Küp nasıl yapılır? Sorusu, özellikle öğretmenlerin ilkokul ve ortaokul döneminde öğrencilerinden isteyebildiği bir geometrik şekil olan küpün nasıl yapılabileceği konusunda kişilerin merak ettiği bir sorudur. Küp yapmak için pek çok farklı malzeme kullanılabilmektedir ve bu nedenle küp yapılışları bu malzemelere göre farklılık gösterebilmektedir. Hem büyük hem küçük olarak yapılabilen bu küp şeklinin yapımı oldukça kolaydır.

Kâğıttan Küp Nasıl Yapılır?

Kağıttan küp nasıl yapılır? Sorusu, özellikle çocuklara proje ödevi olarak verilebilen bir işlem olarak hem çocuklar hem de ebeveynler tarafından araştırılmakta ve merak edilmektedir. Öncelikle kağıttan küp yapmak için küpünüzün boyutuna göre bir kalın kağıt bularak, bu kağıdın üzerine küpün açılım halini çizmek ve ardından bu açılımı kenarlarından keserek yapılmaktadır. Kağıda çizilen küp açılımının köşelerinden kesildikten sonra açılım şeklinde birleştirilmesi ve ardından bantlanması ile kolayca kağıttan küp yapılabilmektedir.

Kare Küp Nasıl Yapılır?

Kare küp nasıl yapılır? Sorusuna yanıt arıyorsanız; Güzel bir kare küp yapmak için karton veya kağıt malzemesi kullanabilirsiniz. Kare küp yaparken bir makas, cetvel ve yapıştıracak bant veya yapıştırıcı yeterli olmaktadır.

Öncelikle kare küp şemasının cetvel yardımı ile eşit bir şekilde kağıda veya kartona çizilmesi işlemi gelmektedir. İlk olarak 4 adet üst üste gelmiş kare ve ardından 1 sağa ve 1 sola olmak üzere bu 4 karenin tam orta hizasında yer alacak kareler çizilmesi gerekmektedir.

Ardından katlama yerleri belirlenerek üzerinden geçilmekte ve daha sonra makas ile kesildikten sonra bu şema bir küp haline gelecek şekilde birleştirilerek bantlanmakta veya yapıştırılmaktadır. Bu şekilde kolayca kare küp yapmak mümkündür.

Kup Nasil Yapilir 1

Küp Nasıl Yapılır?

Kartondan Küp Nasıl Yapılır?

Kartondan küp nasıl yapılır? Sorusu, özellikle çocuklarına ödev olarak küp yapımı verilen ebeveynler ve çocuklar tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Ancak kartondan küp yapmak bir hayli kolaydır.

Bunun için öncelikle büyük bir kartona ihtiyacınız vardır. Ardından internet üzerinden bir küp şeması bularak bu şemayı kalem ile kartonun üzerine aynı ve eşit bir şekilde aktarmanız ve daha sonra bu şemayı keserek birleştirmeniz ve küp halini aldıktan sonra yapıştırmanız ile kolayca tamamlayabilirsiniz.

Rubik Küpü Nasıl Çözülür?

Birçok kişi tarafından oldukça karmaşık görünen Rubik küp aslında oldukça basit bir sistem üzerine kuruludur. Sadece tam olarak hangi hamlelerin yapılmasını bilmek gerekmektedir. Sihirli küp olarak da bilinen bu küp belli renklerden oluşan küplere sahiptir. Bu küpler birbirleri ile bağlantılı olmakta ve bu nedenle de sadece çevirerek yer değiştirilebilmektedir.

Tüm yüzeyler kendi rengine sahip olduğunda küp çözülmüş olmaktadır. 3x3x3 boyutlarında olan rubik küp standart olmaktadır. Ancan bu küplerin 4x4x4 ve 5x5x5 boyutları da bulunmaktadır. 4’lü küplerden oluşan bu küpler Rubik’in intikamı, 5’li küplerden oluşanları ise Profesör’ün küpü olarak adlandırılmaktadır.

Genellikle zeki kişiler tarafından çözülebilen 4’lü ve 5’li küpler oldukça zordurlar.

Kup Nasil Yapilir

Küp Nasıl Yapılır?

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:
Kategori: