Kabul görmesi gereken gerçeklerden bir tanesi Amerikan ekonomisinin tüm dünyayı titretebileceğidir. Amerikan ekonomisi son derece güçlü olması ile bilinirken, aynı zamanda sağlam zeminlere bağlı olması ile adından söz ettirmektedir.

Ancak Amerikan ekonomisi bile zaman zaman problemler ile karşı karşıya kalabiliyor ve bunun etkileri tüm dünyada hissediliyor. %1 hasar alan Amerikan ekonomisinin Türkiye’ye etkisi %20 zarar olabiliyor.

Amerikan Ekonomisi Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Geçtiğimiz Mayıs ayında, ABD ekonomisinin sekiz yıldan fazla ekonomik büyüme çizgisi, ülkenin en uzun ikinci rekoru olarak tarihe geçti. Amerikan Başkanı Donald Trump yönetiminin 4 yıl içerisindeki bu başarıyı sürdürmesi ise Başkan için artı bir puan oldu.

10 yıl süren genişleme süreci ABD’de 20 milyon insana istihdam yarattı. 400 milyona yakın olan ABD nüfusunun 10 yıl içerisinde 20 milyon kişiye istihdam yaratabilmesi ise ülke ekonomisine trilyonlarca dolar değerinde katkı sağladı.

Uyku yoksunluğu dolayısı ile Amerikan ekonomisi her yıl 1.2 milyon işgücü kaybı yaşıyor. Uyku sorunları dolayısı ile Amerikan ekonomisinde her yıl 411 milyar dolarlık bir kayıp verildiği tahmin ediliyor. Milyonlarca insanın istihdam edildiği ABD’de özellikle bazı işlerde aşırı yorgunluk yaşanması, bazı iş alanlarında uyku sorunlarının daha çok olmasının kaybının gelecek senelerde 700 milyar dolarlık bir kayıp yaşatması bekleniyor.

ABD’de orta sınıf hanehalklarının ortalama geliri yıllık 74.000 dolar seviyesinden 78.000 dolar seviyesine yükselirken, üst sınıfın  gelirlerinin 172.000 dolardan 189.000 dolara yükseldiği belirtildi. Üst sınıf gelire sahip olanlar yılda 189 bin dolar para kazanıyor.

1997-2012 yılları arasında doğan nüfus olan Z kuşağının gelecek yıl Amerikan ekonomisinin %40’ını oluşturacak olduğu, bunların yapacak oldukları harcamaların Amerikan ekonomisinin %40’ını oluşturan grup olacağı belirtildi. Bu grubun özellikle 140 milyar dolar değerinde harcama yapması beklenirken, özellikle eğlence sektörünün bu gruptan en fazla nasibini alacak sektör olması bekleniyor.

Kaliforniya bir ülke olsaydı, dünyanın en yüksek beşinci GSYİH’sine sahip olacaktı. Türkiye’den bile büyük olan bir ekonomi olarak kayda geçecek olan bu eyalet, özellikle insanlar için yaşamın son derece iyi olduğu eyaletlerin en başında yer alıyor.

ABD savunmaya kendisinden sonra gelen 7 ülkeden daha fazla para harcıyor. Amerikan savunması elinde bulundurduğu bu yüksek ekonomik güç sayesinde tüm dünyaya meydan okuyabilecek fazlaca güce sahip.
Kategori:

Etiketler: