Günde 1.5 litre veya daha fazla kola içen insanlar ölüyor mu? Hayır. Hiçbir içeceğin direkt olarak bir insanı öldürmesi alkol dışında mümkün değildir. Alkol aşırı alım durumunda alkol komasına bağlı olarak ölümcül olabilir. Ancak kola gibi içeceklerde ise genellikle çok yüksek dozlarda alımda bile ölümcül bir sonuç beklenmez. Yapılan araştırmalarda kola her geçen gün daha fazla insan tarafından tüketilen bir içecek ve giderek daha fazla insan kolanın tadını beğenmeye ve alışkanlık edinmeye başlıyor.

Kola kafein içerdiği için bağımlılık yapan bir ürün olmasına rağmen bu bağımlılık uyuşturucu bağımlılığı gibi yüksek bağımlılıklar ile karıştırılıyor. Kola sadece insanın tadını beğendiği ve içerdiği kafein dolayısı ile rahatlık verdiğinden sevilerek içiliyor ve bunun vücuda herhangi bir zararı eğer ki dengeli tüketim olursa mümkün görülmüyor.

Yine kola ile ilgili asit içerdiği iddia ediliyor. Kola herhangi bir şekilde kimyasal asit içermemektedir. Kimyasal asit insan vücudunda asla duramayacak, ölümcül olabilecek asittir.

Ne kadar kola içebilirim?

Günlük olarak su yerine kola içmek önerilmese de, eğer herhangi bir iç hastalığı sorununuz yoksa, mideniz ile ilgili bir problem yoksa veya yaşınız ileri değilse su yerine kola içmek bile vücudunuza herhangi bir zarar vermeyebilir. Ancak günlük olarak 750 mililitreden daha fazla kola içmek midenizde reflü geliştirme riski gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Özellikle kola içerdiği şeker nedeniyle çok fazla kilo almaya meyilli bir insansanız ciddi kilo alımına sebep olabilir. Genelde kısa vadede herhangi bir zarar oluşması ise mümkün değildir.

Genellikle kola içen çok sayıda insan kolanın bir süre sonra rahatlık verdiğini, geğirme dolayısı ile midesinin rahatladığını belirtmiştir.

Dikkatli içmek zararlı değil

Eğer kola günde belirli miktarlarda ve 3 bardaktan daha fazla içilmez ise herhangi bir zarar söz konusu olmayacaktır. Ancak daha fazla miktarlarda kola içmek mide ve boğaz tahrişi gibi sebeplerden dolayı zaman zaman mide yanması gibi sorunlara sebep olabilir. Kolanın ölümcül veya herhangi bir organa direkt zarar vermesi aşırı dozda alınmadığı sürece hiçbir şekilde mümkün değildir.
Kategori: