Her geçen yıl daha fazla ilaç tüketen insanlık bu nedenle kimyasala mecburen daha bağımlı olmak zorunda kalıyor. Her gün milyonlarca ağrı kesici hap kullanılıyor ve ağrı kesiciler dışında her gün 1 milyardan daha fazla hap tüketildiği tahmin ediliyor. Bunların özellikle büyük kısmını tüketilmesi sürekli olmayan sağlık sorunları oluşturuyor ve bu sayı olağanüstü yüksek bir rakam olarak insanlığın karşısına çıkıyor.

Kısa yaşamımız içerisinde çok kez sağlığımız bozulur ve düzelir, bunlar ilaçlar sayesinde düzeltilebilir ve başka türlü düzeltmek mümkün değildir. Çoğu ağrı kesici basit ağrılar için kullanılırken insanlar “neden ağrı çekeyim ki?” düşüncesi ile haklı olarak basit ve düşük doz ağrı kesici hapları çok aktif olarak kullanmak isterler.

Ancak bunları sürekli olarak kullanmaya bağımlı hale gelmiş olan insanlar vardır ve bu insanlar yaptıkları bu hatanın farkında olsalar bile ağrı kesici veya kullandıkları farklı ilaçlardan kurtulmak için çaba harcasalar bile uzman desteği almadan ilaca bağımlılığı kesmekte zorlanırlar ve çok ciddi baş ağrısı sorunları yaşayabilirler.

Tüketimi kısmak en kolay adım olarak görülür ancak en zor olanıdır.

Mide Kanaması Sebebi!

Sürekli olarak ağrı kesicileri kullanmak, özellikle gereksiz yere ağrı kesici kullanmak mide koruyucu alınmadan kullanıldığı için çok ciddi mide kanaması riskini beraberinde getirebilir. NSAID sınıfına dahil olan basit türevli morfin ve benzer maddelere göre çok az etkili olan ağrı kesiciler özellikle sık sık her gün kullanılırsa veya haftalık olarak belirli birkaç kez kullanılırsa midede ülser ve benzer sağlık sorunları, dilde ülser gibi sorunlara sebep olabilir.

Bunun yanında çok uzun vadeli süreler içerisinde midenizde yaralar yani ülserler oluşması aynı zamanda kanama riskini büyük oranda artırabilir. Kanamayı engellemek için mide koruyucu kullanımı özellikle çok fazla miktarlarda ağrı kesici kullanıyorsanız en önemli adımlardan bir tanesidir.

Uzmanlar, özellikle belirli ağrı kesicilerin mide kanaması gibi sağlık sorunlarına daha fazla sebep olabileceğine değinmektedirler.

Ağrı kesiciler sadece mide kanaması değil, sık ve gereksiz kullanımda çok ciddi böbrek hasarlarına varan sağlık sorunları yaratabilir. Bunu engellemek için kişilerin özellikle gereksiz her türlü ilacı kullanmaktan uzak durması, ancak uzman tarafından uygun görülen ilaçları da eksiksiz olarak kullanmaları önerilmektedir.
Kategori: