Harvard Üniversitesi’ndeki biyolojik antropolog Richard Wrangham yaptığı açıklamada bilimsel bazı kanıtlar elde ettiklerini ve bu kanıtların insanın 600 bin yıl önce kendi kendisini evcilleştirmeye başladığı ve ‘insan’ olduğunu hissettirmeye başladığını açıkladı.

Modern insanlar atalarına göre çok daha sakin, daha modern ve daha fazla algılama yetenekleri gelişmiştir. Artık konuşabiliyor, yemek yapabiliyor, diğerlerine saygı duyabiliyor ve insanları bir tehdit olarak görmüyoruz. Ancak 600 bin yıl ve daha önceki dönemde henüz bu halimizi almamışken insanın tam insan olmadığı yıllarda diğer insanlar bir düşman olarak görülüyor ve araştırmalara göre ev benzeri yapılar olmadığı için bölgesel paylaşım ve güvenlik konularında da farklı farklı sorunlar yaşanıyordu. İnsanlar Kendilerini 600.000 Yıl Önce Evcilleştirmeye Başlamışlar

Harvard Üniversitesi’ndeki biyolojik antropolog Richard Wrangham yeni araştırmanın sonuçlarını şöyle yorumluyor ”harika ve inanılmaz bir sonuç”.

BAZ1B isimli genin insanlar üzerinde evcilleşme sürecinde çok büyük rolü olduğuna inanan araştırmacılar, insanların dış görünüşlerinin bugüne kadar hep evrim sürecinden geçtiğini ve zamanın koşullarına göre değiştiğini düşünüyor.

Viyana Üniversitesi’nde evrimsel bir biyolog ve bilişsel bilim adamı olan William Tecumseh Fitch III, insanın kendi kendini evcilleştirmesi ile hayvanların evcilleştirilmesi arasındaki “hassas paralellikler” konusunda bazı soru işaretleri olduğunu söylüyor. “Bunlar hem benzerlikler hem de farklılıklar içeren olaylardır” diyor. “Ayrıca bir veya birkaç gendeki mutasyonların evcilleştirmeye katılan birçok gen için iyi bir model olacağını düşünmüyorum” ifadelerini söylüyor.

Neden ‘evcilleştik?’İnsanlar Kendilerini 600.000 Yıl Önce Evcilleştirmeye Başlamışlar

İnsanlar olarak atalarımızın neden dolayı taş yapılar veya ağaç, tahta yapılar arasında yaşamayı kendilerine ihtiyaç gördüğünü kesin olarak asla bilemeyeceğiz. Ancak insanların o dönemde düşünme yapısının gelişmesi ile birlikte daha doğru düşünebildikleri ve herhangi bir ev olmadan dış tehditlere daha fazla açık olmaları ve kış ayları ile yaz aylarında bazı sorunlar yaşıyor olmalarının insanlığı ev yapmaya ittiği tahmin ediliyor.

Araştırmacılar bu konuda kesin olarak bir sonuç elde edebilmiş değil. Bir insanın bu tür bir teste tabii tutulsa bile dışarıdaki sıcaklık koşullarına ve düşman tehditlerine karşı kendisini 4 duvar arasında daha fazla garantide hissedecek ve daha rahat hissedecek olmasının bu konuda insanları evcilleşme sürecine ittiği tahmin ediliyor. İnsanlar Kendilerini 600.000 Yıl Önce Evcilleştirmeye Başlamışlar

Hayvanların ise evcilleşme sürecine nasıl dahil oldukları daha farklı bir konu. İnsanın maymundan geldiği iddia edilir ve ilk insanların maymunlardan pek farklı olmadığı iddia edilir. Maymunlarında kendilerine belirli güvenli yer aradıkları ve kendilerine ev benzeri yapılar yapabildikleri bilinmektedir. Kesin olarak evcil hale gelmemizde atalarımızın 600 bin yıl önce rolü olsa da giderek daha fazla gelişen insan ırkının bundan sonraki adımının ne olacağı ise daha büyük bir merak konusudur.

Evet bugün evcilleştik ancak gelecekte bunun bir adım ötesinin ne olacağını henüz bilemiyoruz. Belki bundan 600.000 yıl sonra insan ırkı hala yaşıyor olursa bizleri ataları olarak görecek ve bizim neden duvarlar arasında yaşadığımızı sorgulayacak olabilir. O zamana kadar internetin bile değişecek olduğu ve hatta insan ırkının olmayabileceği hesaba katıldığında belki bizlerde onları bu konuda soru işaretleri arasında istemeden de olsa bırakabiliriz.