Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ”İskandinav ülkeleri emeklilikten battı” sözlerine yanıt veren Erken Yaşa Takılanlar (EYT) topluluğu, İskandinav ülkelerinde emekli olan kimselerin tüm dünyada gezilere gidebildiği ve daha iyi şartlarda hayatlarına devam edebildiğine ve daha iyi kazanç sağladıklarına değinerek kendilerinin ise çok zor şartlarda bulundukları ve Erken Yaşa Takılanlar (EYT) kabul edilse bile ödenen emekli maaşlarının aşırı düşük olduğu için gezmelerinin mümkün olmadığını belirttiler.

İskandinav ülkeleri bugün refah ve ekonomi açısından en iyi ülke grupları arasında ve en güvenli ülkelerden birkaç tanesi arasında yer almakta. İskanvinav ülkeleri arasında yer alan birçok ülkede emekli olanlar yüksek emekli maaşları alabiliyorlar ve bu sayede ömür boyu rahat bir şekilde son demlerinde yaşayabiliyor ve dünyayı gezebiliyorlar.

Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya

4 İskandinav ülkesinde emekli maaşları Türkiye’dek çok çok yüksek ve daha iyi enflasyon oranlarından dolayı Erken Yaşa Takılanlar (EYT) topluluğu bu konuda Türkiye’nin İskandinav ülkeleri ile asla kıyaslanamayacak olduğu hususunda ısrarcılar.

Erken Yaşa Takılanlar (EYT) gerçekten İskandinav ülkelerini batırdı mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, konu hakkında yeni bir basın açıklaması düzenleyerek, emekli olsalar bile asla İskandinav ülkelerinde olan emekliler gibi yaşayamayacaklarını ve bugün 700 bin ila 1 milyon arasında EYT’li olduğuna değindi. Bu konuda hükümetten düzenlemeler yapılması ve taleplerinin kabul edilmesi gerektiğine değinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, aksi durumda ise EYT’lilerin daha büyük problemler ile karşılaşacak olduklarını açıkladı.

Kategori: