Elinde bulundurduğu nükleer bomba ve tüm dünyaya dakikalar içerisinde ulaşabilecek en büyük askeri güç ve bilim-teknoloji liderliği ile ABD ister kabul görsün, ister görmesin dünyanın en büyük gücü konumunda ve dünya için yaptıkları es geçilemez. ABD bugün için dünyaya bazı sorunlar yaratmış olabilir ancak bugün ABD olmasaydı bu yazıyı okuyamıyor olurdunuz.

Kısa bir şekilde ABD’nin geçmişine bakalım, ABD bizim için neler yaptı, dünyayı nasıl değiştirdi?

  • İnternetin bulunması ve dünyaya yayılması ABD tarafından yapılmıştır.
  • Akıllı cep telefonları ABD merkezli şirketler tarafından bulunmuştur ve bugünün bu kadar güvenlik, gelişmişlik ve refah olmasında bu durumun payı çok büyüktür.
  • Dünyada bir ülkenin diğeri ile savaşa girmesini engelleyen kurum ve kuruluşlarda ABD’nin rolü çok büyüktür. ABD, BM’nin kurulmasında lider ülkedir ve BM’yi ortaya çıkarmış olan ülkedir.
  • NATO sayesinde birçok ülkenin korunması ABD sayesindedir. ABD olmasaydı bugün Rusya ve Türkiye gibi ülkeler savaş içerisinde olabilirdi. Rus uçağı olayında NATO’nun Türkiye’ye koruyucu etkisi yadsınamaz bir gerçekti.

Daha binlerce örnek vermek mümkündür. ABD güzellemesi yapmak ayrıdır, ABD’nin dünyaya ve insanlığa kattıklarını es geçmemek ayrı bir durumdur.

ABD’de İç Savaş Olabilir Mi?Coronavirüs Ekonomilerde Darbe Etkisi Yaratıyor

Her ülkede iç savaş olur, ancak ABD’de iç savaş olmasını engelleyen bazı faktörler vardır. ABD bugün gerek iç, gerek ise dış güvenlik konusunda dünyanın en başarılı, en iyi ülkesi konumunda yer almaktadır. Bu yönüyle ülkede 3 milyondan daha fazla aktif güvenlik gücü olup, yedek personeller ile beraber bu sayının tüm güçler dahil edildiğinde 5 milyonun üzerine artırılabileceği bilinmektedir.

Aynı zamanda dünyada en son iç savaş yaşanacak ülkeler arasında ABD son sıralarda kendisine yer buluyor.

ABD’de ve diğer tüm ülkelerde iç savaş olmasının mümkün olduğu, ancak bugün uzun vadeli olarak bakıldığında gelecek 100 sene içerisinde ABD’de iç savaş beklentisinin asla olmadığını söylemek mümkündür.

Ancak iç savaş olması durumunda neler olacağı ise ayrı bir merak konusudur. Bugün medyada bazı internet sitelerinin ABD’de iç savaş çığırtkanlığı yapması durumu eğer ki gerçek olsaydı tüm dünya bir anda kendisini savaşın eşiğinde bulabilirdi.

ABD’nin askeri güçlerinin yerleşik olduğu ülkeler bu askerler sayesinde korunurken, ABD’nin askeri koruma kalkanının olmaması durumunda birçok düşman ülkenin birbirine saldırmasının mümkün olduğu görüşü ortaya atılmaktadır.

Bu durumda ABD’nin iç savaşa girmesi durumunda ve bu savaş büyük bir savaş olması halinde tüm dünyada ekonominin bir anda krize girmesi, dolar kurunun ve diğer para birimlerinin değer kaybı ve artışları ile bir anda ekonomik krizin tüm ülkeleri vuracağı çok açık bir gerçekti.

Bunun sebebi ABD’nin bugün dünya ekonomisini kontrol ediyor olması ve bu durumun gelecek uzun vadede değişmesinin asla mümkün olmaması sebep olarak gösterilmektedir.
Kategori: