Antarktika her tarafı soğuk bir yer. İnsanların yaşamına uygun olmayan bu yer dünyanın en soğuk yerleri arasında yer alıyor. Küresel ısınma ve diğer etkenler nedeniyle bu ve buna benzer bölgelerde sürekli olarak artan buzul kayıplarının gelecekte insanların yaşamını büyük oranda tehdit edebilecek olduğu ve bunun geri döndürülemez sonuçlar doğurabilecek olduğu ifade ediliyor.

Bilimadamlarına göre gelecekte birçok insan Antarktika’da ve diğer yerlerde eriyen buzullar nedeniyle mevcut yerlerini terk etmek zorunda kalacak, veya mevcut yerlerinin bir kısmını kaybedip sular altında kalmasına göz yumacak.Antarktika’da Bir Buzul Çok Hızlı Eriyor

Teknolojinin gelişmesine rağmen küresel ısınmanın tamamen durdurulması mümkün olmazken, aksine teknolojik üretim arttıkça tüketimin artmasına bağlı üretimler küresel ısınmayı daha da fazla arttırıyor.

Antarktika’nın en büyük buzulu hızla eriyorAntarktika’da Bir Buzul Çok Hızlı Eriyor

Antarktika’nın en büyük buzullarından bir tanesi olduğu açıklanan buzulun diğerlerine oranla daha fazla hızlı eridiği, bunun ise bölgede özellikle de bilimadamları için bir yarış konusu olduğu açıklandı. Yapılan açıklamada buzulun aşırı hızlı erimesinin altında bir neden olabileceği, dış etkenlerin neredeyse tüm bölge için aynı iken bu bölgedeki buzulun daha hızlı erimesinin altında bir neden olabileceği açıklandı.

600 metre derinliğe robot inecek

Batı Antarktika’daki Thwaites Buzulu altında neler olup bittiği konusunda araştırma yapacak olan bilimadamları bu araştırmada insan gücünün yeterli olmayacağı için ve denizaltı ile burada bir sonuç alınamayacak olduğu için robotik bir araç ile buzulun altında neler olup olmadığını inceleyecek. Teknolojik gelişmelerin giderek artması bu tür bilimsel araştırmaların ve özellikle bilimadamlarının elini kolaylaştırırken, çok sayıda bilimadamı da buradan ne sonuç çıkacağını merak ediyor.Antarktika’da Bir Buzul Çok Hızlı Eriyor

600 metre derinlikte yapılacak sondaj çalışmalarında herhangi bir metan gazı veya benzer gazlar bulunup bulunmayacak olduğu merak edilse de, uzmanlara göre burada aktif bir volkanın olmadığı ve buzula ısıl olarak etki edebilecek hiçbir neden olmadığı şimdilik kabul görüyor.

Yapılacak araştırmanın sonuçlarına göre buzulun erimesinin hızı yavaşlatılamayacak olsa da, eğer ki bölgede herhangi bir aktif rezerv var ise bu durumda araştırmanın sonucu tamamlanmış olacak ve neden bulunmuş olacak.
Kategori: