İstanbul bugün 5.8 şiddetinde sallandı ve deprem kısa sürdü ancak etkisi çok fazla hissedildi. İnsanlar kendilerini sokaklara attı ve çok fazla İstanbullu öğle saatlerinde yaşanan depremin etkisinin kendileri üzerinde travma yarattığını açıkladı. Sosyal medya yıkılırken, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından deprem uzmanları bu depremlerin devam edebilecek olduğunu ve asıl büyük depremin bu depreme göre daha büyük ve daha yıkıcı olacağını açıkladı. Türk halkı olarak ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu biliyoruz ama deprem anında neler yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.

Deprem anında ilk 3 dakikada yapılacak olan eylemler hayat kurtarıcı olabileceği gibi hayat karartıcı da olabilir. Depremde neler yapmalıyız ve neler yapmamalıyız?

Enerjiyi Kapatmaya Çalışmayın!

Deprem Anında Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler!Deprem anında enerjiyi kapatmaya çalışmayın, zaten şiddetli bir depremde eğer enerji ile ilgili bir sorun olacaksa veya su patlamaları meydana gelecekse bunlar merkezden özel enerji şirketleri tarafından kesilecektir. Enerjiyi kapatırken elektriğe çarpılma riskiniz çok yüksek olacaktır.

Camlardan, Avizelerden Uzak Durun, Hemen Kalkmayın!

Deprem Anında Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler!

Ayağa hemen kalkamaz ve şiddetli bir depremde ayakta duramazsınız. Avizelerin altından uzak durarak, camlardan da uzak durup olası kırılma ve patlamalara karşı üzerinize bir şey devrilmeyecek masaların altına (cam masaların altı tehlikelidir) girebilir ve birkaç dakika sonra şiddet azalır azalmaz kendinize geldiğinizde hemen dışarı çıkmaya çalışın.

Asansörü, Kapalı Yerleri Kullanmayın

Deprem Anında Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler!

Depremde asansörler asla kullanılmamalıdır, olası bir enerji kesintisi en düşük riskli ihtimal olup asansörün yere çakılması veya başka sorunların yaşanması potansiyel tehditlerdir. Kapalı yerlerde kalmamak için girdiğiniz bir yerde kapıyı kapatmayın, kapıların açılmaması deprem anında söz konusu olabilir ve bu durumda bina veya bulunduğunuz ortamdan kaçış mümkün olmayacağı için üzerinize çökebilir.

Şaka Yapmayın, Bağırmayın

Deprem Anında Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler!

Deprem anında arkadaşlarınıza veya herhangi bir kimseye hiçbir şaka yapmayın, deprem bölgesinde çok fazla ses yapmamaya, bağırmamaya dikkat edin. Başkalarının bağırması durumuda ilgili kişileri uyarın ve yeraltında kalanların olabileceğini ve başka canların çöken enkazların altından kurtarılabilmesi için sessiz olmaları ve hiçbir kimse ile şaka yapmamaları konusunda uyarın.

Deprem Nedeniyle Doğalgaz Patlamaları Olabilir

Deprem Anında Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler!

Deprem anında doğalgazı kapatmaya çalışmayın. Sadece sizin evinizdeki doğalgazın kapatılması binaya fayda sağlamayacaktır. Deprem anında olası bir durumda doğalgaz şirketleri tüm şehre giden doğalgazı keseceklerdir. Doğalgaz tesislerinden uzak durun ve apartman kapılarında olan hasar görmüş doğalgaz kutularından uzak durmaya çalışın.

Bonus: Deprem Çantanızı Kapıya Yakın Bir Yere Koyun

Deprem her an olabilir, gece 03.45’te olabilir, sabah 09.48’te olabilir 7 gün 24 saat her an depreme hazır olmalıyız. Deprem çantanızı her an deprem olabilecekmiş gibi hazır tutarak bir depremde hemen ulaşabileceğiniz sokak kapınızın girişinde tutun. Apartmanlarınızın girişlerinde de ilk yardım çantalarına yer ayırabilirsiniz.

Deprem çantanızın hemen ulaşılabilecek bir kapı girişinde olması sizin hayatınızı kurtarabilir, 1999 depreminde olduğu gibi eğer ki elinizde bir deprem çantası yok ise ekipler yeterince hızlı da olsa sayıca yetişemeyeceklerinden kendinize yardımcı olacak bu çantayı ailenizin ve can güvenliğiniz için yanınızdan asla ayırmayın. Sırta asılabilecek özellikte olan deprem çantaları sizler için bir kurtarıcı olabilir.

*Türkiye bir deprem ülkesidir, her an risk vardır ve depremin önceden bilinmesi asla mümkün değildir.
Kategori: