Kitaplar her yerde varlar. Evimiz, arabamız, hastaneler ve diğer her yerde dijital çağ ne kadar hızlı olursa olsun gerek fiziksel olarak gerek ise dijital olarak her zaman yanımızdalar. Hastanelerde bile uzmanlar zaman zaman kitaplara bakarak hastaların tedavisini uygularken, bunun sebeplerinden bir tanesi olarak insanoğlunun unutmaya meyilli yapısı gelmekte. Eğer ki kitaplar olmasaydı bugün için bu kadar akıllı olamayacağımız kesin. Çok uzun yıllar önce insanlar kitaplara sahip olmadıkları için duvarlara yazılar kazımışlar ve bu sayede kendilerinden geriye bildiklerini ve tecrübelerini aktarmışlardır.

Okumak, kitapları karıştırmak zaman zaman eğlenceli olsa ve bunu seviyor olsanız bile bir yerden sonra genelde çoğu insan bu eylemden sıkılır ve kitap okumanın kendisi için herhangi bir kazanç getirmediğine, sadece hikayenin konusunu öğrenmek için kitap okuduğunu düşünür. Aslında olan ise tam tersidir.

Kitap Okumanın Önemi Nedir?Kitap Okumanın Faydaları

Okumak sadece düşüncelerimizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda farklı görüşler, tecrübeler ve hayatları öğrenmemize katkı sunarak daha iyi düşünmemizi ve diğer insanlar ile empati yapmamızda daha fazla gelişmemizi sağlar. Hayatında sadece ilkokulda kitap görmüş bir insanın düşünce gücü ile hayatında onlarca kitap okumuş ve kendisini geliştirmiş insan bir tutulamaz. Bir doktor bugüne kadar yüzlerce kitap okurken, eğitim almamış bir insanın düşünce gücü, kişisel görüşü çok farklı yönde olabilir.

Hiç kitap okumayan, kendisini geliştirmeyen insan cahil olabilir, aynı zamanda bu cahilliğinden dolayı kandırılmaya daha müsait yapıdadır, ancak kitap okuyan ve kendisini geliştirmiş cahil olmayan ancak eğitimli de olmayan kişiyi kandırmak çok daha zor olabilir.

Okumak bir süre zaman ayırmak gereken bir eylemdir ve bu sebeple genelde insanlar kitap okumaya zaman bulamadıklarından yakınırlar.

Kitap okumak uzun yıllardır insanların bir gelişim aracı olarak gördüğü araçlar arasındadır. Bilimadamlarından öğrencilere kadar tüm dünyada her gün milyarlarca kelimelik kitap okunurken, milyarlarca sayfa çevriliyor.

Okumanın faydaları sadece zihinsel gelişimle sınırlı değildir. Kişi okuyarak kendisini fiziksel olarak da geliştirebilir. Örneğin bir spor eğitmeni spor kitapları okuyarak müşterilerine daha kolay hareketler ile daha etkili seanslar sunabilir. Bir masaj terapisti okuyacağı masaj kitapları ile hangi noktalara daha fazla bastırması gerektiğini, kendi kolunu nasıl dinlendirebileceğini çok daha iyi anlayabilir ve kol kaslarını da bu sayede zarar görmekten korumuş olur. 

Kitap Okumanın Faydaları

1. Bilişsel Zihinsel Stimülasyon ve Beyin Egzersizleri

Okuyarak kendinizi ve zihninizi geliştirirsiniz. Bu sayede daha çabuk düşünme yeteneği elde edebilirsiniz ve bunun yanısıra genelde eskiye oranla çok kitap okuduğunuz zaman daha kolay düşünebilir, daha iyi eleştiriler yapabilirsiniz.

Genelde kitap okumakla düşünce gücü arasında bir bağ olup olmadığı soru işareti olarak kalmıştır. Kitap okurken kendinizi geliştirdiğinizi düşünmüyor olsanız bile beyniniz ne kadar çok kitap okursanız o kadar kısa sürede daha iyi kelimelere ulaşmanıza yardımcı olabilir ve eskiden çok düşünerek konuşurken kitap okumaya başladıktan sonra kelimeleri daha kısa sürede bir araya getirebilir ve zihinsel olarak gelişiminize büyük oranda katkı sağlayabilirsiniz. Ancak kısa süre içerisinde kitap okuyarak bunu beklemek doğru olmaz.

Bir süre kitap okumak, günün belli bir saatini kitap okumaya ayırarak düşünce gücünüzün ne kadar geliştiğini anlamak mümkün olabilir. Siz hemen bir gelişme bekler ve hemen vazgeçerseniz bu durumda çok ciddi hayal kırıklıkları yaşamanız çok mümkündür.

2. Kelime Bilgisi ve Bilgi Genişletme

Kelime bilginiz geliştiğinde daha doğru kelimeler kurabilirsiniz. Kısa süre içerisinde insanları etkileyebilir ve insanlar ile iletişimde daha iyi başarılar elde edebilirsiniz. Ancak eğer ki kitap okumuyorsanız ve kelime dağarcığınız az ise bu durumda cümle kurmakta diğer insanların gerisinde kalabilirsiniz.

Kitap Okumanın Faydaları

Sadece kitap okuyarak değil, aynı zamanda kitap okumanın alternatifi olarak bilimsel makaleler okumak, haber okumak gibi eylemlerde kitap okumanın benzeri eylemlerdir ve hatta daha bile faydalı olabilir. Eğer kitap okumayı sevmiyorsanız haber okuyabilir, bilimsel araştırmaları inceleyebilir ve okuma ile ilgili tüm eylemleri yapabilirsiniz. Kelime dağarcığınızı geliştirmek için kitap yerine bunları yapmak size yarar sağlar, zarar getirmez. Kitap yerine bilimsel makale okuduğunuzda daha çok bilimsel kelime bilgisine sahip olursunuz.

3. Stres ve Gerilimi Azaltır

Çoğu insan gün içerisinde çok stresli ve sinirli olabilir. Bunu gidermek için dinlenmek, rahatlamak gerekli olan tek gereksinimdir. Ancak günümüz dünyasında özellikle stresten tamamen kurtulmak, sorunların önüne geçmek pek de mümkün olmazken, kitaplar bu konuda insanların en büyük dostudur. Kitap okurken düşüncelerinizin tamamı kitaba yoğunlaşır ve bunun sonucunda yaşadığınız stresi unutabilirsiniz.

Aynı zamanda çok gergin olduğunuz bir gün kitap okuyarak çok daha iyi gerilimi düşürebilir ve kendi stresinizi kitap okurken hikayenin heyecan verici etkisinden dolayı unutabilirsiniz ve gününüzün geri kalanını çok daha rahat ve daha sakin bir şekilde geçirebilirsiniz. Uzmanlar okumanın stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği konusunda araştırmalar yapmışlardır.

Bu araştırmalar sayesinde özellikle de kitap okumanın insanların stres ve gerilim düzeyini düşürebileceği yönünde olan eylemlerdir.

4. Depresyon İle Mücadeleye Yardımcı

Özellikle depresyon yaşadığınız dönemlerde kitap okumak sizin için önemli bir depresyondan kurtulmaya yardımcı araç olabilir. Tedaviler önemli iken, kendi kendinizi düşünmek ve sorunlarınızı düşünmek yerine kitap okuyarak kitabın hikayesi üzerinde düşünmek stres seviyelerinizi de düşüreceğinden dolayı major depresyonda bile faydalı olabilir.

Kendi kendinizi rahatlatacak kitapları bulmak için özellikle depresyon yaşadığınız dönemde psikoloji üzerine olan kitapları okumanız önerilmez. Bunlar kendinizi daha fazla düşünmeye itebilecek olan kitaplardır ve bundan dolayı özellikle de gerilim ve korku kitaplarını tercih edebilecek olsanız bile daha çok kendinize iyi gelecek masal tadında kitaplar serilerini tercih etmeniz önerilir. Gizemli olaylar ile ilgili olan kitapları yine bu tür dönemden geçiyorsanız tercih edebilir ve bu sayede bu olayı düşünerek kendi depresyonunuzu kısa süre unutarak bu sayede depresyondan ve depresyondan doğan etkilerden kurtulmakta kendi kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Depresyonun tamamen kitap okuma ile geçmesi mümkün değildir. Ancak kitap okumak depresyonun kötü etkilerini büyük oranda azaltabilecek bir eylem olacaktır.

5. Daha İyi Odaklanırsınız

Bir şeylere konsantre olmakta zorlanıyorsanız bu durumda kitap okumakta da zorlanacak olduğunuz gerçeği gün gibi uzaktan uzaktan karşınızda duruyor demektir. Dikkat dağınıklığı dolayısı ile özellikle çok kısa süre içerisinde kitap okumayı bırakıyor, daha ilk sayfa bitmeden canınız sıkılıyorsa bunu zaman içerisinde çözebilirsiniz. Günde sadece 30 dakika kitap okumak bile faydalıdır. Aşırı derecede kitap okumak sizin için bir artı değil, eksi yaratabilir. Örneğin kitap okumak gün içerisinde yapmanız gereken bir önemli randevuyu aksatacak ise o gün kitap okumayı es geçerek randevuyu tercih edebilirsiniz.

Yine bir resim çizecekseniz ve kitap okuma ile resim çizme arasında 1 gün karar vermekte zorlanırsanız resim çizmeyi tercih ederek diğer günü kitap okumaya ayırıp bunu çözebilirsiniz. Kitap okuduğunuz zaman daha iyi odaklanmış ve daha fazla sorunlara ve konulara odaklanabilir bir insan haline gelirsiniz. Bu sayede ise kısa süre içerisinde daha fazla sorunların üstesinden gelme gücü elde edebilirsiniz.

Okuduğunuzu anlamak için özellikle kitaplar son derece yardımcı olan araçlardır. Bir yazıyı okuyorsunuz ancak hatalı yazıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak 100 insandan sadece 1 kişi yani siz öyle düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda özellikle de kitap okumak bu 1 insan olarak arkada kalan ve okuduğunu anlamayan “sizin” bu 99 kişi arasına katılmanıza ve okuduğunuzu anlamaya yardımcı olabilir.

6. Yazma Becerilerinizi Güçlendirir

Okumak sadece bilişsel olarak değil, aynı zamanda bir şeyleri kaleme almakta da size güç katabilir. Kitap okuduğunuzda çok daha hızlı düşünme gücü elde edebileceğiniz için yazı yazarken bir o kadar beklemeden yazı yazabilirsiniz. Yazma becerilerinizi güçlendirmesinin yanında özellikle de imla konusunda yaptığınız hataları kitaplardan göreceğiniz noktalama işaretleri sayesinde bir daha hata yapmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.Kitap Okumanın Faydaları

Genelde kitap okuyan insanların çoğu imla kurallarına dikkat etmektedirler ancak büyük bir kısmı ise yine de noktalama işaretlerine bakmadan istediği yerde durmayı, kendi isteklerine göre hareket etmeyi isteyebilirler. Bu durumda noktalama ve imla konusunda kitapların size katacaklarını es geçmiş olursunuz ve bu durumda sizin için aleyhte bir durum olur. Bu sebeple kitapların noktalama işaretlerine göre okumak hem daha iyi anlamanızı sağlar, hem sizin yazma becerilerinize büyük oranda katkısı olacaktır.

7. Hayal gücünüzü ve Empatinizi Geliştirir

Hayal gücü zaman zaman bazı insanlar tarafından özellikle kötü bir şey olarak görülür. Ancak hayaller olmadan bir yaşam olur mu? Bugün size sorsalar “ne için yaşıyorsunuz?” bu soruya nasıl yanıt verirsiniz.

Bu yazının yazarı olarak ben biraz kendimden örnek vereyim;

Bana bugün sorsalar “ne için yaşıyorsunuz?” diye vereceğim yanıt genelde şöyle olurdu; “Ben daha iyi bir Dünya yaratmak, insanlara daha fazla yardımcı olmak, Dünya’nın güzelliklerinden faydalanmak için yaşıyorum.” derdim. Bana yine aynı soru farklı olarak “hayallerin neler?” diye sorulsaydı vereceğim yanıt şöyle olurdu: “Gelecekten beklentim sağlıklı bir yaşam. Ancak beraberinde bazı hayallerim var, bu hayallerim arasında spor lüks bir araba almak var, bu hayalim için yatmak ve uyumak yerine daha fazla çalışmak zorundayım. Lüks bir ev satın almak istiyor; bir tane dükkan açmak istiyorum. Bunlar benim hayallerim ve bunları başarmak için bugünden çok fazla çalışmam gerek” derdim.

Siz bu sorulara kendiniz yanıt verdiğinizde ne derdiniz? Eğer bir hayaliniz yoksa siz de yoksunuz demektir. Hayal gücünüzü geliştirmek hayata daha mutlu bakmanızı sağlar.

8. Uykunuzu Getirmeye Yardımcıdır

Kitap okumak direkt olarak uykunuzu getirmez. Ancak uyku düzeninizi sağlamak ve daha rahat uyumanız için son derece yardımcı olur. Kitap okuma işini gece saatlerine bırakırsanız aklınızdaki düşünceler ve stresten arınmış olabileceğiniz gerçeği ile beraber daha iyi bir uyku çekebilirsiniz. Bir şeyleri düşünerek uyumanız durumunda çok ciddi uyku sorunları yaşayabilirsiniz ancak kitap okumaya başladıktan sonra bu stresten geçici olarak da kurtulma şansınız olacağından çok daha rahat uyku çekebilirsiniz.

9. Eğlenmenizi Sağlar

Her bir sayfayı çevirdiğinizde eğlenmek, kitap sayfaları ile oynamak sizi daha fazla eğlendirebilir.

10. Diğer İnsanları Daha İyi Anlayabilirsiniz

Kitaplar günlük yaşamınıza neşe getirebilir. Okuma sayesinde gündelik olayları daha iyi anlayabilir, insanların sizinle konuşmasında onlar ile empati yapmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda kitap okuduğunuzda kendinizi büyük oranda geliştirmiş olursunuz. Bu gelişme sadece düşünme açısından değil, aynı zamanda karşı tarafta olan insanın dediklerini daha iyi anlamanıza da yardımcı olacağından ötürü çok kısa süre içerisinde karşı tarafın sorunlarını anlayabilir, ona yardımcı olabilir ve onunla daha iyi sohbet edebilirsiniz.Kitap Okumanın Faydaları

Daha iyi bir dil kullanmanıza da yardımcı olabilir. Örneğin siyasetçilerin zaman zaman kullandıkları kelimeler insanların bütün gün Google’da o kelimenin anlamını aramasını sağlar ve dikkat çeker. Siz de özellikle kurumsal iş konuşmaları başta olmak üzere daha fazla kelime bilginizi geliştirecek olan kitap okumanın faydalarının yanında kendinizi ifade etmeyi daha iyi başarabilir ve diğer insanları anlamada da daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Genelde sadece kitap okuyarak değil, aynı zamanda iyi bir dinleyici olarak diğer insanları daha iyi anlarsınız. Kitap okumak sıkılmadan karşı tarafın anlattıklarını dinlemeye de yardımcı olacağı için özellikle de diğer insanları anlamak, dinlemek konusunda zorlanıyorsanız hemen bugünden bile kitap okumaya başlayabilirsiniz.

11. Zihninizi Genişletmenize Yardımcı Olabilir

Örneğin Müslüman bir insansınızdır ve diğer dinlere sahip olan insanlara saygı göstermek istiyor ancak onların ne düşündüğü konusunu merak ediyorsunuzdur. Bu durumda yine size yardımcı olacak olan kitaplardır. Ateist olan bir insanın yazdığı ateizm ile ilgili bir kitabı satın alarak okuduğunuzda onun neden dolayı bir varlığa inanmadığı ve neden dolayı öyle düşündüğünü anlayabilirsiniz. Siz Müslüman olduğunuz için bazı sebepleriniz olabilir ve inanıyor olabilirsiniz ancak bu herkes için doğru olmayabilir.*

Yine siz ateist olabilirsiniz ve diğer taraf Müslüman olabilir. Sizin doğru tercihi yaptığınız anlamına gelmez. Belki doğru olan diğer insanların düşündüğü ve Müslüman olmak olabilir, ancak karşı tarafı anlamadan bunu bilemezsiniz.

Karşı tarafa, diğerlerine saygı duymak için kitapları okumak, onları anlamak gerekir. Aksi durumda kitap okumadan diğer insanları sadece sözlü olarak anlamak sizin ve diğer bazı insanlar için son derece zor olabilir.