Venüs ile ilgili bugüne kadar çok fazla iddia ve gerçek duymuşsunuzdur. Venüs’ün merak edilenleri hakkında çoğu insan gezegenin sadece sıcak olduğunu biliyor ancak diğer özellikleri konusunda bilgi sahibi değil.

Venüs hakkında gerçekler, genelde sıcak olmasının dışında gezegenin Güneş’e olan konumu ile ilgili oluyor.

https://www.instagram.com/p/B7RIPl2BjL7/

Venüs’te 1 gün 117 güne eşit

Venüs’te 1 gün, Dünya’da 117 güne eşit. Eğer Venüs’te 1 gün geçirirseniz Dünya’da 117 gün geçirmiş olursunuz. Gezegenin bu yönü ile dikkat çektiği biliniyor.

Venüs’ün sıcaklığı 462-467 derecedir

Ortalama sıcaklık her zaman değişiyor olsa da 467 dereceyi bulabilmekte. Gezegenin aşırı sıcak olmasından dolayı zemine herhangi bir koloni kurulması mümkün değil. Bu sıcaklıkta herhangi bir titanyum dahil maddenin insanı koruması mümkün olamayacağı için Venüs’e taşınmak bir hayal.

Venüs’te yaşamın hiç olmamış olabileceği tahmin ediliyor

Kesin olarak bilimadamları gezegende daha önceki yıllarda yaşam olup olmadığı hakkında soru işaretlerine yanıt bulamıyor. Ancak yapılan araştırmalara göre Venüs’te daha önce herhangi bir canlı yaşamının olmadığı yönünde. Zira bu aşırı sıcaklığın geçtiğimiz binlerce yıl önce bu kadar fazla olup olmadığı soru işareti olsa bile, gelecekte bu konuda daha iyi sonuçlar almak mümkün olabilir.

Venüs’ün atmosferini gazlar etkiledi

Venüs’ün eskiden atmosferinin olduğu ancak çevresel etkenler arasında olan gazlar nedeniyle atmosferin yok olduğu sanılıyor. Bugün Dünya’da küresel ısınma her geçen gün daha fazla artarken, Dünya atmosferinin ne veya hangi sebeplerle yok olabileceği veya ne zaman yok olabileceği hakkında da bilgi sahibi değiliz. Belki de bizden önceki insanlar Venüs’te yaşamlarını sürdürdü ancak biz bunu bilmiyoruz.

Venüs’te buz yoktur, kara mevcuttur

Venüs aşırı sıcak. Bu nedenle gezegende hiçbir buz veya su kalıntısı olmadığı biliniyor. Gezegenin aktif olarak sular ile doldurulsa bile sıcaklık nedeniyle bu suların buhar olabileceği ve suyun aktif olarak kullanılabilmesinin bir yönteminin olmadığı tahmin ediliyor. Gezegende aktif olarak kara olmasına rağmen eğer insan bu kadar fazla sıcaklığa dayanabiliyor olsaydı karada koloniler kurup yaşam başlatabilirdi.

Venüs’te oksijen yok

Venüs bugün atmosferi olmadığı için radyasyon ile kaplı. İnsan yaşamına sıcaklık uygun olsa bile radyasyon nedeniyle korumasız olarak gezegen yüzeyinde yaşamak maalesef mümkün değil. Ancak gezegende oksijende olmaması nedeniyle ve karbondioksit ile dolu olmasına bağlı olarak insan yaşamının bu şartlar olsa bile yaşama uygun olmayacağı düşünülüyor.

İnsanlık için en yakın gezegenlerden olan Mars, radyasyon ve oksijen olmamasına rağmen hava sıcaklığı konusunda -60 dereceleri görüyor olsa bile insanın kapalı alanda yaşamasına izin veren nadir gezegenler arasında yer almakta.

Venüs’te yaşamak için gelecekte yapılacak çalışmalarda belki gezegenin bu durumu tersine çevrilebilir ancak buna da bilimadamları imkanı olmayan bir sonuç olarak görmekteler.