Bugün 500 yıl önce neler olduğunu bile tam olarak bilemiyoruz. İnsanların o yıllarda neler yaptıkları, nasıl yaşadıkları ve nelerle ilgilendikleri konusunda kesin ve %100 doğru bilgilere sahip değiliz. Onlardan kalan kalıntılar bize göre daha kısa olup olmadıklarını gösteriyor olabilir ancak onlardan kalan bu kalıntılar bizim bugün teknolojiye sahip olmamız sayesinde bu kadar fazla bilgi elde edebilmemizde yarar sağlıyor.Binlerce Yıl Sonra Bugünün İnsanları Geride Ne Bırakacak?

1.000 yıl önce sizin soyunuzdan olan birisinin kim olduğunu bilebilir misiniz? Asla, ama DNA testleri bunu bilebilir. Bu da bizim insanlık olarak geliştirmiş olduğumuz yeni ve ileri seviye teknolojiler sayesinde. O yıllarda herhangi bir teknoloji yoktu, bundan 1.000 yıl sonra ise bugünün teknolojisi hakkında insanlar ”o yıllarda teknoloji yoktu” diyecek.

Neden mi?

Nedeni belli. Bugün dokunmatik ekranlara sahibiz ama bundan 50 yıl önce veya 100 yıl önce buna sahip değildik. 70 yaşında olan bir insan için bugünün teknolojisi çok gelişmiş olabilir. Peki ya bundan 70 sene sonra teknoloji sizce nasıl gelişmiş olacak? Olağanüstü gelişmeler olacak.

Biz bugün kullandığımız ve yeni çıkan teknolojilere hayranlıkla bakarken binlerce yıl sonra insanlar bu dönemi ”teknoloji yoktu, kötü yaşam şartları vardı” diye hatırlayacak.Binlerce Yıl Sonra Bugünün İnsanları Geride Ne Bırakacak?

O dönemde Dünya’ya gelecek olan insanlar daha fazla haklara sahip olacak, belki hasta olmayacaklar.

Bizim dönemimiz hakkında nasıl bilgi edinecekler?

Missouri Western State Üniversitesi’nden biyolog olan Karen A. Koy, gelecek binlerce yıl sonra bile bizim bugün bulduğumuz eski insan kemiklerinin gelecek binlerce yıl sonra bulunacak olduğunu ve dünyanın her tarafında bunların bulunduğuna dikkat çekiyor. Sürekli ölen insanlar gömülüyor ve bunlardan geriye kendileri hakkında bilgi edinmeye yarayan bilgiler bırakıyorlar.

Bizlerde bu bilgileri gelecek binlerce yıl sonrasına bırakacağız.

İnternet var…

Evet, internetin belirli bir ömürü olabilir. Binlerce yıl sonra internette bugün yazılan bilgiler olmayabilir, Google olmayabilir ve herhangi bir savaş durumunda internet tamamen ortadan kalkabilir. Bu durumda binlerce yıl sonra yeniden teknoloji hakim kılındığında insanlar için internet olmayacak, onun yerine yine bugüne ait bu dönemden kalan insan kalıntıları önemli olacak. Binlerce Yıl Sonra Bugünün İnsanları Geride Ne Bırakacak?

Kitaplar, internet ve diğerleri her an yok olabilecek şeyler. İnsan kemikleri ve bugün bıraktığımız hatıralar ise yok olması daha zor olan şeyler arasında yer alacak. Bugün için onlarca yıllık sandık, kitaplar veya diğerleri olası bir balistik füze saldırısı veya bulunduğunuzun bölgenin sular altında kalması durumunda yok olabilir. Ama bize ait kalıntılar en azından birkaçımıza ait kalıntılar bile olsa gelecekte bulunabilir.

Binlerce yıla eğer Dünya diye bir yer kalmaz ise yine son nesil bugüne ait araştırmalar yapmaya devam edecektir. İnsanlık her zaman için gelişme eğilimindedir ve sıfırdan başlasa bile bunu başarabilir.
Kategori: