J Segmenti Araçlar

Avrupa komisyonunun yapmış olduğu sınıflandırmada özellikle spor amaçlı araçlar, arazi araçları, crossoverlar, 4X4 SUV’lar ve CUV’lar dahil olmak üzere oldukça geniş bir alanı içerisindedir. J segmenti, kısaca spor ve arazi kullanımı amaçlı araçlar olarak nitelendirilen araçların sınıflandırıldığı bir segmenttir. J segmenti araçlar da bu geniş kapsamı sebebiyle oldukça fazla marka, model ve sınıfta bulunabilmektedir.

Özellikle off-road sürüş kapasitesine ve performansına sahip olan bu araçlar, yalnızca spor amaçlı veya arazi kullanımı için değil, konforlu, şık tasarımlı ve geniş hacimli iç yapıları sayesinde şehir içinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. J segmenti içerisinde ön plana çıkan spor amaçlı araç markaları ve modellerinden bazıları şöyledir;

5- Renault Captur

4- Mercedes-Benz GLC Serisi

3- Ford Edge

2- Jeep Cherokee

1- BMW X6

5- Renault Captur

Mini-crossover bir araç olan Renault Captur, dördüncü nesil Clio’nun temelinden üretilen bir araç olarak aynı konsepti ve tasarım çizgilerini üzerinde barındıran bir J segmenti araçtır. Özellikle kişilere çeşitli kişiselleştirme imkanları sunan bu model, hem iç dizaynı hem de dış tasarımı konusunda farklı çeşitlere sahiptir.

Nissan ile partnerliği bulunan Renault, Captur modelinde Nissan Juuk modelinin platformu üzerine kurularak üretilmiştir ve 1.6 litrelik Energy motoruna sahiptir. Bu motorun çift turbolu şarjlı versiyonu kullanılan bu aracın motoru, 158 BHP beygir gücüne sahiptir ve tork üretme gücü ise 280 lbft’dir. 0’dan 100’e 8 saniyede çıkabilen bu araç, maksimum hız konusunda ise 209 km/s hıza erişebilmektedir.

Hem hız hem hızlanma konusunda oldukça iyi J segmenti araçlardan biri olan Renault Captur, günümüzde kişiler tarafından hem spor amaçlı hem şehir içi kullanımı bakımından oldukça fazla tercih edilmektedir. Sahip olduğu özellikler ile arazilerde de kullanımı oldukça uygundur.

j-segmenti-araclar

Renault Captur – J Segmenti Araçlar

4- Mercedes-Benz GLC Serisi

Mercedes-Benz GLC Serisi, kompakt lüks bir crossover SUV modeli olarak, günümüzde Finlandiya’daki Mercedes-Benz fabrikalarında üretimi yapılmaktadır. 5 koltuklu ve 5 kapılı bir gövdeye sahip olan bu araç, eğimli arka tavan tasarımına sahiptir. Avrupa’da kullanılan bu modellerde üç benzinli motor, üç dizel motor ve hibrit priz girişi bulunurken İngiltere’de üç dizel ve bir benzinli modeli bulunmaktadır.

2.0 litrelik, 4 silindirli, turbo şarjlı ve benzinli bir model olarak, 9 viteslidir. G-Tronic otomoatik şanzıman bulunan bu ürünün bagaj hacmi 205 fit küp olarak karşımıza çıkmaktadır. Önde 639 inç iz genişliği bulunmakla birlikte, arkada ise 637 inç iz genişliği bulunmaktadır.

j-segmenti-araclar

Mercedes-Benz GLC Serisi – J Segmenti Araçlar

3- Ford Edge

Orta sınıf bir crossover SUV modeli olan ve 2006 yılından beri üretilmekte olan Ford Edge, günümüzde ikinci nesil olarak üretilmektedir. 2014 yılından bu yana ikinci nesil olarak üretilen bu araç için CD4 platformu tercih edilmektedir.

5 kapılı gövde tipine sahip olan J segmenti bu araç, özellikle spor amaçlı olarak kullanımının yanı sıra, geniş hacmi ve konforu ile şehir içi kullanımlarda çok fazla tercih edilirken, arazi kullanımı için de oldukça etkili bir araçtır. Önden çekişli ve önden motorlu bir düzene sahip olmakla birlikte dört tekerlekten çekişli bir modeldir.

4 silindirli ve sıralı motoru bulunan Ford Edge’nin motor hacmi ise 1998 cc’dir. 238 HP motor gücünün yanı sıra maksimum torku 500 Nm olan bu araç, motor bakımından oldukça iyidir. 4X4 bir araç olarak 8 ileri otomatik vitese sahiptir. Maksimum hızı saatte 216 km olarak ölçülen bu modelin yakıt tüketimi ise 7,2 litredir.

j-segmenti-araclar

Ford Edge – J Segmenti Araçlar

2- Jeep Cherokee

American Motors Corparation tarafından üretilen ve Jeep markası adı altında sunulan Jeep Cherokee, SUV sınıfı bir araç olarak J segmenti araçlar içerisinde yer almaktadır. Dört çekişli bir model olarak özellikle SUV sınıfı içerisinde en çok sevilen ve tercih edilen markalardan biri olan Jeep’in aynı zamanda en çok ilgi gören modellerinden biridir.

Şık tasarımı, konforu, geniş iç hacmi ile dikkat çeken spor amaçlı ve arazi kullanımı için etkili olan bu araç, içten yanmalı motora sahiptir. 5 koltuklu ve 5 kapılı gövdeye sahip olan bu araç benzinli olarak üretilmektedir. 180 bglik motor gücü bulunan bu aracın torku ise 232 Nm’dir.

j-segmenti-araclar

Jeep Cherokee – J Segmenti Araçlar

Dakikada 6500 devire kadar çıkabilen motor hızına sahip olan bu araç, arazi kullanımı için harika özelliklere sahiptir. Ancak günümüzde şehir içi kullanımı da özellikle aileler için oldukça konforlu ve geniş hacimli olması sebebiyle sıkça tercih edilmektedir.

1- BMW X6

BMW X6, lüks spor SUV sınıfı bir araç olarak Alman markası BMW’nin en çok sevilen serilerinden biridir. İlk olarak 2008 yılında piyasaya sürülen bu araç, SUV özelliklerine sahip olsa da görünüşü itibarıyla coupe bir duruşa sahiptir. Bu nedenle hem oldukça şık bir görünüme hem de SUV özellikleri ile konforlu, geniş hacimli bir yapıya sahip olan bu model, hem arazi kullanımı hem de spor amaçlı kullanım bakımından oldukça uygundur. Özellikle şehir içi kullanımlarda kişilerin çok sık tercih ettiği bu model, geniş aileler için birebirdir.

j-segmenti-araclar

BMW X6 – J Segmenti Araçlar

6 ileri otomoatik, 7 ileri otomatik ve 8 ileri otomatik olmak üzere 3 farklı şanzıman özelliği bulunmaktadır. Oldukça güçlü bir motora sahip olan bu araç, şık tasarımı ile göz kamaştırırken hem kullanış hem de yolculuk açısından çok konforludur.

Kategori: