İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde bilişsel bir biyolog olan Holly Root-Gutteridge ve meslektaşları, 42 köpek üzerinde bazı çalışmalar yaptılar. Çalışmaya göre köpekler kendi sahipleri dışında olan her sınıftan insanı anlayabiliyor ancak bunu kesin ve net olarak değil, sadece belirli bir düzeyde anlayabiliyorlar. Köpeklere herhangi birisi tarafından ”otur” komutu sesli olarak söylendiğinde bunu anlıyorlar ve kulaklarını konuşan kişiye doğru daha fazla hareketler ile destekleyerek bir insanın ne dediğini bilmeye ve onu daha net anlamaya çalışıyorlar.

Araştırmalar uzunca süredir köpeklerin insanları anlayıp anlamadıkları ile ilgili bazı soru işaretlerine neden olmuş ve bu konuda birçok kez köpeklerin insanları her zaman ve net olarak anlamadıkları konusunda soru işaretlerini giderememişti. Aslına bakılacak olursa bugün bile İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde bilişsel bir biyolog olan Holly Root-Gutteridge ve meslektaşları tarafından yapılan araştırma bu konuda soru işaretlerine kesin yanıt olmadı. Köpekler İnsanları Kısmen Anlıyor

Ekip tarafından yapılan araştırmada köpeklerin net olarak insanları dinlediğini ancak bunların ne kadar fazla anlama kapasitelerinin olduğu konusunda soru işaretlerine sebep oldu. Bazı çalışmalar yine köpeklerin daha fazla insanın olduğu ortamlarda kimin komutlarına uyacakları hakkında soru işaretlerine neden olsa da en çok uzun süre birlikte kaldıkları sahiplerini dinlediklerini göstermekte.

Köpekler insan dilini tam olarak anlayamıyorKöpekler İnsanları Kısmen Anlıyor

Araştırmanın sonucu birçok profesör için şaşırtıcı olmuş ve bu konuda bazıları ”inanılmaz” diyerek yanıtlamış.

New York City’deki Barnard College’da bir köpekler ile ilgilenen araştırmacı Alexandra Horowitz “Bu harika” diyor.

Ancak, testin niteliği nedeniyle, bilim adamları, köpeklerin kelimelerin ne anlama geldiğini “anladığını” göstermiyor ve köpeklerin insanların dilini anlamadıkları konusunda da hemfikir olarak sonuç veriyorlar. Horowitz bu konuda insanların nasıl köpekleri anlamıyor ise köpeklerinde insanları anlamadığını ve her iki farklı canlının birbirlerini anlama konusunda bazı soru işaretlerinin bulunduğuna ve bunların yüzyıllar boyunca ortadan kaldırılabilmesinin maalesef mümkün olmadığına değiniyor. Ancak çalışma açıkça “köpeklerin bizi dinlediğini” gösteriyor, konuşmamızı anlamıyor ve onların olmadığı bir ortamda konuşuyor olsak bile onlar bizi dinlemeyi seviyorlar ve bizimle ilgili daha fazla düşünmeye çalışıyor olabilirler.

Köpekler hayvanlar aleminin en akıllısı değil ama en uysallarındanKöpekler İnsanları Kısmen Anlıyor

Köpekler eğer doğru eğitilir ise ve yaşam şartları doğumdan itibaren iyi koşullarda olur, genetik olarak herhangi bir müdahale veya benzer işlemlerde bulunulmadı ise iyi olabilirler ve sahiplerine daha fazla itaat edebilirler. Yine de köpeklerin bir insanın her türlü ihtiyacını görmesi nasıl mümkün olmayacaksa, bir insanın köpeklere en iyi şartlarda bakabilmesi her zaman mümkün olamayabilir. Birçok köpeğin bakımsızlıktan öldüğü Türkiye’de milyonlarca köpek var ve bunların sayısının her geçen gün daha fazla artıyor olması daha fazla büyük bir krizi tetikliyor.

*Köpeklerin insan dilinden net olarak anlamadığı bilinse de sahiplerinin komutlarını bir süre sonra daha iyi anlamaya başlama yetenekleri var.