gözlerin hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlamaktadır. Kayganlaştırıcı özelliği, lens kullanan kişilerin daha konforlu bir şekilde lens kullanımlarını gerçekleştirmelerine de fayda sağlamaktadır. Artican göz damlasını kullanırken, lenslerin gözlerden çıkartılmasına gerek yoktur.

2. Visufarma

visufarma

Visufarma, diğer göz damlalarından farklı olarak jel bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gözlere uygulandığı ilk an bulanık görme gibi durumların meydana gelmesi yaşanmaktadır. Göz kuruluğundan şikayet eden kişilerin bu damlayı gece yatmadan önce kullanması en doğru tercih olacaktır. Visufarma göz damlasının formülünde yer alan hyaluronik asit, gözlerin nemlenmesini sağlamaktadır.

1. Hylo – Comod

hylo comod

Hylo – Comod göz damlası, göz kuruluğuna neden olan tüm etmenlerin giderilmesi için kullanılabilen bir göz damlasıdır. En iyi göz kuruluğu için damla seçenekleri arasında yer alan bu ürün, lens kullananlar, çocuklar ve hamileler için de uygundur. Gözlerin nemlenmesini, kuruluktan dolayı yaşanan kaşıntı, acı ve batma hissinin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlarken aynı zamanda, gözlerin korunmasını da gerçekleştirmektedir.