Son zamanlarda popüler hale gelmiş olan yabancı dizi izleme akımı ile birlikte özellikle ABD ve İngiltere yapımı diziler çok fazla izlenmektedir. Farklı kültürleri tanıma imkanı sunun yabancı diziler aynı zamanda Türkiye’de yayınlanmaktadır.

Dizilere göre daha kısa süreli bölümlere ve sezon bölümlerine sahip olmaları nedeniyle sıkılmadan izlenebilme imkanı tanımaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz en çok izlenen yabancı dizler listesi şöyledir;

11. Dark

10. he Walking Dead

9. The Crown

8. Friends

7. La Casa De Papel

6. Sherlock

5. Anne With An E

4. Black Mırror

3. Breaking Bad

2. Dexter

1. Better Call Saul

 

11. Dark

İlk sezonu 2017 yılında yayınlanan Dark dizisi Netflix yapımı diziler arasında yer almaktadır. Toplamda 3 sezon 26 bölümden oluşan bu dizinin ilk bölümü 1 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan dizinin son bölümü ise 27 Haziran 2020 tarihinde yayınlanmıştır. Orijinal dili Almanca olan ve bilim kurguyla gerilim türünde yer alan Dark dizisinin konusu kendini 33 yılda 1 tekrar eden zaman akışından bahsetmektedir.

Dark

Dark

10. The Walking Dead

Yabancı diziler içerisinde yer alan The Walking Dead ilk bölümünü 31 Ekim 2010 tarihinde yayınlamış ve toplamda 11 sezon 169 bölümden oluşmaktadır. Kıyamet kurgusu, korku ve drama türlerinde yer alan bu dizi yayınlandığı sezonlarda AMC Networks ve Fox Broadcasting Company kanallarında yayınlanmıştır.

Bir Amerikan televizyon dizisi olan the walking dead en iyi yabancı diziler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Dizinin temelinde yatan asıl konu başrolün geçirdiği bir kaza sonucu girdiği komadan beklenmedik bir şekilde uyanması ve tüm dünya ile yaşadığı mücadele anlatılmaktadır.

The Walking Dead

The Walking Dead

9. The Crown

İlk yayını 2016 yılında yapan The Crown kraliçe 2. Elizabeth’in tahta geçene kadar ve tahta geçtikten sonra yaşadıklarını konu edinmektedir. Son sezonu 15 Kasım 2020 yılında yayınlanan dizinin beşinci sezonunun ne zaman yayınlanacağı henüz belli değildir. Netflix için uyarlanan drama dizisi The Crown 40 bölümden oluşmaktadır.

The Crown

The Crown

8. Friends

Şu anda Netflix uygulamasında yayında olan Frends dizisi ilk olarak 22 Eylül 1994 yılında yayınlanmış ve son bölüm ise 6 Mayıs 2004 tarihinde yayınlanmıştır. Toplamda 10 sezon 236 bölümden oluşan bu dizi bir grup arkadaşın hayatını ve birbirleri üzerindeki etkilerini konu edinmektedir.

Friends

Friends

7. La Casa De Papel

Netflix orijinal dizileri ve bitmiş diziler içerisinde yer alan La Casa De Papel dizisi İspanya merkez bankasına ve İspanya kraliyet dershanesine yapılan soygunları konu edinmektedir.

İspanya yapımı televizyon dizisi 2 kısımdan oluşmakta dizinin ilk 2 sezonu İspanya kanalında son 3 sezonu ise Netflix üzerinde yayınlanmıştır.

İlk bölümü 2 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan bu dizi toplamda 5 sezondan ve 41 bölümden oluşmaktadır. Dizinin ilk 15 bölümü yani ilk 2 sezonu İspanya televizyonda yayınlanırken geri kalan sezonlar ve bölümler Netflix üzerinden yayınlanmıştır.

Dizide bir grup soyguncuyu ve başlarındaki profesörü konu almalarının yanı sıra aslında İspanya yönetimine ve ekonomisine karşı bir başkaldırı da konu edinmektedir.

La Casa De Papel

La Casa De Papel

6. Sherlock

4 sezon 13 bölümden oluşan Sherlock dizisi Sir Arthur Canon Doyle’nin Aynı adlı romanından televizyon dizisi olarak uyarlanmıştır. Mini dizi olarak da kabul edilen sherlock dizisi ilk olarak 25 Temmuz 2010 yılında Birleşik Krallık televizyon kanallarında yayınlanmaya başlamıştır.

90 dakikalık bölümlerden oluşan bu dizi ünlü dedektif Sherlock ile yakın arkadaşı doktor watson un maceralarını konu edinmektedir.

Sherlock

Sherlock

5. Anne With An E

Anne With An E dizisi klasik çocuk edebiyatında adını duyurmuş olan Lucy Maud Montgomerynin Anne Green of Green Gables kitabından televizyon dizisi olarak uyarlanmıştır. Kanada yapımı olan bu dizi toplamda 3 sezon 27 bölümden oluşmakta ve uyarlandı eserin Türkçe adı yeşilin kızı anne olmaktadır.

Son zamanlarda Netflix uygulaması üzerinde de oldukça popüler hale gelen bu dizi belirli dönemlerde tekrar tekrar izlenen diziler arasında yer almaktadır.

Anne With An E

Anne With An E

4. Black Mırror

Nefes kesen yabancı diziler içerisinde yer alan Black Mirror dizisi birleşik krallık’ta çekilmiş olan diziler içerisinde yer almaktadır. Hiciv, drama, macera ve bilim kurgu türlerinde yer alan bu dizinin ilk bölümü 4 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

İngiliz televizyon dizisi olan Black Mirror’un yapımcılığını Barney Reizsz üstlenmiştir. Toplamda 5 sezon 22 bölümden oluşan bu dizinin orijinal dili İngilizcedir.

Black Mirror

Black Mırror

3. Breaking Bad

Şu anda netflix’te yayınlanmakta olan diziler içerisinde yer alan Breaking Bad Amerika Birleşik Devletleri drama televizyon dizisidir. Drama, suç, gerilim, sürükleyici, kalem mizah ve trajedi türünde yer alan bu dizinin ilk bölümü 20 Ocak 2008 tarihinde yayınlanmış ve toplamda 5 sezon sürmüştür.

Breaking Bad

Breaking Bad

2. Dexter

İlk bölümü 1 Ekim 2006 tarihinde Showtime kanalında yayınlanan Amerikan yapımı Dexter dizisi toplamda 8 sezon 96 bölümden oluşmakta. Polis departmanında çalışmakta olan Dexter Morgan’ın aynı zamanda bir seri katil olarak sürdürdüğü gizli hayatını yani bir adamın iki farklı hayatını konu edinmektedir.

Dexter

Dexter

1. Better Call Saul

İlk bölümü 8 Şubat 2015 yılında AMC’de yayınlanan Amerikan suç ve dram dizisi Better Call Saul toplamda 6 sezon boyunca izleyicileriyle buluşmuş ve 63 bölüm yayınlanmıştır. Suçlu taraması, kara mizah, trajedi ve hukuk daması türlerinde yer alan bu dizinin son bölümü ise 15 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanmıştır. Şu anda Netflix uygulamasında hala gösterilmekte olan bu dizi Breaking Bad’in devamı olarak çekilmiş ve ana karakterin bu diziden önceki yaşadığı olayları ekrana yansıtmıştır.

Burada yer alan en çok izlenen yabancı diziler içerisinden izlemek istediğiniz süre karar vererek istediğinizi kolay bir şekilde izleyebilirsiniz. Sizlere en çok izlemeniz gereken dizi tavsiyeleri içerisinde La Case De Papel’i önerebiliriz.

Better Call Saul

Better Call Saul

En İyi Korku Dizileri başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.