İnsanlar çok uzun yıllardır sıfır atık konusunda çalışmalar yapıyorlar. Evlerdeki atıkların geri dönüşümü sayesinde atıksız bir Dünya yaratmak mümkün mü? Bilimadamlarına göre böyle bir şeyin %100 başarılı olması hayalin bile ötesinde. Günümüzde en çok kullanılan madde olarak plastik maddeler kullanılıyor ve bunların büyük bölümü %100 olarak geri dönüştürülmesi asla mümküjn olmayan ürünlerden oluşuyor. Her plastik veya farklı maddeyi tamamen geri dönüştürmek mümkün olmadığı gibi, bazı nedenlerden dolayı – ki bunlar arasında ürünün geri dönüştürülmeye uygun olmaması da bulunuyor – tamamen her ürünü ve maddeyi geri dönüştürmek mümkün değil.

Çok fazla sayıda atık olan Dünya’da bugün milyarlarca ton ağırlığında atık olduğu biliniyor. Bunların büyük olan bölümü okyanuslarda bulunurken, diğer kısımları ise sahillerde, çöplerde, atık depolama alanlarında tutuluyor. ABD dahil hiçbir ülke atık konusunda aktif olarak %100 sıfır atık başarısı elde edemezken, milyarlarca tonluk çöplerin geri dönüştürülebilmesinin mümkün olamayacağı gerçeği karşımızda kapıda gibi duruyor.

Sıfır atık mümkün değil!

Sıfır atık konusunda özellikle ürünleri dönüştürmek mümkün olsa bile insanların bunları atık kutularına atması gerekiyor. İnsanlar bunları atık kutularına atmadıklarında yine de geri dönüştürülmesi mümkün olamaz. Bunu yapabilmek için ise insanların tüm dünyada eğitimli ve bu konuda duyarlı olması gerek. Çünkü cezalar ara sokaklarda maalesef ki işlemiyor.

Sıfır atık tamamen mümkün olmasa bile %50’nin üzerinde veya %30 kadar bile ürünleri geri dönüştürme şansı elde edebilirsek Dünya için çok iyisini yapmış oluruz.
Kategori: