Evde çiçek bakımı, oldukça zaman isteyen bir iştir. Hobi olarak gerçekleştirilen çiçek bakımı, bitkilerden iyi anlayan kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bitkilere hangi aralıklarla su verilmesi, toprak bakımı, ışık görme süreleri gibi birçok ince detaya sahip olan bitki bakımı, gün içerisinde oldukça zaman ayırılması gereken bir hobidir. Her bitkinin ev ortamında yaşaması mümkün değildir. Bu nedenle evde bakılabilecek bitkiler, yetiştirme koşullarına adapte olabilecek türlerden tercih edilmelidir. En iyi ev bitkileri şu şekilde sıralanabilir;

10. Ficus Alii

ficus alii

Ficus Alii bitkisinin evde bakılması, evde meydana gelen kirli havanın temizlenmesini sağlamaktadır. Hafif gölge ve biraz güneş ışığı gören bir alanda durması gerekmektedir. Direkt güneş ışığına maruz kalmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Hem dekoratif hem de bakımı kolay olan bu bitki, evinize farklı bir hava katmayı da başarmaktadır.

9. Yelken Çiçeği

yelken cicegi

Barış çiçeği olarak da bilinen yelken çiçeği, parlak yaprakları sayesinde, oldukça hoş bir görüntüye sahiptir. Evin enerjisinin yükselmesini sağlayan yelken çiçeği aynı zamanda, bulunduğu ortamdaki havanın zararlı kimyasallardan da temizlenmesini sağlamaktadır. Direkt güneş ışığından hoşlanmayan yelken çiçeği, sıcak günlerde de her zaman nemli bir toprak yapısına ihtiyaç duymaktadır. Bakımı oldukça kolay gibi gözükse de biraz dikkat gerektirmektedir.

8. Pothos Epipremnum Aureum

pothos epipremnum aureum

Türkçe adı salon sarmaşığı olan bitki, neredeyse her evde bulunmaktadır. Bakımı oldukça kolay olan salon sarmaşığı, güneşe ihtiyaç duymadan karanlık alanlarda dahi yetişebilme özelliğine sahiptir. Özellikle yüksek alanlara saksılar ile asılması, boyunun fazla uzamasını engelleyecektir. Hava temizleme konusunda oldukça etkili olan bu bitkinin evlerde bulunması, kişilerin sağlığı açısından da olumlu etkiler sağlamaktadır.

7. Ficus Elastic

ficus elastic

Kauçuk bitkisi adını, kabuğunun kesilmesi ile içerisinden akan latexten almaktadır. Latex, oldukça güçlü bir yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Kauçuk bitkisi, evlerde oldukça şık ve dekoratif duran bir bitkidir. Oldukça kolay bir bakıma sahip olan bu bitkinin haftada bir sulanması ve güneş gören bir alanda konumlandırılması, kauçuk bitkisinin yetişebilmesi için yeterlidir. Özellikle, mobilyaların yapıştırılması için kullanılan yapıştırıcıların, havaya yaydığı zararlı kimyasalları temizleyebilme özelliği, kişilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kolay bakımı, faydaları ve dekoratif özelliği ile hemen hemen her evde kauçuk bitkisine rastlamak mümkünüdür.

6. Draceana

draceana

Kardeş kanı bitkisi, evde rahatlıkla bakılabilecek bitkiler arasında yer almaktadır. Çeşitli renklerde ve boylarda olabilen kardeş kanı, ışıklı bir ortamda ve haftada bir sulama ile yetişebilmektedir. Ev ortamının havasında yer alan kimyasalların temizlenebilmesini sağlayan bu bitki, en iyi ev bitkileri arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Evlerin farklı bir ambiyansa sahip olmasını da sağlayan kardeş kanı bitkisi aynı zamanda, kişilerin stres seviyesinin düşmesini de sağlamaktadır.

5. Sansevieria Trifasciata Laurentii

sansevieria trifasciata laurentii

Paşa kılıcı bitkisi, karbondioksiti emerek oksijen salgılayan nadir bitkilerden birisidir. Bu nedenle evlerde ve özellikle yatak odalarında sıklıkla bakılmakta olan bir bitkidir. Ülkemizde de sağlamış olduğu faydanın yanı sıra, hoş görüntüsü ve kolay bakım özelliği ile oldukça sık tercih edilmektedir. Geceleri oksijen salgılayan bu bitki, kişilerin uyku kalitesinin artmasını ve daha verimli bir uyku süreci geçirmesini sağlamaktadır.

4. Chlorophytum Comosum

Chlorophytum Comosum

Kurdele çiçeği, oksijen bitkisi olarak da bilinmektedir. Ev ve ofis ortamlarında rahatlıkla bakılabilen kurdele çiçeği, saksı içerisinde yüksek alanlara asıldığında, bulunduğu ortama oldukça hoş bir ambiyansta katmaktadır. Oldukça hızlı büyüme özelliğine sahip olan bu kurdele çiçeği bitkisi, güneş ışıklarına direkt maruz bırakılmak yerine, ışık alan ortamlarda konumlandırılmalıdır.

3. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera bitkisi, özellikle kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılan bir bitkidir. Yapraklarının içerisinde yer alan öz, cilt ve saç bakımı için kullanılmaktadır. Evlerde rahatlıkla bakılabilecek olan aloe vera bitkisi, güneşi sevdiği için cam kenarlarını süslemektedir. Evde bakılan aole vera bitkisinin yapraklarında yer alan özün çıkartılması ve direkt cilde uygulanması mümkündür. İçerisinde yer alan özü sadece cildinize ve saçlarınıza değil aynı zamanda, yara ve yanıkların tedavileri içinde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bakımı ve faydaları nedeni ile özellikle kadınlar tarafından evlerde bakılan bitkiler arasında aloe vera oldukça popülerdir.

2. Lavanta Çiçeği

lavanta cicegi

Lavanta çiçeğinin hoş kokusu, özellikle migren ve baş ağrılarının geçirilmesinde etkilidir. Kan basıncının dengelenmesini de sağlayan lavanta kokusu, kişilerin yüksek stres seviyelerinin düşmesini ve rahatlamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, lavanta kokusu evlerde istenmeyen sivri sinek, kara sinek ve pire gibi canlıların uzak kalmasını da sağlamaktadır. Direkt güneş ışığı gören bir alanda yetiştirilebilen lavanta çiçeği, rengi ve kokusu ile evlerdeki havanın enerjisinin yükselmesini de sağlamaktadır.

1. Chrysalidocarpus Lutescens

chrysalidocarpus lutescens

Arkea palmiyesi, özellikle evlerin salonlarında oldukça şık bir görünüm oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu bitki hem temiz havaya hem de güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. Havayı temizleme özelliğinin yanı sıra, nem bırakma özelliğine de sahip olması ile kış aylarında evlerde kuruluğun oluşmasını da engellemektedir. Bu nedenlerden dolayı arkea palmiyesi, en iyi ev bitkileri arasında yer almaktadır.

Kategori: