İnsanlar çeşitlere ayrılır. Hepimiz insan gibi görünürüz ancak iç kısmımızda olan organların boyutu ve şekli bile birebir aynı değildir. Her bir insanın kendine özgü özellikleri, görüşü ve görünüşü vardır. Sizin gözleriniz bugün mavi ise bir başkasının ela rengi olabilir. Siz bugün dünyanın en iyi eğitimlerini almış olabilirsiniz ancak bir başkası en iyi eğitimleri almadan sizden daha zeki olabilir. Bunun örnekleri çok fazladır.

İnsanların her birisinin zeki olmasını beklemek en doğal beklentilerden bir tanesi olsa da, bu durumda da karşımıza çıkan bazı soru işaretleri olmakta. Bu soru işaretleri arasında ilk sırada “neden ben zekiysem diğerleri zeki değil?” sorusu ilk sırada geliyor.

Bunun eğitim, yaşam tarzı ve diğer sebepler ile yakından ilgili olup olmadığına dair kesin bir veri yok. Uzmanlar bazı insanların doğuştan zeki olduğunu ve bunun genetik bir miras değil, kişinin kendisi ile ilgili, ona “verilmiş” bir özellik, güç olduğuna inanmaktalar.

Her Birimiz Zeki Olamayız

Ben zekiyim, sen zekisin ama bir başkası olmayabilir. Bu onu dışlamak ya da onun yaşam hakkını elinden alabileceğimiz anlamını taşımaz. İnsanların yaşam ve yetişme tarzları bile zeka seviyesini yakından etkiler. Bir fakir ülkede doğmuş olan insanla, zengin ve refah bir ülkede, en iyi şartlarda doğmuş insan arasında ekonomik fark olabilir. Zengin ve refah ülkede eğitim kalitesinin de daha iyi olması, daha modern olması ile fakir ülkede ve fakir ailede doğmuş olan birisine göre zengin olan tarafın daha zeki olması beklenir.Herkes Zeki Olabilir Mi?

Bu bile her zaman ve herkes için doğru değildir. Bugün dünyanın birçok yerinde fakir ülkelerde yeni cerrahi teknikler bulan, bilime ışık tutan, insanları bilgilendiren milyonlarca zeki ancak geçmişi fakir olan insan mevcuttur. Bugün bile fakir kalıp geleceğe ışık tutan, sadece insan için çalışan insanların sayısı görülmese bile son derece fazladır.

Ayrımcılığı Durdurun!

Ayrımcılık her zaman kötüdür. Bu içerikte belki sizin beklediğiniz “neden herkes zeki değil?” sorusunun bilimsel yanıtıydı ancak çok farkı yanıt aldınız. Almanız gereken yanıt ise zaten buydu. Herkesin zeki olmasını bekleyemeyiz. Bu kadar basit, bu kadar net ve bu kadar kolay bir yanıt. Siz kendinizi zeki zannederken, sizden daha zeki insan ise sizi zeki değil akılsız zannedebilir. Bu sebeple de insanları asla ayırmamalı, ayrımcılığı durduracak adımlar atarak herkesin görüşleri, düşünceleri, zeka kapasitesi karşısında saygımızı sonuna dek korumalıyız.