Dünyanın en pahalı otomobilleri Türkiye’de satılıyor. 1 araç alan 1 araçtan daha fazla vergi ödemek zorunda iken, bununla da sınırlı olmuyor. Vergi ödemeleri sadece araç alınca bitmiyor, sürücüler yakıt satın alırken de vergi ödemek zorunda kalıyorlar. Peki Türkiye’de 0 otomobil almak ne kadar doğru?

Tertemiz daha kokusu içerisinde olan, daha önce kimsenin ellemediği, kimsenin direksiyonuna elini sürmediği, 0 km bir otomobil herkesin hakkı. Her insan otomobil satın alırken 0 otomobil almak ister ama buna parası yetmeyebilir. Bununla beraber 0 otomobil alan bir sürücü daha fazla para ödemek zorunda olduğu gibi aracın kontağına basar basmaz araç 2. ele girer ve 1 gün sonra bile satsa en azından 8 bin TL kadar bir kayıp söz konusu olabilir.

Eğer ki sürücü 1. el otomobil alacaksa yani 0 otomobil alacaksa bunu kısa süre içerisinde satmayacağından veya kısa süre içerisinde satacaksa oldukça fazla kullanacak olduğundan emin olduktan sonra 0 otomobil alması önerilir.

1 araç kendinize, 1 araç bankaya, 1 araç devlete alıyorsunuz

Türkiye’de 0 otomobil almanın hata olduğunu gösteren sebepler!

0 KM bir araç satın alacaksınız ve kredi ile almak istiyorsunuz: Yandınız! 1 araç kendiniz için, 1 araç banka için, 1 araç ise devlet için almış oluyorsunuz. Araçtan daha fazla vergi ödüyor, bankaya araç fiyatı kadar faiz ödemesi yapıyor ve araç şirketine de araç için ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. 0 KM otomobil almamak için en iyi sebep bu olsa da mecburen 0 KM otomobil almak zorundaysanız yapacak bir şey yok mecburen bu ödemeleri yapmak zorundasınız.

Değeri hemen düşüyor!

Türkiye’de 0 otomobil almanın hata olduğunu gösteren sebepler!

Değerinin daha galeriden çıkar çıkmaz düşmesi nedeniyle 0 KM otomobiller bazı sürücüler için tercih sebebi olmuyor. Sürücüler daha kontağı çevirir çevirmez 0 KM otomobil 2. ele düşüyor ve 1 KM bile yapmış olsa 2. el kategorisinden daha düşük fiyatla alıcı bulabiliyor. Sahibinden.com adlı internet sitesi bu tür araçlar ile dolu.

Kredi faizi ve geri ödemesi

Türkiye’de 0 otomobil almanın hata olduğunu gösteren sebepler!

Kredi geri ödemesi bir araç fiyatı kadar oluyor. 100 bin liraya satın alınan otomobil 150 bin lirayı geçebiliyor. Bu da geri satışta sürücünün daha fazla zarar etmesine ve araçtan kar edecek ise bile kar edememesine sebep oluyor. Bu sebeple sürücüler dikkatli olmalı ve 0 KM otomobil alırken kredi ile alacaklar ise daha uzun süre düşünerek, daha doğru kararlar vermeli.

Sürücüler kredi ödemesini yapmak konusunda eğer ki zorlanacaklar ise bu konuda daha fazla detaylı düşünülmeli. Özellikle de kredi geri ödemesinde 2 ay sorun yaşanırsa aracın icra yolu ile satışa sunulabilecek olduğu göz önünde tutularak hareket edilmeli. Araç satışında kredi bitmeden satışın alıcı bulmak konusunda daha fazla zorlanacak olduğunuz hesaba katılarak daha dikkatli incelenmeli ve daha fazla bu konu üzerinde çalışarak karar vermelisiniz.

*Türkiye’de araç alımında kredi indirimleri olması halinde araç şirketleri fiyatı arttırabildiği için fiyatları dikkatli incelemek zarara girmemek ve daha fazla para yatırmamak için önemlidir.
Kategori: