Dünyada en çok okunan kitaplar söz konusu olduğu zaman herkesin farklı düşünceleri olabilir. Ancak bu kitapların bazılarının adını bile daha önce duymamış olsanız bile bunlar bu kitapların en çok okunan kitaplar olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Özellikle Şeker Portakalı gibi kitaplar Türkiye’de yetişkinler tarafından bile tercih edilip okunurken, özellikle de çok sayıda kopyası olan kitapların daha fazla sayıda insana ulaştığını biliyoruz.

Kitap okumanın faydaları çok fazla olduğu için birçok insan sık sık kitap okurken, bazı ülkelerde ise kitap okuma oranlarının düşük kalabildiği biliniyor.

Dünyada En Çok Okunan KitaplarDünyada En Çok Okunan Kitaplar

Dünyanın en çok okunan 1. kitabı İncil’dir. Hristiyanlık dininin gereksinimlerini ve değerlerini anlatan bu büyük kitap dünyada çok sayıda insan tarafından okunmuş, 2 milyardan daha fazla okunduğu yönünde (günümüzde yaşayanlar arasından) iddiala mevcuttur. İncil’in bu kadar çok okunma sebebi olarak ise birçok hristiyanlık dinine mensup olan kişilerin dinleri ile ilgili bilgiler almak için ilk başvurdukları kitap olması neden olarak gösterilmekte.

İncilDünyada En Çok Okunan Kitaplar

Dünyanın en çok okunan kitabı evet İncil. Ancak dini kitaplar arasında yer almasına rağmen din ile hiçbir ilgisi olmayan çok sayıda ateist bireyin bile okuduğu en büyük dini kitaplardan birisi İncil olmakta. Bunun en büyük temel nedeni olarak daha doğru bilgiler içerdiğinin iddia edilmesi, din ile ilgili yönlendirmelerin bulunması ve diğer dinler ile İncil’de yazanları karşılaştırma isteği olduğu gibi iddialar bulunmaktadır.

Başkan Mao’dan Seçme Sözler (Mao Zedong)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Çin Komünist Partisi’nin kurucusu Mao Zedong’un görüşleri ve düşüncelerinin yer aldığı bu kitap, özellikle de 1.5 milyarı bulan Çin nüfusu hesaba katıldığında ve ülkede komünist rejimin devamı niteliğinde olan partinin görevde olduğu hesaba katılınca bu kadar çok okunması normal. Çin’de çok sayıda insanın bu kitap ile ilgili bilgi sahibi olduğu biliniyor olsa bile özellikle de Çin dışında da bölge ülkelerinde okunduğu bilinmektedir. Milyonlarca kopyası basılan kitabın özellikle de Çin’de bazı okullarda okutulduğu belirtilmektedir.

Harry Potter Serisi (J. K. Rowling)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

7 farklı kitaptan oluşan bu set dünyanın en çok okunan kitaplarındandır. Özellikle de İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılan kitapta iyi taraf olan Harry Potter’in kötü taraflar ile mücadelesi yazılmıştır. Oldukça sürükleyici olması ve set halinde satın almanın mümkün olması gibi sebeplerle bu seri dünyanın en beğenilen, en çok okunan kitapları arasında ilk sıralarda kendisine yer bulmuştur. Özellikle de Harry Potter filmlerinin de etkisi hesaba katıldığında her yaştan insanın filmin hayranı olanlar başta olmak üzere İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılan bu 7 kitaplık seriyi elinde bulundurduğunu ve kitaplıklarının en üst özel bölümünü bu 7 kitaba ayırdığı bilinmektedir.

Yüzüklerin Efendisi Serisi (J. R. R. Tolkien)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

İngiliz filolog, şair ve yazar J. R. R. Tolkien (1892 – 1973) tarafından yazılan kitap sahneye yansıtılmıştır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi serisinin çok sayıda insan tarafından izlendiği hesaba katılınca kitabının da film öncesinde ve sonrasında çok sayıda milyonlarca insanın beğenisini kazandığı ortada. Milyonlarca insanın dünyanın her yerinden bu kitap serisini beğenerek ve severek okumuş olması ve satın almasının en önemli sebebi sürükleyici olması ve oldukça dikkat çekici olması olarak gösterilmekte.

Simyacı (Paulo Coelho)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Paulo Coelho tarafından kaleme alınan kitap bugün dünyanın 40’tan daha fazla çok sayıda ülkesinde farklı onlarca dilde satılmıştır. Simyacı kitabının konusu kendi benliğini ve hakikatini aramak için yola çıkan bir çobanın yolda yaşadıkları, kendisi ve insanlık hakkında ne düşündüğüne kadar değişmektedir. Mısır piramitlerine kadar uzanan bu kitapta çobanın kendisi ile ilgili yaşadığı soru işaretlerini birebir siz de yaşayabilirsiniz. Özellikle de sık sık kendinizle ve insanlık ile ilgili bazı yanıt bulamadığınız sorularınız varsa bu kitabı mutlaka okumanızı öneririz.

Da Vinci Şifresi (Dan Brown)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Dünyada en çok satan kitaplar arasında yer alan bu kitapta bir adamın sırlara ve sorulara yanıt araması konu alınıyor. Çok fazla gizemin yer işareti oluşturduğu kitabın kesin konusu ile ilgili bugün bile büyük tartışmalar devam etmektedir. Bazıları kitabın “anlamsız olduğu” konusunda ısrar ederken, bazıları ise kitabı tam anlamanın ancak “şifreleri bulanlar” tarafından mümkün olabileceğine değinmektedir.

Alacakaranlık Serisi (Stephenie Meyer)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Dünyanın bir dönem en çok seyredilen Alacakaranlık film serisinin kitabı olan bu kitapta vampirler, kaoslar ve ilişkiler konu alınmış durumda. Özellikle erken yaş grubunda çok fazla sevilen kitap serilerinden bir tanesi olduğu gibi yetişkinler tarafından da oldukça fazla tercih edilmektedir. Stephenie Meyer tarafından yazılan bu kitap serisinde özellikle kan, vahşet ve ilişkiler hepsi bir arada yaşanıyor. Filminden ziyade kitap serisinin okunması belki filmi daha iyi anlamanıza büyük oranda yardımcı olabilir.

Rüzgâr Gibi Geçti (Margaret Mitchell)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Amerikalı yazar Margaret Mitchell (1900 – 1949) tarafından yazılan ve 50 yıldan daha az süre yaşamasına rağmen Amerikan halkının gönlünde büyük bir yer kazanan kadın yazarın romanıdır. Kitapta Amerikan İç Savaşı sırasında askerler ve ailelerinin yaşadıkları, askerler ve sevgilileri arasında yaşanan iç acıtıcı durumlar kaleme alınmıştır. Öyle ki Amerikan askerleri o dönemde çok fazla sorun yaşarken aynı zamanda aileler, partnerler ve arkadaşlarda birçok sorun ile karşı karşıya kalmıştır. Kitapta bu zorlukların nasıl zorluklar olduğu iyi bir şekilde anlatılırken Amerikan İç Savaşı’nın göründüğünden daha fazla psikolojik acıya neden olduğunu anlamayı mümkün kılan bu kitap dünyada çok sayıda dile çevrilmiştir.

Düşün Ve Zengin Ol (Napoleon Hill)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Amerikalı yazar Napoleon Hill (1883 – 1970) tarafından yazılan kitap özellikle tüm zamanların en çok satan kitapları arasında ilk sıralarda yer bulmuştur. Kitapta yer alan çok sayıda bilgiden de anlayabileceğiniz üzere kitap kişisel gelişim kitabıdır. İnsanların düşünceleri ile hayatlarını değiştirebilecekleri, başarılı olabileceklerini ve düşüncenin bir insanın hayatında her zaman en önemli başlangıç ve son olduğunu iyi bir şekilde kişiye aktarmaktadır.

Anne Frank’in Hatıra Defteri (Anne Frank)Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Anneliese “Anne” Marie Frank’in (1929 – 1945) tarafından Hollanda’nın Nazi askerlerince işgali sırasında saklandığı yerde tuttuğu bilinmektedir. 12 Haziran – 1 Ağustos tarihleri boyunca saklandığı yerde günlüğüne tuttukları bir kitap halinde yayınlanan Anne Frank’in yaşadığı zorluklar gerçek zorluklardır ve kitapta okuduğunuz satırlar bir hayal ürünü değil, tamamen gerçek olarak yaşanmış olaylara dayanmaktadır ve olay anında yazılan nadir kitaplardandır.

Dünyada En Çok Okunan Kitaplar Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyada En Çok Okunan Kitaplar

Dünyada birçok ülkede farklı farklı kategorilerde ve isimlerde kitaplar çok sayıda okunmaktadır. Ancak bazıları diğerlerine oranla çok daha fazla okundu. Listemizde bulunan kitaplar her ülkede olmasa bile dünyada en çok okuyucunun bir şekilde tercih ettiği veya etmek zorunda kaldığı kitaplar oldu.

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Şeker Portakalı Türkiye’de neredeyse herkesin bildiği ve kısmen bile olsa okuduğu kitapların en başında gelmektedir.

Dünyada En Çok Okunan Kitaplar 2020

2020 yılında özellikle İncil, Anne Frank’in kitabı çok fazla sayıda okuyucu tarafından tercih edilen kitaplardır.

Dünyada En Çok Okunan Kitaplar

Dünyada en çok okunan kitaplar makalemizin başında da söylediğimiz gibi İncil’dir.