Türk Telekom dışında diğer operatörler kısa süre içerisinde aktif hizmet vermeye başlarken, Türk Telekom ise 12 saat sonra düzgün hizmet vermeye başladıklarını açıkladı ve altyapıyı güçlendirme açıklaması yerine kendilerinin bu tür yoğunluk durumlarında bu durumun normal olduğunu belirten açıklama ile tepki çekti.

Milyonlar 12 saatten fazla süredir hizmet alamazken, Türk Telekom ise kullanıcılarına aylık 5 toplamda 2 ay için 10 GB internet hediye edeceklerini açıkladı. Bu açıklama Türk Telekom kullanıcılarını daha fazla kızdırırken, telekom altyapısının çökmesi sonrasında çok fazla insan yakınlarına ulaşamadı ve Türkiye’de küçük bir depremde tüm iletişim kesildi. Bu iletişim kesintisinden sonra çok fazla Türk Telekom hat sahibi hatlarını farklı GSM operatörlerine taşıma kararı alırken, çok fazla kullanıcı duruma tepki gösterdi.

Büyük Bir Depremde Ne Olacak?

Deprem Sonrası Hatları Çöken Türk Telekom’a Tepki Yağdı!

Türk Telekom 12 saatten daha fazla süre hizmet veremedi ve Türk Telekom hat sahipleri SMS, arama ve internet kullanamadılar. Sabit internet bağlantılarında bölgesel sorunlar yaşandığı ve çok fazla kesinti olduğu sosyal medyada gündeme geldi. Türk Telekom ISS kullanan kullanıcılar tüm dünya ile iletişimlerinin kesildiğini ve diğer operatörlerin aktif olarak çalışırken kendi hatlarının ise çalışmadığını paylaştılar. Türk Telekom’dan bu konuda yapılan açıklamada sorun olmadığı iddia edildi ancak kullanıcılar sorun yaşadılar ve bunu sosyal medya hesaplarından paylaştılar.

Sinyal Çekmedi!

Deprem Sonrası Hatları Çöken Türk Telekom’a Tepki Yağdı!

Türk Telekom kullanıcıları sadece sinyallerinin çekmemesi sorunu ile kısa sürecek olduğunu düşündükleri bu çöküşten hemen sonra aradan geçen saatlerde hiçbir arama yapamadılar ve kendi şehirlerinde neler olduğunu öğrenemediler. Çağrı merkezlerinin telefonları sustu ve çok fazla sorun yaşayan kullanıcı çağrı yapamadığı için sorun hakkında şirketlere bilgi veremeyerek sorundan etkiledi.

Türk Telekom kullanıcıları 12 saat sonra bile tam olarak hizmet alamazken, bu durum sosyal medyada milyonlarca vatandaş tarafından paylaşıldı.

Diğer Operatörlere Taşınıyorlar

Deprem Sonrası Hatları Çöken Türk Telekom’a Tepki Yağdı!

Türk Telekom kullanıcıları ilk işleri olarak farklı operatörlere geçecek olduklarını açıklarken, ceza durumunu ise Tüketici Hakem Heyeti başvurusu yaparak geri alacaklarını ve 12 saatten fazla hizmet sunmayan Türk Telekom’ün diğer operatörler hizmet sunarken hizmet sunamamasının kendileri için bir delil niteliği taşıdığını iddia ettiler. Türk Telekom konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ancak diğer operatörler sağlam çalışırken Türk Telekom’un çalışmaması büyük bir depremde insanların günler belki haftalar boyunca iletişim kuramayacakları anlamına geliyor.

Deprem, yangın, sel gibi doğal afetler durumunda ülkenin 7 gün 24 saat kesintisiz iletişim kurabilmesi en önemli konu. Olası felaketlere karşı altyapılar güçlü olmalı ve sürekli yeni teknolojiden yararlanarak güncellenmeli. Aksi durumda altyapı yatırımları yapılmadığında Türk Telekom’un çökmesi gibi sorunlar şirketlerin başına geliyor ve bu dünyada eşi benzeri görülmemiş bir olay. G20 ülkeleri arasında bu tür sorunla karşılaşmamak için ülkeler sürekli altyapılarını güçlendiriyorlar ve Türkiye’de de bu konuda adımların atılıp atılmadığının Türk Telekom’un denetlenmesi için devletin zirvesine çağrılar yapılıyor.

Altyapıların güçlü olmaması durumunda bu ve buna benzer sorunlar ile karşılaşılabilir. G7 ülkelerinde bu sorunlar daha büyük felaketlerde bile gündeme gelmiyor ve devlet sürekli olarak şirketleri denetlerken, kendi altyapısını kurmaya devam ediyor ve devletler sadece özel şirketlere güvenmeyerek kendi altyapılarını oluşturmaya ve bunları denetlemeye özen gösteriyorlar.
Kategori: