özel üniversite

Her gencin hem kariyer hem de kendini geliştirmek adına mutlaka deneyimlemesi gereken üniversite hayatı, zorlu bir hazırlık süreci sonrasında devam eden eğitim – öğretim serüvenin son etaplarındandır.

Ülkemizdeki devlet üniversitelerinin yanı sıra özel üniversitelerin sayısı da günden güne artarken, üniversite adayları iyi bir eğitim almak için doğru üniversiteyi seçmek konusunda kararsız kalabiliyorlar.

En iyi üniversitelerde eğitim almak, her gencin ve ailesinin en büyük hayalidir. İyi bir özel üniversitede eğitim almak geleceğinizi şekillendirmek adına önemli bir girişim olacaktır. Devlet okullarıyla kıyaslandığında özel üniversitelerde özel sektör ile kurulan bağlar sayesinde öğrencilere eğitim sırasında ve sonrasında daha çeşitli staj ve iş imkanları sunabilmektedir. Özel üniversitede okumanın referansı ile mezun olunduğunuzda iyi bir işte çalışabilir veya kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Hayatımızı yönlendiren üniversite seçiminde hangi özel üniversitelerin başarısıyla öne çıktığını merak ediyorsanız, sizler için Türkiye’nin en iyi 10 özel üniversitesini sıraladık. Eğer henüz hangi üniversiteye gitmek istediğinize karar veremediyseniz, umuyoruz ki en iyi özel üniversiteler içeriğimiz sizin için yol gösterici olacaktır.

 

 

1) Koç Üniversitesi

koc

1993 yılında kurulan Koç Üniversitesi, 400 öğretim üyesi ve 7000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Verilere göre Türkiye’nin bir numaralı yüksek eğitim kurumu kabul edilen Koç Üniversitesi’nde hukuk, tıp, hemşirelik, mühendislik ve fen fakülteleri gibi sayısal bölümlerin yanı sıra iktisadi ve idari bilimler, edebiyat, hukuk gibi sosyal bilimler bölümlerinde de eğitim veriliyor.

Koç Holding’e bağlı olan Koç Üniversitesi; 26 doktora, 32 yüksek lisans ve 22 lisans programıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Düşlediğiniz üniversite hayatına ve gelecekteki hayallerinize uygun okulun Koç Üniversitesi olup olmadığını anlamak için web sitesini ziyaret ederek eğitim, öğretim ve öğrenci hayatıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konum: Sarıyer / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 7000+

Yurt Kapasitesi: 2.689 kişi

Web sitesi: https://www.ku.edu.tr

 

 

2) Bilkent Üniversitesi

bilkent

Ankara’da bulunan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, ülkemizin en başarılı özel üniversitelerinden biri. Türkiye’nin ilk özel üniversitesi olan okul 20 Ekim 1984’ten beri eğitim veriyor.

Bilkent Üniversitesi’nin; güzel sanatlar, tasarım ve mimarlık fakültesi, müzik ve sahne sanatları fakültesi, fen ve mühendislik fakültesi, iktisadi, idari ve sosyal bilimler fakültesi, işletme fakültesi, insani bilimler ve edebiyat fakültesi gibi toplamda 9 fakültesi ve 2 yüksekokulu bulunmaktadır.

Konum: Çankaya / Ankara

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 4.500+

Yurt Kapasitesi: 4.600 kişi

Web sitesi: https://w3.bilkent.edu.tr/www/

 

 

3) Sabancı Üniversitesi

sabanci

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri listemizde üçüncü sırada yer alan Sabancı Üniversitesi, 1999 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Sabancı Üniversitesi, tıpkı yurt dışındaki pek çok üniversitede olduğu gibi tüm öğrencilerine ilk yıl ortak dersler verirken, ikinci yıl ilgi alanları olan bölümü seçmelerine olanak sağlamaktadır. Yani uygun şartları sağladığınız takdirde yabancı dil puanınız ile giriş yaptığınız bu okuldan mühendis olarak mezun olabilirsiniz.

Lisans ve lisans üstü bölümleri kadar araştırma merkezlerinde yürütülen akademik ar-ge çalışmalarıyla da adından söz ettiren Sabancı Üniversitesi’nde Sanat ve Sosyal Bilimler, Mühendislik ve Doğa Bilimleri olmak üzere 3 fakülte ve 1 adet yabancı diller okulu bulunmaktadır.

Konum: Tuzla / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 5500+

Yurt Kapasitesi: 2.622 kişi

Web sitesi: https://www.sabanciuniv.edu/tr

 

 

4) Özyeğin Üniversitesi

ozyegin

Hüsnü Özyeğin tarafından 2007 yılında kurulan Özyeğin üniversitesi, 12.000’i aşkın öğrenci sayısı ve nispeten genç bir üniversite olduğu halde elde akademik başarısıyla ön plana çıkıyor.

6 fakülte, 2 yüksekokul ve 3 enstitü ile hizmet veren Özyeğin Üniversitesi’nde lisans öğrencilerinin neredeyse %88’i burslu olarak eğitim görmektedir.

Özyeğin Üniversitesi’nde 23 lisans programının yanı sıra diğer özel üniversitelerden daha farklı bölümleri de bulunuyor. Mühendislik, İşletme, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Sosyal Bilimler, Hukuk Fakültesi gibi programları bulunan üniversite, öğrencilerin tam donanımla hızlıca iş hayatına atılabilmesi için de imkanlar sunuluyor. Üniversite tarafından öğrenciler için sık sık gezi ve çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

Konum: Çekmeköy / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 12.000+

Yurt Kapasitesi: 2.479 kişi

Web sitesi: https://www.ozyegin.edu.tr/tr/

 

 

5) Yeditepe Üniversitesi

yeditepe

İngilizce eğitim veren özel üniversitelerden biri olan Yeditepe Üniversitesi, 1996 yılında İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından kuruldu.

En sosyal özel üniversitelerden biri olarak bilinen Yeditepe Üniversitesi’nde yaklaşık 50 farklı öğrenci kulübü bulunuyor. Kulüp etkinlikleri dışında açık ve kapalı havuz, fitness merkezi ve tenis kortu gibi alanlar ve aktivitelerden her öğrenci faydalanabiliyor.

Yeditepe Üniversitesi derslerinde başarılı öğrencilerini ücretsiz konaklama ve yemek gibi fırsatlarla ödüllendiriliyor. Ayrıca ülkemizde Erasmus ve diğer değişim programları ile yurtdışındaki okullarla en fazla öğrenci değişimi yapan üniversite Yeditepe Üniversitesi’dir.

Konum: Ataşehir / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 22.000+

Yurt Kapasitesi: 4.200 kişilik

Web sitesi: https://yeditepe.edu.tr/tr

 

 

6) Başkent Üniversitesi

baskent

En iyi özel üniversiteler listemizde 6. sırada olan Başkent Üniversitesi, Ankara’da hizmet veren özel üniversitelerden bir diğeri. 1994 yılında kurulan Başkent Üniversitesi Türkiye’nin ilk kurulan birkaç vakıf üniversitelerinden biridir.

Eğitim ve araştırma hastaneleriyle öğrencilerine verdiği eğitimi uygulamalar ile destekleyen Başkent Üniversitesi; tıp fakültesi, hukuk fakültesi, güzel sanatlar fakültesi, mühendislik fakültesi gibi 13 farklı fakülteyle eğitim veriyor. Üniversitede ayrıca 7 adet enstitü ve 8 yüksekokul bulunuyor.

Konum: Etimesgut / Ankara

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 13.000+

Yurt Kapasitesi: 456 kişi

Web sitesi: https://www.baskent.edu.tr/tr/

 

 

7) Bezmialem Vakıf Üniversitesi

bezmialem

İstanbul’da yer almakta olan Bezmialem Üniversitesi, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuştur. Diğerlerine kıyasla çok daha yeni bir özel üniversite olsa da öğrencilerine sunduğu eğitim olanaklarıyla Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında ilk 10’da yer almaktadır.

Ağırlıklı olarak sağlık fakülteleri ile 2010 yılından bu yana hizmet veren özel üniversitede; sağlık bilimleri fakültesi, tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi gibi programların yanında 3 adet enstitü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

Konum: Fatih / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 4.000+

Yurt Kapasitesi: Üniversite’ye ait bir yurt bulunmuyor

Web sitesi: http://aday.bezmialem.edu.tr/AnaSayfa

 

 

8) Bahçeşehir Üniversitesi

bahcesehir

Ana kampüsü Beşiktaş’ın merkezinde, boğazın hemen kenarında olmak üzere İstanbul’un diğer bölgelerde de bulunan kampüsleri ile 30.000’den fazla öğrencinin eğitim görmekte olduğu Bahçeşehir Üniversitesi 1998 yılında Bahçeşehir-Uğur Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur.

36 ülkeden 235 üniversite ile işbirliği içerisinde olan Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin yurt dışında dönemsel veya uzun süreli eğitim görmesi için birçok olanak sunmakla beraber kampüste yabancı uyruklu birçok öğrencisi ile eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

10 farklı fakültede lisans, 4 farklı fakültede de ön lisans eğitimi verilmekte olan Bahçeşehir Üniversitesi, kampüsü içerisindeki kafe ve restoran alanları dışında öğrencileri için birbirinden farklı sosyal imkan ve etkinlik sağlıyor.

Konum: Beşiktaş / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 30.000+

Yurt Kapasitesi: 5.000+ kişi

Web sitesi: https://bau.edu.tr

 

 

9) Bilgi Üniversitesi

ilgi

1996 yılında kurulan Bilgi Üniversitesi’nin, Beyoğlu, Şişli ve Eyüp’te 3 farklı kampüsü bulunuyor.

Laureate International Universities’in Türkiye’deki tek üyesi olan Bilgi Üniversitesi’nde öğrenciler 29 ülkede bulunan farklı üniversitelerin de öğrencisi olarak kabul edilir.

Üniversite kampüslerinde bulunan canlı etkinlik ve aktiviteler ile öğrencilerin sosyal açıdan da gelişmelerine katkı sağlayan özel üniversitede öğretim dili İngilizcedir.

Konum: Şişli / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 30.000+

Yurt Kapasitesi: Kendine ait yurdu bulunmayan üniversite, öğrencilerine anlaşmalı yurtlar aracılığıyla konaklama imkanı sağlıyor.

Web sitesi: https://www.bilgi.edu.tr/tr/

 

 

10) Beykent Üniversitesi

beykent

1997 yılında kurulan Beykent Üniversite’si Türkiye’nin ve İstanbul’un en kalabalık özel üniversitelerinden birisidir.

33 program, 8 fakülte, 3 enstitü ve 4 meslek yüksek okulu ile binlerce öğrenciye eğitim veren özel üniversitede öğrencilerin yaklaşık %50’si bursludur.

Beykent Üniversitesi’nin; Maslak- Ayazağa, Hadımköy, Beylikdüzü ve Taksim’de bulunan yerleşkelerinde öğrenciler kültürel, sanatsal, sosyal ve fiziksel olarak birçok imkana sahiptir.

Konum: Sarıyer / İstanbul

Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 30.000+

Yurt Kapasitesi: 400 kişi

Web sitesi: https://www.beykent.edu.tr/aday