Geleceğimizi yönetecek olan robotlar bugün çok aktif olarak olmasa bile birçok alanda aktif olarak kullanılmaya başladılar. Robotlar yapay zeka ile güçlendiğinde ortaya çıkacak olan gücün kontrolü insanlar için söz konusu olmayabilir. Robotların ne kadar güçlü olacaklarını söylemeye gerek bile yok, metal ve demir yığınlarının gücü ile insan gücünün aynı olmayacak olduğu çok iyi bilinecek bir gerçek. Peki ya bu yapay zekalı robotlar insanlığın hepsini eşit görmez ve bazı insanları düşman olarak görür ise ne olacak?

Yapay zekanın herkese eşit davranması ve insanları öldürmemesini sağlayabilecek bir kod var mı? Massachusetts Amherst Üniversitesi araştırmacısı Philip Thomas bu konuda araştırmalar yapmış bir isim ve yapay zekanın sonradan değiştirilmesinin veya güncellenmesinin çok zor olacağını düşünüyor. Yapay Zeka Her İnsana Eşit Davranmayabilir

İnsanların yapay zekalı sistemler geliştirmeden hemen önce bu konuda dikkatli olması, hele ki özellikle yapay zekalı büyük insansı robotların insanlık adına gelecekte büyük bir tehdit oluşturabilecek olduğu belirtiliyor.

Yapay zeka nesnelerin internetine bağlanabilir ve kamera sistemleri dahil tüm güvenlik sistemlerini hackleyebilir. Bunu yaparken kimseden onay almasına gerek yok ve bunu yaptığını bir insanın anlaması mümkün olmayabilir.

Yapay zeka herkese eşit davranmayabilirYapay Zeka Her İnsana Eşit Davranmayabilir

Standart bir yapay zekalı robot doktorun gelecekte olabileceği bilinen bir gerçek. Ancak bu robotun her hastaya eşit davranmaması durumunda hasta ölebilir veya daha kötü sonuçlar bile ortaya çıkabilir. Vurulması gereken iğne A iğnesi ise yapay zeka karşıdaki insandan ‘haz etmediği’ için ona yanlış tedavi önerebilir ve bu insanın ölümüne sebep olabilir.

Evet, bugün için bunlar ”saçma ve kurgu” geliyor ancak yapay zeka çalışmaları hastanelere girmeye başladı bile. 2020 yılında Türkiye’de bu alanda atılımlar yapılacak olduğu bugün resmen açıklandı.

Önceden önlemek mümkün olabilirYapay Zeka Her İnsana Eşit Davranmayabilir

Yapay zekanın insanlığı öldürmesini engelleyecek güce sahibiz. Ancak bu gücü elimizden bir kez alırlar ise bu gücü geri almamız mümkün olmayabilir. Herhangi bir insanın kendi başına bir yapay canavar geliştirmesi nasıl mümkün değilse hükümet kararları ile yapay zekaları kontrol altında tutacak, onların öğrenimini sınırlayacak kararlar vererek olası problemleri engellemek mümkün. Herkese eşit davranması gerektiğini bilen bir yazılımla çalışan yapay zekanın bu yazılımı değiştirmesine izin verilmez ise bir şekilde herkese eşit ve doğru dürüst davranmasını sağlamak mümkün olabilir.

Ancak gelecekte olası problemlerin bu alanda yaşanmasını önceden engelleyebilecek kesin bir bulgu yok. Zira çalışmalarda gösteriyor ki yapay zekanın internet üzerinden 1 dakikada milyarlarca veriyi tarayabilecek olduğunu, bu sayede doğru ve yanlış kavramını bugün kanlı canlı insanlar gibi ama daha hızlı ‘kendisine göre’ verebilecek olduğunu göstermekte.Yapay Zeka Her İnsana Eşit Davranmayabilir

Bilinemez ama gelecek bizler için yapay zekalar tarafından daha iyi olacağı gibi insan ırkından sonra Dünya’yı yönetecek olan yapay zekalı robotlar olabilir hatta kendi kendilerini bile üretime başlayabilirler.