Stil sahibi olmak, özellikle ilk izlenim olarak nitelendirilen olgunun giderek değer kazanması ile gün geçtikçe büyük önem kazanmaktadır. Her ne kadar kişileri dış görünüşüne bakarak yargılamak doğru olmasa da çoğunlukla bu durum, kişinin istemeden de olsa yapabildiği bir haldir. Özellikle ilk kez girilen ortamlarda dikkatleri olumlu yönde çekebilmek adına kişiler, tarz sahibi olabilmek için çabalamaktadır.

Stil denilen kavram bir bütünü ifade etmektedir. Kişinin bakımından, kişisel hijyenine ve giydiği kıyafetler ile bunların ütüsüne kadar pek çok etmeni bir arada bulunduran karmaşık bir kavramdır. Dolayısıyla tarz sahibi olabilmenin pek de kolay bir şey olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Stil Türleri Nelerdir?

Tarz Sahibi Olmanın Yolları Nelerdir?

Dünya modasında öne çıkmayı başaran pek çok farklı tarz çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları feminen, maskülen, marjinal ve casual (gündelik) tarzdır. Her bir giyim tarzı, kendi içerisinde olmazsa olmaz birtakım ilkeleri barındırmaktadır.

Feminen tarz, kelimenin kökeninden de anlaşılabileceği üzere kadının dişilik yönünü ortaya çıkarmayı hedefleyen bir giyim tarzıdır. Bunun içerisine daha canlı renkler ve nispeten daha dar ve likralı kumaşlar girmektedir. Konuya makyaj yönünden bakılacak olursa da gözlerin ağırlıklı olarak ön plana çıkarıldığı dumanlı ya da glitterli parlak makyajların tercih edildiği görülecektir.

Maskülen tarz ise feminenin tam aksine, dişilik yönünü olabildiğince gizlemeyi hedefler. Giyim açısından bakıldığında erkek tarzı smokinler, geniş kalıplı boyfriend ceketler, kasket ve fötr şapkalar öne çıkmaktadır. Maskülen makyajlara bakılacak olduğunda ise gözlerin daha geri planda kaldığı, çoğunlukla doğala yakın makyajlar yapıldığı görülecektir. Ancak bazı hallerde dudak makyajının parlayabilmesi adına özellikle koyu tonlardaki rujların tercih edildiği de bilinmektedir.

Marjinallik, kelimenin anlamına uygun olarak büsbütün farklılık yaratmaktır. Bu stilin içerisine, normal koşullarda toplumun geneli tarafından kabul görmeyen ya da bir başka tabirle toplumdaki büyük çoğunluğun taşımayacağı giyim ve makyaj farklılıkları hakimdir.  Yeşil rujlar, geometrik eyelinerlar, ve yoğun pul kullanımı bu tarzı yansıtan makyaj örnekleridir. Bu ruha uygun olan kişiler bu tarzı çoğunlukla, kendilerine özgü saç renkleri ile de tamamlamaktadırlar.

Casual stilin ise tam Türkçe karşılığı “gündelik tarz” olarak yapılmaktadır. Özellikle 1960’lardan sonra yaygınlaşmaya başlayan bu stilde rahatlık ön plana çıkmaktadır. Ancak bu rahatlık her zaman şık bir görünüm ile sağlanmalıdır. Dolayısıyla fular, bandana gibi aksesuarların yardımı, bu tarzın yansıtılmasında oldukça önemli elementlerdir. Bu tarza uygun olan makyajlar ise daha yumuşak bir görünüm içeren toprak tonlarındaki makyajlar olacaktır.

Ayrıca senpai ne demek? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kadınlar İçin Stil Tavsiyeleri

Bahsedildiği üzere stil bir bütündür. Dolayısıyla bu kavramı yalnızca giyim olarak değerlendirmek de doğru olmayacaktır. Stil sahibi olabilmek için öncelikle, işe kendini sevmek ile başlanmalıdır ki bu da, kişinin tüm kusurlarıyla kendini kabul etmesi ile mümkündür.

Özellikle sosyal medya tarafından yaratılmakta olan tüm beden ve güzellik algılarını bir kenara bırakıp gerçek olan benliğin sevilmesi, o bedenle yapılacak her türlü güzelliğin başlangıcı olacaktır.

Bundan bir sonraki aşama ise kişisel bakımdır. Kadınlar için erkeklere kıyasla biraz daha meşakkat gerektiren bu konuda hassas davranmak, stildeki bütünlüğün sağlanabilmesi için gerekli en önemli unsurdur. Bu kapsamda düzenli cilt, el ve ayak bakımı yapılması doğru bir yol olacaktır.

Kişisel konulardan sonraki adımda ise iyi bir gardırop sahibi olmak vardır. Her ne kadar bu nokta kişilerin gözünde oldukça zor bir şeymiş gibi gözükse de aslında işin aslı böyle değildir. İyi bir dolaba sahip olabilmenin yolu, verimli bir alışverişten geçmektedir. Verimli alışveriş ise, kaliteli ve daimi parçaların uygun fiyata alındığı alışverişe denilmektedir.

Kadınlar için stil önerilerinin başını çeken konu ise bir gardıropta bulunması gereken parçalardır.  Hemen her dolapta olması gereken ve uzun süreli kullanılabilecek en temel parçaların ise şunlar olduğu bilinmektedir:

 • Beyaz gömlek
 • Siyah ve mavi kot pantolon
 • Siyah ve beyaz t-shirt
 • Tercihen siyah bir ceket
 • Kombinleri süsleyebilmek adına şal, gözlük ya da şapka gibi aksesuarlardan bir ya da birkaçı

Görüldüğü üzere her dolapta olması gereken parçalar, en risksiz ve her kombin ile uyum sağlama imkanı bulunan siyah ve beyaz gibi temel renklerden oluşmaktadır. Üstelik bu parçalar hemen her mağazada bulunan temel ürünler olduğundan da bütçeyi sarsmayacaktır. Bunun yanında belirli bir moda akımının ürünü olmadıklarından kullanım süresi de dönemlik değil ömürlük olacaktır.

Tarz Sahibi Olmak İle İlgili Video Anlatımı

Erkekler İçin Stil Önerileri

Elbette ki iyi görünmek, kadınların olduğu kadar erkeklerin de önem verdiği bir konudur. Dolayısıyla yalnızca kadınlar için önerilerde bulunmak doğru olmayacaktır.

Aslında izlenmesi gerek ilk iki yol, kadınlarda anlatılanlardan farklı değildir. Kişinin kendi bedeni ile barışık olması ve kişisel hijyen ile bakımına dikkat etmesi her tarz için bir zaruriyettir. Erkeklerde parfüm kullanımı da bu kapsamda büyük bir öneme sahiptir.

Erkek parfümleri en temel düzeyde değerlendirildiğinde baharatlı kokular ve odunsu kokular olarak ikiye ayrılmaktadır. Elbette ki bu tercih, kişinin şahsi zevkleri doğrultusunda yapılacaktır. Ancak bir stildeki tamamlayıcı unsurlardan biri olduğu unutulmamalı ve parfüm kullanımına özen gösterilmelidir.

Bir sonraki aşama da yine gardırop oluşturmaktır. Erkeklere stil önerileri olarak sunulan ve her dolapta olması gerektiği düşünülen ana parçalar ise şunlardır:

 • Beyaz gömlek
 • Siyah ceket
 • Mavi ve siyah kot pantolon
 • Beyaz ayakkabı (sneaker)
 • Siyah ve beyaz t-shirt
 • Kombinlere bir hava katabilmek için gözlük ya da şapka gibi aksesuarlardan biri ya da birkaçı

Görüldüğü üzere sıralanan esas ürünler, kadınlardaki ile büyük ölçüde aynılık göstermektedir. Bunun sebebi, bu ürünlerin kolay kombinlenebilir oluşundan ve hemen her yerde satıldığından fiyat alternatifi de oluşturabiliyor olmasından kaynaklıdır.

Prospektüs nedir? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Stilde Farklılık Yaratmak

Tarz Sahibi Olmanın Yolları Nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler için tarz olabilmek sıralanan bu ürünler ile mümkündür. Ancak diğerlerinden bir adım öne çıkmak ve “Ben buradayım!” diyebilmek için her zmaan yeterli değildir. Bunun sağlanması için ufak da olsa dokunuşlara ihtiyaç vardır ve bu, üç şekilde mümkündür.

Tarzlarda yaratıcılık göstermenin en basit yolu aksesuar kullanımından geçmektedir. Yeri geldiğinde en basit kombinlerden biri olan mavi kot pantolonun üzerine giyilmiş bir beyaz t-shirt, saça bağlananan bir bandana, boyna sarılan bir fular, güneş gözlüğü ya da çoklu kolyeler yardımı ile bambaşka bir havaya ulaşabilmektedir. Dolayısıyla aksesuar kullanımı, doğru şekilde yapıldığında asla küçümsenmemesi gereken adımlardan biridir.

Bir başka yol ise eski kıyafetlerden geçmektedir. Annelerin ya da babaların gençlik dönemlerinden kalan ve “vintage” ya da “Retro” olarak nitelendirilen kıyafetlerin yeniden yorumlanarak kullanılması ile çok şık görüntüler yakalanabildiğine rastlanılmıştır. Tarihin tekerrürden ibaret olmasından sebep, moda da kendini sürekli olarak tekrar eden bir kavramdır. Bu nedenle eski parçalar, günümüzde de değer kazanmaktadır.

Son olarak verilebilecek önerilerden birisi ise terziler ile barışık olmaktır. Bu sayede kişinin kafasında tasarlamış olduğu kıyafetler hayata geçirilebilme imkanı bulacak ve aynı zamanda da biricik olacaktır.

Bauhaus akımı hakkında merak edilenler yazımızdadır.

Ortamla Uyumlu Giyinebilmek

Her ne kadar tarz sahibi olabilmek için iyi giyinmek gerekli olsa da nerede ne giyileceğinin bilinmesi de en az o kadar gereklidir. Çünkü bir abiye her ne kadar şık olursa olsun, Pazar kahvaltısı gibi bir ortamda giyilmesi doğru karşılanmayacaktır. Bu nedenle giyinmeye başlamadan önce kıyafetin ortama uyumluluğu da iyi bir şekilde düşünülmelidir.

Örneğin akşam yemeği için bir restorana gidildiğinde nispeten daha ağır makyajlar ve kıyafetlerin tercih edilmesi makul karşılanacaktır. Ancak yine de gidilecek restoranın salaş bir havada olduğu biliniyorsa giyim ve makyaj tarzını da buna uygun seçmek daha doğru olacaktır.

Tüm bunların yanında bir de mevsimler ile uyumlu giyinmek vardır ki en az ortam uyumu kadar önemlidir. Çünkü gerek kumaş gerekse de renk ve desen seçimi hususunda mevsimler de belirleyici bir kıstastır.

Yazın daha canlı renklerin ve hareketli kıyafetlerin daha çok tercih edilmesi uygunken kışın ise daha koyu ve sade kıyafetler tercih edilmelidir. Sonbaharda toprak tonları ve ilkbaharda ise çiçek desenlerinin kullanımı da yine doğru bir tercih olacaktır.

Tesettürlü kadınların tarz sahibi olabilmesi için ne gereklidir?

Tesettürlü olmak, iyi bir stile sahip olmaya engel değildir. Sıralanan tüm adımlar tesettürlü kadınlar için de geçerlidir. Üstelik birbirinden farklı ve canlı şal renkleri sayesinde kombinlerin kendiliğinden hareketlenebilmesi de büyük bir avantajdır. Bu aşamadan farklı stillerdeki şal bağlama tekniklerinden de yararlanılabileceği hatırlatılmalıdır.

Parfüm ve stil arasındaki bağ nedir?

Hem kadınlar hem de erkekler için parfüm, kıyafetleri tamamlayan bir unsurdur. Çünkü belirtildiği gibi stil bir bütün olduğundan her aşamada hassas davranılması gerekmektedir. Özellikle, kişinin cildine yakışan parfümü doğru seçmesi sayesinde “imza koku” olarak nitelendirilen ve akıllarda kalıcılık sağlayan bir duruş yaratılması mümkündür.
Kategori: