California Üniversitesi’nden Zeke Hausfather ve ekibi 1970’lerde başlayan küresel ısınma tahmin simülasyonun %100’e yakın oranlarda doğru bilgiler ve sonuçlar verdiğini açıkladı. Giderek ısınan Dünya sürekli olarak insan sağlığını ve doğayı tehdit ediyor. İnsanların eli ile kirlenen Dünya’nın kirlenmesini engelleyecek çözümler olsa da bu çözümler yeterli olmuyor veya yeterli paraların harcanamaması nedeniyle küresel ısınma gibi sorunların önüne geçebilmek maalesef mümkün olmuyor. Küresel ısınmanın geleceği konusunda yapılan araştırmalar Dünya genelinde gelecek 50 yıl içerisinde sıcaklıkların daha da artacağı, bazı bölgelerin daha da sıcak, bazı bölgelerin ise daha da soğuk olacağını gösteriyor. Küresel Isınma Tahminleri Doğru Çıktı

1970-2007 yılları arasında tam 37 yıl süren simülasyonun küresel ısınmayı doğru tahmin ettiğini açıklayan California Üniversitesi’nden Zeke Hausfather ve ekibi, bu konuda küresel ısınma simülasyonlarına güvenilebilecek olduğunu, doğru hazırlandığı durumda küresel ısınma ve tehditleri bulmanın mümkün olabilecek olduğunu açıkladı. Küresel ısınma giderek daha fazla artarken, insan yaşamını tehdit ediyor ve tahminlerin bu nedenle oldukça önemli olduğu belirtiliyor.

Küresel ısınmayı tahmin etmek değil çözebilmek meselaKüresel Isınma Tahminleri Doğru Çıktı

Küresel ısınmayı tahmin etmenin çok önemli olduğunu ifade eden bilimadamları ise bu konuda tahminden çok geleceğe dönük çözümler üretebilmenin asıl mesele olduğu konusunda hemfikir. Sıcaklığın düşürülmesi gerektiğini belirten uzmanlar, aksi durumda gezegenin bir ateş topuna veya buza dönmesinin uzun yıllar sonra mümkün olabileceğini öngörmekteler.

Avrupa ve ABD sürekli olarak bu konuda çalışsa da ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çıkması ve bu konuda para harcamayacak olduğunu açıklaması da gezegenin geleceği adına korkutucu. ABD ve Çin en büyük üretim merkezleri ve ellerindeki üretim gücü karbon salınımının rekorlar kırmasına sebep oluyor. Bunu engelleyebilecek olan ise yine ABD ve diğer ülkeler olsa da ABD’nin gerekli ve yeterli adımları atmıyor olduğu şikayete konu oluyor.

Bilim insanları küresel ısınmanın engellenmesi adına gerekli çalışmalara devam edeceklerini ancak bu konuda devletler tarafından adım atılmaz ise bu çalışmaların %100 başarı elde etmesinin mümkün olmayacağını bugünden belirtiyorlar. Türkiye ve diğer ülkelerde küresel iklim değişikliği konusunda daha fazla çalışma yapacaklarını sürekli açıklamaktalar.