Artık dizi izlemek televizyondan daha çok online hale gelmiş ve televizyon kanalları yerine ücretli dizi veya film izleme platformları popüler hale gelmiştir. Yeni nesil yayın platformları içerisinde yer alan Amazon prime birçok ülkede hizmet vermekte ve son yıllarda Türkiye’ye de hizmet vermeye başlamıştır.

Amazon prime dizileri orijinal içerikleri ve popüler dizi ile film içerikleri sayesinde son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş bir uygulamadır.

En İyi Amazon Prime Dizileri

Amazon prime içerisinde binlerce çeşit dizi seçeneği bulunmakta ve sınırsız içerik ile tür özelliği sayesinde izleyicilere istedikleri filmi izleme fırsatını sunmaktadır. En iyi Amazon Prime dizileri olarak da kabul edilen birçok farklı içerik platform içerisinde yer almaktadır.  Amazon prime Türkiye dizi listesi şöyle sıralanabilir;

7. Paper Girls

6. The Terminal List

5. Wolf Like me

4. This Is Us

3. House

2. The Wheel of Time

1. Upload

7. Paper Girls

Amazon prime en yeni dizi sınıfında yer alan Paper Girls ilk bölümünü 29 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanmıştır. Stephany Folsom tarafından yapılmış olan Amerikan bilim kurgu dram türündeki televizyon dizisi Amazon prime uygulaması üzerinden yayınlanmıştır.

Brian K. Vaughan tarafından kaleme alınmış çizgi roman serisinden televizyona uyarlanmış olan bu dizi 1988 yılındaki cadılar bayramının ertesi sabahında meydana gelen ve dört gazete dağıtan kızın hayatını etkileyen zamanı konu edinmektedir.

Geleceğe giden bu 4 kız geçmişteki evlerine yani kendi zamanlarına dönemeye çalışan bu kızlar yetişkin halleriyle karşı karşıya kalacakları bir yolculuk içerisine girmektedirler.

Paper Girls

Paper Girls

6. The Terminal List

Imdb’de 8,3 puan alan The Terminal List Amazon prime dizi önerileri içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Jack Carr’ın aynı adlı romanından televizyona uyarlanan bu dizi pusuya düşürülen bir donanma subayının yaşadığı olayların arka planında yer alan olayları araştırmasını konu edinmektedir.

Amazon prime dizileri 2022 yılında yayınlanan diziler listesinde yer alan The Terminal List dizisi 2018 yılında yayınlanmış olan bir romana dayanmakta ve Amerikan aksiyon ile gerilim türlerinde yer almaktadır.

The Terminal List

The Terminal List

5. Wolf Like Me

Amazon prime dizileri 2022 yılında yayınlanan dizilerin içerisinde yer alan bir diğer ünlü dizide Wolf Like me olmaktadır. İlk sezonu Amazon Prime Video’da izleyicileri ile buluşan bu dizinin 2. Sezonunun ne zaman geleceği tam olarak bilinmemektedir.

İlk bölümü 13 Ocak 2022 tarihinde yayınlanmış olan dizi komedi ve dram türünde yer almaktadır. Eşinin ölümünden sonra kızı Emma ile yaşam mücadelesine giren Gray’in hayatını konu edinmektedir.

Wolf Like Me

Wolf Like Me

4. This Is Us

İlk bölümü 20 Eylül 2016 tarihinde yayınlanmış olan This Is Us dizisi ilk olarak Amerikan ulusal kanalı NBC’de yayınlanmıştır. Aile ve drama türünde yer alan televizyon dizisi This Is Us toplamda 6 sezon 106 bölümden oluşmaktadır.

Son bölümü 24 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanan dizinin orijinal dili İngilizcedir. Oldukça duygusal bir film olan This Is Us en iyi Amazon prime dizileri içerisinde yer almaktadır. 31 Ağustos tarihinde doğmuş olan pearson ailesinin son 10 yıllık yaşantısını geri dönüşlerle anlatan bir dizidir. IMDB’de 8,7 puanı alan bu dizinin bölümleri ortalama olarak 42 dakika sürmektedir.

This Is Us

This Is Us

3. Dr. House

Türkiye’de yayınlanmakta olan doktor dizilerinin esin kaynağı olan Dr. House 2004 ile 2012 yılları arasında toplamda 8 sezondan oluşmaktadır. İlk bölümü 16 Kasım 2004 tarihinde yayınlanan bu dizinin son bölümü ise 21 Mayıs 2012 tarihinde yayınlanmıştır.

Ortalama olarak 44 dakikalık bölümlere sahip olan bu dizi dram türünde yer almaktadır. IMDB’de 8,7 puan alan bu dizi hem döneminde hem de günümüzde popüler diziler arasında yer almaktadır.

Dr. House

Dr. House

2. The Wheel Of Time

Amazon prime fantastik diziler içerisinde yer alan The Wheel of Time dizisi Robert Jordan’ın aynı adlı romanından televizyona uyarlanmıştır. İlk sezonu 2021 yılında yayınlanmış olan bu dizi şu anda toplamda 8 bölümden oluşmaktadır.

Sihirli güçlere sahip olan kadınlardan oluşan bir topluluğu ve yaşadıklarını anlatan bu dizi Amazon prime orijinal içerikleri içerisinde yer almaktadır.

The Wheel Of Time 1

The Wheel Of Time 1

1. Upload

IMDB’de 8 puan alan Upload dizisi Amazon prime için özel olarak üretilmiştir. Bilgisayar programcısı olan Nathan’ın trafik kazası geçirdikten sonra ölmesiyle başlayan olayların geçtiği tarih 2033 yılıdır.

Fantastik ve bilim kurgu türlerinde yer alan bu dizi içerisinde ölümden sonra iki seçenek sunuldu üzerine odaklanılmış bir konuyu ele almaktadır. Amazon prime 2020 yapımı diziler içerisinde yer alan bu dizinin ilk bölümü 1 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanmıştır. Komedi, dram ve web dizisi türlerinde yer alan dizi Toplamda 2 sezon 17 bölümden oluşmaktadır.

Upload

Upload

Burada yer alan içeriklerin tamamını belirli dönemlerde izleyerek oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilir aynı zamanda da hafta sonlarını ve boş zamanlarınızı da güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Burada yer alan içeriklere ulaşım sağlayabilmek için Amazon prime üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Belirli bir ücret karşılığında alınabilen bu üyelik sayesinde istediğiniz türde ve içerikteki dizilere telefonlarınızdan, bilgisayarınızın veya uyumlu televizyonlarından kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle birçok farklı türde dizi ve filme yer veren bu uygulama son zamanlarda Amazon prime Türkiye içerik türlerine de yer vermiştir. Bu uygulama üzerinden Türk içeriklerine de kolayca ulaşım sağlamanız mümkündür.

En İyi Korku Dizileri başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.