Nükleer başlıklı silahlar veya füzeler. Silah olarak adlandırılmasına rağmen nükleer bir silah henüz yok, tetiğine bastığınız zaman nükleer ateş eden bir silah üretilmedi, üretilmesine de gerek görülmüyor. Çünkü insanı öldürmek için bir bıçak darbesi bile yeterliyken mermiler varken buna gerek görülmüyor. Peki ya nükleer bombalar nasıl patlamadan tutuluyor? Ya yanlışlıkla bir askeri personel nükleer bombaları ateşlerse? Baştan söyleyelim de merak etmeyin yanlışlıkla hiçbir nükleer bomba ateşlenmez!

Kontrol Altında Tutuluyor

Nükleer Bombalar Nasıl Patlamadan Duruyor?

Nükleer füzeler 7 gün 24 saat kontrol altında tutuluyor. 2.000’den fazla nükleer füze bugün her an birkaç dakika içerisinde ateşlenebilecek rampalara yakın veya rampalarda tutulsa da bu rampalardan fırlatılması için önce bazı onaylar gerekiyor.

Bir asker saldırı için bu bombayı fırlatamaz mı? Hayır fırlatamaz. ABD’nin bir nükleer bomba fırlatmak için askeri yetkili tarafından bu bombanın fırlatılmasına onay vermesi gerekiyor ve eğer ki nükleer bomba fırlatılacak ise sistemden koordinatlar girilmesi gerekiyor. Bu sistem ise askeri harekat merkezi tarafından kontrol ediliyor ve üst düzey askeri yetkililer ve savunma bakanı tarafından kontrol ediliyor.

Bugün dünyada aktif füze saldırıları düzenlense bile bu saldırılara göre nükleer saldırılar çok farklı.

Başkan Onay Vermesi Gerek

Nükleer Bombalar Nasıl Patlamadan Duruyor?

Nükleer füzeler bir saldırı olsa bile başkan tarafından onay verilmeden fırlatılamaz. Savunma bakanı tarafından onay verilecek ve eğer başkan onay verirse nükleer füzeler fırlatılabilir. ABD’de sistem bu iken, başka ülkeler ise bu sisteme göre farklı sistemler belirlemiş olabilirler. Pakistan ve Hindistan istediği zaman nükleer füzelerini fırlatabilir ama yine belirli bir onay gerek. Aktif füzelerin fırlatılması için onay gerekirken, hazırda tutulan nükleer füzelerin depolarına giriş ise sadece sürekli takip edilen yetkili askerler tarafından takip edildiği için yanlışlıkla nükleer bombanın füzeler ile ateşlenmesi milyonda bir ihtimalden bile ve belki en olmayacak şeyler arasında.

Sürekli Yenileniyorlar

Nükleer Bombalar Nasıl Patlamadan Duruyor?

Nükleer bombaların durduğu yerde kendiliğinden patlaması mümkün değil, füze ile fırlatılması gerek ve bunun gizli teknikleri olduğuna dair veriler var. Ülkeler nükleer bombalarını sürekli olarak yeniliyor ve nükleer tesislerin daha moden nükleer silah ve füze rampaları ile güncellenmesini devam ettiriyorlar.

Eğer bir gün nükleer füzeler fırlatılmış ve yakınınıza düşecek ise bu durumda bu füze yanlışlıkla değil, isteyerek sizin bulunduğunuz bölgeyi bulmuş demektir. Yaşama şansınız çok çok az olsa da eğer yaşarsanız bunu daha sonradan öğrenebilirsiniz. Bir kez fırlatılacak bir füze savaşı başlatır ve tarihte asla savaşlar 1 saatte bitmiş değildir!

Nükleer bombalardan daha çok daha fazla nükleer silah üretilmesini engellemekten yana. Eğer başka ülkeler nükleer sevdasına düşer ve bu ülkeler askeri olarak kontrolü iyi sağlayamayan ülkeler ise o ülkelerde nükleer füzeler yanlışlıkla fırlatılabilir ve istenmeyen bazı sonuçlar olabilir. ABD ve Rusya elindeki binlerce nükleeri yıllardır iyi korudular ve asla kullanmaya yanaşmadılar, eğer kullansalardı bugün dünya yaşanamaz bir yer haline gelirdi ve geri dönüşü asla olmayacak bir gezegen belki tüm insanlığın son bulmasına sebep olabilecek radyasyon sebebi ile yaşanamaz bir yer haline gelebilirdi.
Kategori: