Hayal dünyasını geliştiren, içinde yaşadığımız bu dünyanın farklı versiyonunu sunan, yerli ve yabancı tarzda yüzlerce fantastik kitap sayabiliriz. Geneli çok okunduğu ve takip edildiği için seri hâline gelmiş bile. Ancak her fantastik kitabı okumak çok doğru bir davranış değildir. Hem zaman hem para açısından kendiniz için en uygun kitabı bulmalısınız. En iyi fantastik kitaplar denildiğinde akla gelen 13 eser:

Yüzüklerin Efendisi- J.R.R. Tolkien

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Harika fantastik kitaplar sıralamasının elbette ki ilk ismi Yüzüklerin Efendisi olacaktı. Gerek kitabı gerek filmi çok sevildi. Filmin beğenilmesi sebebiyle kitap da yazılmaya devam etti. Fantastik- macera türünün en önemli ve en sevilen eserlerinden biri şüphesiz Yüzüklerin Efendisi’dir.

Elfler, savaşçılar, büyücüler, vb. kitabın ana temasını oluşturuyor. Aslında çocuklar için yazılmış bir kitap olsa da en çok yetişkinler tarafından okundu ve sevildi.

Ayrıca en iyi simülasyon oyunları ile ilgili bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Taht Oyunları- George R.R. Martin

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Fantastik kitaplar sırlamasında ikinci büyük eser şüphesiz Game of Thrones’dur. Kitabı kadar dizisi de sevildi. Her sezonu defalarca seyredilen Taht Oyunları, fantastik dünyaların kapısını ardına kadar açıyor. Savaşlar, zaferler, entrikalar ve çok daha fazlası bu eserde.

Fantastik kitap okumak isteyenlerin mutlaka bu eseri kütüphanelerinde bulundurmaları gerekir. Defalarca okumak isteyeceğinize eminiz. Fantastik olduğu kadar gerçekçi de olan bu eser, insanoğlundaki yenme ve başarma hırsını vurguluyor.

Hobbit- J.R.R Tolkien

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Yüzüklerin Efendisi kitabıyla bağlantılı olan bu eser dünya çapında milyonlarca kez basıldı, satıldı. Okuyan herkes bu kitaptan memnun kaldı. J.R.R. Tolkien başta çocuklar olmak üzere tüm insanlığı bu kitapları okumaya ikna etti. Sınırsız hayal gücünün muhteşem bir anlatıya dönüştüğü Hobbit’in aynı zamanda sinema filmleri de yapıldı.

Konusu ise kısaca şöyle: Baggins adlı baş karakterin hayatı bir günde değişir. Gandalf onu ziyaret eder. Beraberinde dostları da vardır. Orta dünya isimli kurmaca bir evrende geçen öykü, takipçileri tarafından çokça beğenildi.

Harry Potter- J.K. Rowling

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Fantastik kitaplar sıralamasında dünya çapında oldukça beğenilen bir eserde sıra: Harry Potter. Fantastik alemlerin, büyücülerin, büyü okulunun elbette ki çocukların inanılmaz yolculuğunu okumak istiyorsanız Harry Potter tam size göre. Ülkemizde de oldukça beğenilen ve sevilen bir eser olduğu için çok satanlarda hep yukarılarda yer alıyor.

Ailesi tarafından hor görülen Harry’nin hayatını anlatan bu eser büyü okulu ve öğrencilerinin tuhaf hâlleriyle sizleri baş başa bırakıyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi- Douglas Adams

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Bilimkurgu eseri olmasına rağmen bu listeye girmeye hak kazanmış bir kitaptır. Fantastiğin bilimsel kurmaca ile harmanlandığı bu eşsiz eser, sizlere bir okuma zevki aşılayacaktır. Kitap aslında bir radyo oyunu olarak kamuoyuyla buluştu. Ancak kısa sürede çokça sevilmesi ve takip edilmesi nedeniyle roman hâline getirildi. Okurlarının önüne çıktı.

Sadece ülkemizde değil dünyada da çok satanlardan inmeyen bu değerli eserin konusu şöyle: Maymunların yaşadığı bir gezegende Nihai Soru’nun cevabı bulunmaya çalışılıyor. Bu gezegenin niçin yaratılmış olduğu ise tam bir merak konusu.

Cthullu’nun Çağrısı- Howard P. Lovecraft

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

En iyi fantastik kitaplar listesinde üst sıralarda yer alır. Okurlarını sürüklediği kadar geren bu kitap din, mitoloji, yaratılış gibi konuları alt metninde barındırdığı için entelektüeller tarafından da sıklıkla okunmuş ve beğenilmiş bir eserdir. Eserin konusunu insanların var olmadığı, ortada olmadıkları bir dünya oluşturmaktadır.

Bu kitabı eline alan hiç kimse okumadan bırakmamıştır. Bir okuyan bir kez daha okumak istemiştir. Bu kapsamlı, sır perdeli ve gizemli eseri okumaktan kendinizi alamayacaksınız.

Yabancı alışveriş siteleri listesini de inceleyebilirsiniz.

Bayan Peregreni’nin Tuhaf Çocukları- Ransom Riggs

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

2011 yılından bu yana defalarca kez basıldı ve satıldı. Eser, ABD’de çok satanlar listesinde aylarca ilk sıralarda bekledi. Kitap Jacob’un öyküsünü anlatır aslında. Jacob bir çocuktur. Babasının bahsettiği ‘’tuhaf çocuklar’’ın olduğu yere gider. Öykü böylece başlamış olur. Kitapta geçen her şey baş karakterin yani Jacob’un izlenimlerinden oluşur.

Gölge Şehir ve Ruhlar Kütüphanesi, devam niteliğindeki eserlerdir. Ayrıca eser 2016’da sinemaya da aktarılmıştır. Filmin yönetmenliğini yetenekli bir isim, Tim Burton, yapmıştır.

Yerdeniz Büyücüsü- Ursula K. Le Guin

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Büyümek temasını işleyen yazar, bu eserinde okuru hayal dünyasının derinliklerine bir seyahate çıkarır. Yerdeniz Büyücüsü, Le Guin’in fantezi dünyasının bir ürünüdür. Kitabın baş karakteri olan Ged, büyüme sancısı içindedir. Onun nasıl büyücü olduğunu merak edenler ve bu macerayı okumak isteyenler mutlaka bu kitabı edinmeliler.

Mülksüzler gibi muhteşem bir kitabı okurlarının huzuruna çıkaran Le Guin, Yerdeniz Büyücüsü ile bizleri farklı bir dünyaya götürüyor. Ancak yine orada yazarın kendi bilinçaltı, hayalleri ve söylemek istedikleri yer alıyor.

İskandinav Mitolojisi- Neil Gaiman

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Mitoloji hayranları için muhteşem bir eser. Antik Yunan, Ege, Roma, vb. mitolojilerini seviyorsanız bu eser kaçmaz. İskandinav mitolojisine ve efsanelerine ilgi duyan herkesin mutlaka okumak isteyebileceği bir kitap.

Neil Gaiman kitabında sürekli anlatılan, kuşaktan kuşağa gelmiş efsaneleri, masalları ve mitolojik öyküleri tekrar ele alıyor. Kendi üslubunca okurlarını bu fantastik dünyayla buluşturuyor. Fantezi dünyasının ilk anlatılarından olan mitolojik öyküleri okumak hayal dünyanızı geliştirecek, dünyaya farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Bitmeyecek öykü- Michael Ende

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Hayal dünyasını zorlayan, farklı yaratıklarla tanışmanızı sağlayan Bitmeyecek Öykü, yazarın muhteşem eserleri arasında yerini almayı başarıyor. Yıllardır okunan ve çok satılan bir eserdir. Ende’nin tüm yaratıcılığı, zekası, işçiliği bu eserin içinde yer almış durumda.

Kitapta bir çocuğun, Bastian’ın, öyküsü anlatılır. Okuduğu bir kitapla dünyası değişen Bastian, sizleri de çok etkileyecek.

Tuz- Maurice Gee

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Gee’nin çok satan kitaplarından biri olan Tuz, basılmasının üstünden yıllar geçmesine rağmen hâlâ okunmaya devam ediyor. Alt metninde direniş, baskı ve dikta gibi kavramları işleyen yazar macera severleri de yalnız bırakmıyor. Kitabın akıcı bir dili, maceracılar için harika bir olay örgüsü mevcut. Böylece hem macera isteyen gençler hem entelektüel derinlik isteyen okurlar tarafından alınmaya devam ediyor.

Puslu Kıtalar Atlası- İhsan Oktay Anar

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Fantezi kitapları listesinde şimdi sıra yerli edebiyatımızda. Son zamanların en çok okunan, tartışılan ve beğenilen kitaplarından biri olan Puslu Kıtalar Atlası, okurlarını büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Masal, gerçek, hayal, doğru ve yanlış bu yolculukta birbirine karışıyor. Neyin ne olduğu bilinmiyor.

Uzun İhsan Efendi’nin söylediği ‘’Dünya bir düştür!’’ lafı okurları etkilemiştir. Kitap birçok sosyal medya kanalında defalarca paylaşılmış bu söz çok tık almayı başarmıştır. Derinliği, metaforları ve felsefi sorgulamaları ile mutlaka okunması gereken bir eserdir.

Merak edilen en iyi sakal tıraş makinesi seçeneklerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Şamanlar Diyarı- Barış Müstecaplıoğlu

En İyi Fantastik Kitaplar – 2021 – Birbirinden Harika 13 Kitap Önerisi

Şamanların yaşadığı bir ülkeye sizleri yolculuğa çıkaran yazar benlik, kimlik, vb. konularda kafanızı karıştırmak istiyor. Sağlam bir alt metni olan eser, macerası ve büyüleyici betimlemeleriyle okurlarından tam puan almayı başardı.

En iyi fantastik kitaplar içinde özel bir yeri vardır. Dünyanın birçok yerinde okunma fırsatı bulan eser, şamanların sihirli dünyasına bizleri yolculuğa çıkarıyor.

Yetişkinler için uygun fantastik kitaplar hangileridir?

Dresden Dosyaları, Dracula, İçeriden Ölmek gibi eserler yetişkinler tarafından okunabilir.

2019’un en iyi fantastik kitapları hangileridir?

The 100, Akıl Çıkmazı, Büyücü, Sislerin Vampiri kitapları örnek verilebilir.

Genç fantastik kitaplar hangileridir?

Ruhsuz, Kemikler Şehri, Benim İçin Öl, Av, vb. örnek gösterilebilir.