Taze Sarımsak Faydaları

Birçok yemekte kullanılan ve yemeğe harika bir tat veren sarımsak özellikle ilk taze olarak çıktığında birçok kişi tarafından çiğ olarak tüketilmektedir. Taze sarımsak faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsaklar birçok yemek ile birlikte çiğ olarak tüketildiğinde hem harika bir lezzet vermekte hem de çok daha lezzetli olmaktadır.

Sarımsak yemenin faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Saç dökülmesini önleyerek saç bakımına fayda sağlamaktadır.
 • E vitamini bulunduran sarımsak kan dolaşımını hızlandırarak cinsel fonksiyonları düzenlemektedir.
 • Antioksidan özelliğe sahip olması sayesinde kanser oluşumunu önlemektedir.
 • Kronikleşmiş hastalıkların tedavisinde oldukça faydalı olan sarımsak tüketimi sayesinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Sarımsak Faydaları

Sarımsak çiğ olarak da pişmiş olarak da tüketildiğinde oldukça faydalı olmaktadır. Özellikle doğrudan yutulduğunda oldukça fazla faydası olduğu bilinmektedir. Özellikle sarımsağa doğrudan yutmak vücutta bulunan iltihaplı hastalıkları tedavi etmekte ve bu iltihaplara karşı antibiyotik etkisi yaratmaktadır.

taze-sarimsak-faydalari

Taze sarımsak faydaları

Taze sarımsak faydalarından biri, Midenin daha kolay hazmetsin sağlayan sarsımsak aynı zamanda kanı sulandırıcı etkiye de sahiptir. Doğal antibiyotik özelliği göstermekte olan sarımsak aynı zamanda bağırsakların çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Taze sarımsak faydalarından bir diğer ise Kolesterolü düşürücü etkisi ve idrar söktürücü özelliği sayesinde vücudu önemli ölçüde düzene sokmaktadır. Ancak her faydalı şeyin fazlası zarar olduğu için fazla miktarda ve aç karnına tüketildiğinde mide sorunlarına veya mide tahrişine sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda sarımsağa karşı alerjisi olan kişilerin de tüketmesi daha sonra mide bulantısı, istifra veya karın ağrısı gibi yan etkilere sebep olabileceği için mutlaka bu kişiler tarafından tüketilmemesi gerekmektedir.

Pişmiş Sarımsağın Faydaları

Genellikle sarımsağın çiğ olarak tüketilmesi önerisi de mağaza tadı veya kokusu nedeniyle ya da mide problemi yaşanması nedeniyle pişmiş olarak da tüketilebilmektedir. Bu durumda pişmiş sarımsağın faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı faydalıdır.
 • Tansiyonu ve kolesterol seviyesini düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
 • Vücutta biriken ağır metallerin atılmasına katkı sağlar.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Sağlıklı hücre ölümlerini azaltır. Bedenin genç ve diri kalmasına yardım eder.
 • Besin değeri yüksek bir gıda olduğu için yorgunluğun giderilmesine yardımcı eder.
 • İştah açıcı özelliği vardır.
 • Vücudu zinde tutar.

Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları

Erkeklerde fazla sarımsak tüketiminin zararları incelendiğinde aslında gerektiği miktarda sarımsak tüketiminin erkeklere veya kadınlara herhangi bir zararı bulunmasa da fazla miktarda sarımsak tüketmek erkeklerde karaciğer rahatsızlıklarına, ishal, mide bulantısı, mide ekşimesi, kusma, kötü koku, baş dönmesi veya terleme gibi birçok olumsuz etkiye sahip olmaktadır.

Kadınlar ve erkekler farklı fizyolojik yapılara sahip olması nedeniyle bazı maddeler diğer cinse verdiği yetkiye göre karşı cinse daha olumsuz etkide bulunmaktadır.

taze-sarimsak-faydalari

Taze sarımsak faydaları

Gece Sarımsak Yutmanın Faydaları

Gece sarımsak yutmanın faydaları saymakla bitmemektedir. Ancak en çok bağırsak florasını düzenleyerek kabızlığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda kabız olmayı da önlemektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: