Temizlik ‘hastalarının’ sayısı gün geçtikçe artış göstermekle kalmıyor, artık temizlik yarışmaları bile ekranlara yansıtılıyor. Evi temizlemesine rağmen düşük puan aldığı için ağlayan, üzülen ve kendini yerden yere vuranların sayısı da giderek yükseliyor. Temizlik hastası olarak adlandırılan bu kişiler normal şartlarda hasta olmasalar bile çok daha fazla temiz bir evde oturmak ve evin en dip noktasına kadar temizlik yapmak isteyebilirler.

Bazıları için bu abartı seviyede iken, bazıları için ise normal bir rutin haline gelmiş durumda. Her gün mutfak dolaplarının silinmesi, kapıların yeniden boydan boya tamamen nemli bezler ile silinmesi ve koltukların çekilerek temizlenmesi onların normal gündelik işlerinden ve rutinlerinden birisi haline gelmiş olabilir. Bu yazımızda temizlik hastası olanların çok yakından bileceği ve görür görmez ”ahan da ben!” diyeceği en az 5 farklı temizlik noktasına dikkat çekeceğiz.

Banyo asma tavanları

Tüm temizlik hastalarının yakından bildiği 5 ‘temizlik göstergesi’

Banyoların asma tavanları temizlik hastaları için çıkarılıp temizlenmesi gereken en önemli yerler arasındadır. Özellikle kare veya dikdörtgen olarak elle rahat bir şekilde çıkarılabilen bu plastik parçaların arasında toz, yağ ve daha birçok pislik birikebilir ve bunlar çok kısa süre içerisinde olabilir. Hele hele özellikle de küvet ve duş kabininin üst tarafında kalan asma tavanlar zaman içerisinde daha fazla yağlanabilir ve temizlik hastalarının onları sadece 10 dakikada pırıl pırıl etmesi mümkünken, bazıları çamaşır sularını bile kullanır.

Açılmaz camlar itinayla açılır ve temizlenir

Tüm temizlik hastalarının yakından bildiği 5 ‘temizlik göstergesi’

Eğer gerçekten bir temizlik hastası iseniz camları açılmayan bir ev satın almazsınız, aldıysanız da ona kafayı takarsınız! Bizden söylemesi eğer böyle bir durum söz konusu ise bunu yapmak çok rahatsız edici olabiliyor ve zaman zaman 2 saati aşan zaman ayırmaya gerek duyulabiliyor.

Açılmayan camların altında genelde bir vida bölümü vardır ve bu vidalar söküldüğünde bu camların bir bölümü açılabilir. Bu bazı açılmayan camlarda tehlikeli olsa da temizlik hastalarının hemen hemen hepsi özellikle de aralarında biriken pislikler ve siyah olmasından dolayı sürekli tozlanan bu camları silmeden evlerinin tamamen temiz olmadığına inanmaktalar.

Lavabo ve boruları: Siyah olursa değişecek!

Tüm temizlik hastalarının yakından bildiği 5 ‘temizlik göstergesi’

Lavabo ve lavaboların giderleri olan açılır borular temizlik hastası bir insan için değişim zamanı olan ürünlerdir. Eğer ki lavabo borusu siyaha dönmeye başladıysa değişim zamanı gelmiş demektir ki bu durumda temizlik hastası birisinin boruları belirli bir zaman aralığı ile kontrol ettiğini söylememize gerek bile yok…

Gözlerimiz kurum doldu!

Tüm temizlik hastalarının yakından bildiği 5 ‘temizlik göstergesi’

Bacasız ev neredeyse bulunmaz. Türkiye’de özellikle yeni binaların bile mutlaka bacası vardır. Rezidans dairesinde oturmuyorsanız bacanın bulunduğu bölümün içerisine sürekli olarak dışarıdan dolan kum, toz ve toprak gibi maddeler temizlik hastalarının içini yer ve buralar her 3 ayda 1 kez olmak üzere rutin olarak temizlenmek zorunda olan yerlerdir. Normal bir insan için burayı temizlemek bir işkence iken temizlik hastaları ellerine geçirdikleri poşetler ve diğer elindeki bir poşet ile burayı temizlemekten çok zevk alırlar.

‘Fayanslarınızın arası temizlenir, şerit çekilir’

Tüm temizlik hastalarının yakından bildiği 5 ‘temizlik göstergesi’

Birçok temizlik hastasının olmazsa olmazları arasına ilk 2’den girer. Özellikle zaman içerisinde siyah olmadan birçok temizlik hastası banyo ve mutfak fayanslarının arasını kazıyarak temizler ve sürekli yeni şeritleri artık ustaya bile ihtiyacı olmaksızın çekmeye başlarlar…