Depreme hazırlıksız bir toplumuz. Türkiye her an depremlerin yaşanabilecek olduğu ve yaşandığı bir ülke. Belki son 10 yıl içerisinde büyük bir deprem yaşanmadı ancak son 20 yıl içerisinde 1999 depremi ve Van depremi hazırlıksız yakalandığımızı ve depremin ne kadar şiddetle bizleri vurabilecek olduğunu hatırlatıyor. Dünyada birçok ülkede depremler oluyor ve çok fazla insan deprem ve depreme bağlı sebepler nedeniyle hayatını kaybediyor.

Deprem sadece olduğu an ile sınırlı kalmıyor, asıl olay depremden sonra başlıyor. Depremden sonra gıda, su, enerji ve benzer şeyleri bulmak çok zor ve normal günlere göre daha fazla fiyatla bulunabiliyor.

Deprem çantası gecenin bir köründe olabilecek bir depremde bizim hayatımızı kurtarabilecek bir araç olacaktır, her evde hanede yaşayan kişi sayısı kadar deprem çantasında gerekli görülebilecek ürünler eklenmeli ve 1 kişi yaşayan için 1 adet ise 4 kişi yaşayan için deprem çantasında 4 kişilik veya 3 kişilik ürün bulunmalıdır. Deprem çantasında neler olmalı?

Çadır

Herkesin Evinde Bulunması Gereken Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Arabanızın çalışmaması, enkaz altında kalması veya arabanızın olmayıp sokakta soğukta kalmanız ve uyku ihtiyacınızı gidermenize fayda sağlayacak olan bir çadır mutlaka çantanızda olmalı. Deprem çantasında katlanabilir yer kaplamayan çadırlar kullanmak ve ailedeki kişi sayısı kadar olan çadırlar koymak hayat kurtarıcı ve soğuktan koruyucu etkiye sahip olacaktır.

Battaniye, Giysi

Herkesin Evinde Bulunması Gereken Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Deprem çantasında mutlaka bulunması gerekenler arasında deprem için kendi bedeninize uygun giysiler tutmak, battaniye eklemek en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi olacaktır. Battaniyeyi depreme uygun ince ama sıcak tutan battaniyelerden tercih etmek hem çantanın hafif olmasını, hem çantada daha az yer ihtiyacı olmasını sağlayacaktır.

Su, İlaç Ve Konserve Gıda

Herkesin Evinde Bulunması Gereken Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Marketlerde satılan ve son kullanım tarihine en az 1 yıl olan konserve gıdalar deprem çantasında bulunmalıdır. Bu konserveler cam değil metal olanlarından tercih edimelidir. Su ihtiyacını gidermek için 1.5 litrelik 1 şişe veya mümkün olursa 2 küçük boy yedek su eklemek su ihtiyacınızı giderecektir. Depremde sular akmayabilir ve bu nedenle susuz kalmak mümkündür.

Çakmak, Düdük, Islak Mendil, Yağmurluk, Fener

Herkesin Evinde Bulunması Gereken Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Deprem çantasında ıslak mendil, çakmak, el feneri, düdük ve yağmurluk olması gerekenler arasındadır. Islak mendil ellerinizi silmek ve banyo yapmadığınız vücudunuzun pislendiği günler sizin için en gerekli olacak ürünler arasındadır. Büyük boy ıslak mendilleri tercih etmek ve şarjı uzun giden suya dayanıklı el feneri tercih etmek gerekir.

Para, Powerbank, Tuvalet Kağıdı

Herkesin Evinde Bulunması Gereken Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Deprem çantanızda ihtiyaçlarınız durumunda başkalarından satın alabilmek için nakit para bulundurmalısınız. Ne kadar para bulunduracağınız size kalmış olsa da kalabalık bir aile için uzun süre dışarıda kalabilme riski nedeniyle 1.000 TL ve civarında bir para tutmak iyi olabilir. Çantada yüksek kapasiteli powerbank bulundurmak iletişim için cep telefonlarınızın uzun süre çalışmasını sağlar, cep telefonu ve powerbank şarj kablonuzu da çantaya eklemelisiniz.

Tuvalet kağıdı ise neredeyse her gün için tuvalet ihtiyacınız olacağı için gerekli olacak en önemli araçlardan bir tanesidir. Büyük boy tuvalet kağıdını deprem çantasına eklemek ihtiyaçlarınızı gördükten sonra sizin için çok önemli olacaktır.

Deprem çantanızı bu ürünlerle hazırladığınızda çok ağır olmayacaktır ve normal boy deprem çantası sizin için yeterli olacaktır. Bir süre sonra zaten yardım gelecektir.
Kategori: