ABD’de işsizlik parasına veya diğer adıyla maaşına başvuranların oranı corona virüsünün etkisi sonucunda rekora doğru koştu. Bugünlerde 30 milyon ABD’li işsizlik maaşı almak için sıraya girerken, bir bölümü ise kısa süre içerisinde maaş başvurusu yapacak. İşsizlik maaşının ne kadar olduğu, ABD’de işsizlik maaşının kimlere ödendiği Türkiye’de merak ediliyor. 10.000 km ötede bulunan ABD’de işsizlik maaşı Türkiye’ye oranla çok ama çok daha yüksek durumda.

Ortalama olarak ABD’de her eyalette farklı farklı miktarlarda işsizlik maaşları ödeniyor olsa da yapılan araştırmalarda ABD’de ortalama işsizlik maaşının haftalık olarak 347 dolar seviyesinde ödendiği belirtilmekte.

Eğer bir kişi ABD’de işsiz kalırsa sokakta kalmasının önüne geçecek bazı önlemler devreye giriyor. Bunlar arasında birçok farklı marketten ücretsiz olarak gıda alımına izin verilmesi ve benzer sosyal projeler yer alıyor.Seçeceğiniz Görsellere Göre Siz Hangi Ülkede Yaşamalısınız?

Dünyanın en güçlü ekonomisinin vatandaşlarına işsizlik maaşı olarak haftalık 347 dolar ödüyor olması da ABD içerisinde eleştiriliyor. ABD’li işsizler ülkelerindeki işsizlik maaşının 1.000 dolar haftalık olarak ödenebileceğini, ancak eyaletlerin bunu yapmadığına değiniyor.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Bazı Şartlar Var

ABD’de Türkiye gibi işsizlik maaşının belirli standartları var ancak bu eyaletlerden eyalete göre değişiyor. En doğru bilgiyi yine eyalet yetkililerinden ve ilgili Çalışma Bakanlığı sitesinden almak mümkün oluyor. Direkt olarak ABD’de işsizlik maaşının şartlarının tek tek madde madde listelenmiyor olmasının nedeni çoğu zaman eyaletlere göre değişim gösteriyor olması olarak gösteriliyor.Sonraki Yaşamında Hangi Ülkede Doğacaksın?

Eğer bir kişi issiz kaldıysa öncelikle bakanlığa başvuru yapması gerekiyor. Birçok insan bunu internet üzerinden yapıyor ve kısa süre içerisinde bakanlık yanıt sürecine geçerek kişinin iş bilgilerini inceler incelemez maaşa uygun olup olmadığına karar veriyor. İncelemeler federal bakanlık tarafından değil, ilgili eyalette yer alan bakanlık tarafından incelendiği için genellikle yanıt süresi kısa oluyor.

350 milyonu aşan nüfusu ile ABD son derece fazla başvuru alıyor ve bunun bir sonucu olarak ülkede her hafta milyarlarca dolar değerinde işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor.

*Eğer ABD’de yaşıyor ve işsiz kaldıysanız ilk olarak işsizlik maaşına başvurmak tercihiniz olabilir. Maaş haftalık olarak ödenmektedir.