Asker uğurlama sözlerini inceleyecek olursak aslında sözleri kimin söylediği daha önemlidir. Askere gidecek kişi mi bu sözleri söylemektedir. Yoksa arkasından kalan kişi mi bu sözleri kullanmaktadır. Askerlik ülkemizde vatan hizmeti olarak yapılmaktadır.

Her Türk asker doğar mantığı ile hareket edilmektedir. Ve askerlik zorunlu bir görevdir. Bu görevden feragat etme gibi bir durum söz konusu değildir. Eski yıllarda daha çok süre uzundu. Şu anda ülkemizde askerlik görevi 6 ay şeklinde yapılmaktadır. Askere giden kişilerin kullanacağı sözler:

 • Bir canım var vatan yoluna feda olsun.
 • Bu vatanının bir neferiyim. Borcumu ödeyip geleceğim.
 • Askerlik bizde 6 ay değil. Bir ömürdür.
 • Vatan sana canım defa.
 • Her Türk asker doğar.

Asker Arkadaşa Ne Denir?

Asker arkadaşa ne denir genellikle kara ve jandarma da olan askerler erler için kullanılan kelime devrem kelimesidir. Devrem kişilerin aynı dönemde askerlik yaptığı ile ilgilidir. Devrem dediğiniz kişiler ile genellikle yakın bir ilişkiniz bulunmaktadır. Devrelerin yaşı aynı değildir. Aynı dönemde askerlik yaptıkları için birbirlerine devrem şeklinde hitap etmektedirler.

Asker Ugurlama Sozleri 1

Asker Uğurlama Sözleri

Askere Giden Birine Ne Denir?

Askere giden birine ne denir bunun için genellikle kafiyeli bir söze ihtiyacınız yoktur. İçinizden geleni söyleyebilirsiniz. Ama askere giden kişiler ilk önce Allah’a emanettir. Bu anlamda mesajlarınızın içeriği daha çok sağ salim dönmesi ile ilgilidir. Allaha emanet ol sağ salim dön, hayırlı tezkereler tarzı cümleleri kullanabilirsiniz.

Asker Uğurlama Sözleri

Asker uğurlama sözleri askere gidenler için kullanılacak sözleri sizin için derledik. Bu sözleri kendinizde çoğaltarak ekleme yaparak kullanabilirsiniz:

 • En büyük asker bizim asker
 • Vatan sana emanet
 • Allaha emanet ol
 • Hayırlı tezkereler
 • Allah kavuştursun
 • Allah kurtarsın
 • Dualarımızdasın, Allaha emanet ol

Asker Maaş Ne Kadar Alır?

Asker maaş ne kadar alır? Askere gidenlere ihtiyaçlarını alabilmesi açısından da bir miktar maaş bağlanmaktadır. Bu maaş her asker için aynı oranda verilmemektedir. Kişinin askerliği yaptığı yer bu anlamda önemlidir. Asker eğer ki daha zor şartlar altında görevini yapıyorsa daha yüksek miktarda maaş almaktadır. Askerler en düşük 500TL aylık almaktadır. Tabi ki bu oran her yıl enflasyon oranında artmaktadır. Doğuda askerlik yapanlarda bu oran daha yüksektir.

Asker Ugurlama Sozleri

Asker Uğurlama Sözleri

Askere Gidenlerin Ailesi Maaş Alıyor Mu?

Askere gidenlerin ailesi maaş alıyor mu? Eğer ki evi geçindiren kişi askere gidiyorsa aile böyle bir talep de bulunabilir. Bu talebi aile ve sosyal politikalar bakanlığına bildirmelidir. Askerden dönene kadar aileye maddi yardım yapılmaktadır.

Asker Uğurlama Sözleri

Asker Uğurlama Sözleri

6 Aylık Askerlik İzni Kaç Gün?

6 aylık askerlik izni kaç gün her ay için 1 gün şeklinde hesaplanmaktadır. Yani 6 aylık askerlik yapan kişi 6 gün izin kullanabilmektedir. Eğer ki 6 ay daha askerlik yapmak isterse 2.ay için aylık 2 gün izin kapsamında alınmaktadır. Oda toplamda 12 gün etmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:
Kategori: