ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, S-400 savunma sistemlerine bağlı olarak uygulanması gerekli olan bazı yaptırımların olduğunu ve bu yaptırımların önünün şimdilik kapalı olsa bile kendisinin bu yaptırımların önünü açacağını açıkladı. Açıklamalarında Türkiye’nin S-400 nedeniyle ‘cezalandırılması’ gerektiğini düşünenlerden olduğunu ifade eden senatör Risch, Türkiye’ye yönelik uygulanacak yaptırımlar hakkında farklı bir açıklama ise yapmadı.

Türkiye’nin Rusya üretimi S-400 hava savunma sistemlerini satın almasının hemen ardından ABD’li birçok yetkili CAATSA yaptırımlarının uygulanabileceği uyarısında bulunsa da Türkiye geri adım atmamış ve S-400 savunma sistemlerine sahip olmuştu. Kısa süre önce ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan arasında yapılan görüşmelerde de bu konuların gündeme gelmiş olduğu iddia edilmişti.

Hindistan ABD-Türkiye İlişkisini İzliyor

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör: Türkiye’ye Sert Yaptırımların Önünü Açacağım!

Uzmanlar ise Hindistan’ın 2025 yılında teslim alması beklenen S-400’ler nedeniyle ABD-Türkiye arasında yaşananları yakından izlemeye devam ettiğini, Türkiye’nin bu konuda herhangi bir yaptırıma maruz kalıp kalmayacağının en önemli konulardan bir tanesi olduğunu belirtiyorlar.

Hindistan’ın 800 milyon dolar ön ödeme yaptığı sistemi satın alıp almayacağı kesin değil.
Kategori: