İnsanlar, dünyada her an tehdit, sorun ve problemler ile karşı karşıya kalabilirler. Bir dakika sonra evinize bir hırsızın girmeyecek olduğunun garantisi nasıl yoksa, sizin istemediğiniz olaylar ve beklenmedik olaylar her an gelişebilir. Bir dakika sonra bir yerden düşerek bacağınızı kırabilir ve 112 yardım hattından yardım almak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu hatlar her zaman gerçekten ihtiyaç için değil, ihtiyaç dışında da kullanılmaktadır. Acil Yardım Hatlarını Arayan Bu Kişilerin Nedenlerine Şaşıracaksınız!

Özellikle polis, ambulans ve itfaiye hatlarının gereksiz yere aranmasının doğru olmadığı, hatta bunlarla ilgili bazı yasal yaptırımların olduğu bilinmelidir. 112’yi gereksiz yere aramanın cezası para cezasıdır ve bu konuda kimliğiniz tespit edilerek hakkınızda yasal işlem yapılarak adınıza bir kara leke sürülmüş olur.

İşte Karşınızda Gereksiz Yere Acil Yardım Hatlarını Arama Nedenleri

Bu nedenlerden bazıları ABD, bazıları uluslararası ve bazıları Türkiye merkezlidir.

Tatlı Kötü Geldi

ABD’de yaşanan olayda bir kadın tatlısının normale oranla daha küçük geldiği ve pahalı olduğu gerekçesi ile 911 hattını aramış, bunun sonucunda acil yardım istemişti. Restoran çalışanlarını şok eden olayda, kadın tatlıyı yemiş, yedikten sonra sorun çıkarmış ve para iadesi istemiş ve bu durum kabul görmeyince 911’i aramıştı. Bu konuda polis ekipleri kendisine yardımcı olmak için orta yolu bulmak adına restorana gitmişti.

Trafiğin Ortasında Kalan Ördek

Yine ABD’de yaşanan olayda bir kişi acil olarak 911 hattından hızla yardım ister. Trafikte bir ördek sürüsünün caddeden karşı karşıya geçmeye başladığını belirten kişi ördeklere yardım edilmesini ister. Ancak unuttuğu bir şey vardır; polis ekipleri gelene kadar zaten ördek sürüsü bir şekilde karşıya geçecek, olası kaza polis gelene kadar zaten yaşanacaksa asla engellenemeyecektir.

Emniyet Şeridini İdrarı İçin Kullanmak İstedi

ABD’de yaşanan olayda 2 kadından bir tanesi otoyol üzerinde acil olarak idrarının geldiğini belirten bir çağrı yaptı. 911 hattındaki görevliyi güldüren bu çağrıda, kadın kendisinin acil olarak emniyet şeridini idrarını altına yapmamak için kullanırsa ceza yiyip yemeyecek olduğunu sordu. 911 hattının yanıtı elbette beklendiği gibiydi: sakın kullanmayın, ceza yersiniz.

PUK Kodumu Unuttum

Geçmişte daha çok yaşanırdı ancak hâlâ bile yaşanmaya devam ediyor. 112 acil yardım hattını arayan binlerce vatandaş PUK kodunu bulamadığından şikayet ediyor. Bu durumu engellemek için artık birçok kişi SIM kart kilidi koymazken, özellikle yeni nesil akıllı telefonlar sayesinde bu tür aramaların azaldığı bilinmektedir.

Dilim Yapıştı

Bir genç, anne ve babası evde yokken dilini buzluk kısmına değdirir. Bunun sonucunda kardeşi ve kendisinin olduğu evde kendisini kurtarmak için kardeşinden acil yardım hattını aramasını ister. Çocuksu sesiyle 911 hattıyla konuşan genç, daha sonrasında eve gelen ekipler tarafından buzluğa ılık su dökülerek kurtarılır. Bu gereksiz deneyin sonucu için 911’e gerek olmadığını ise iş işten geçtikten ve 911’i gereksiz yere aradıktan sonra anlamış olur.