8 milyara yakın insanın yaşadığı Dünya’da her geçen gün nüfus artıyor. Herkes birbirinden daha farklı özelliklere, daha farklı tipe, sese, göz rengine ve görünüme sahip. Ancak vücudumuzda herkesinkinden farklı. İç organlarımızın görüntüsü neredeyse aynı olabilir ancak çalışma durumu, ne kadar fazla çalıştığı gibi konular her bir insanda daha farklıdır.

İnsanlar uzun yıllardır tuvalet ihtiyaçlarına sahipler ve en eskiden beri herkes, her canlı tuvalet ihtiyacını bir şekilde gidermek zorunda kalıyor. Her gün ortalama 6 ila 8 kez küçük tuvalet adı verilen halk arasında çiş, tıp dilinde ise idrar olarak geçen tuvaletimizi yaparız.

Büyük tuvalet olarak adlandırılan durum ise kişiden kişiye değişir ve her gün yapmayan insanlar vardır. Halk arasında ‘kaka’ adı ile anılan, tıp dilinde ise gaita olarak adlandırılan büyük tuvalet dışkısının idrara oranla farkları vardır.

İdrar steril değildir ancak daha az bakteri ve mikrop barındırır. Gaita ise daha fazla bakteri ve daha fazla mikrop barındırır. Bazı insanlar kendi gaitalarını tüketmelerine rağmen hasta olmasalar bile uzmanlar bunu asla önermemektedir.

Her Gün Aynı Saatte TuvaletBüyük Tuvaletinizi Her Gün Aynı Saatte Yapabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Her gün aynı saatte tuvalet yapmak oldukça fazla sayıda insanın yapamayacağı bir durumdur. Bu vücudun görünmeyen biyolojik saati ile yakından ilgili olur. Eğer bir kişi biyolojik saatini ayarladıysa her gün akşam 20-21 arasında büyük tuvaleti gelir ve her gün geleceğini bildiği için bu durumu kişi bilir ve ona göre hareket eder.

Veya her 3 günde 1 kez 08-10 arasında büyük tuvaletinin geleceğini kişinin kendisi bilir ve ona göre hareket eder. Ancak biyolojik saatin ayarlanması ve dışkı düzeninin tutturulması sağlık açısından son derece faydalı olsa bile milyarlarca insan bunu tutturamaz ve “ne zaman gelirse” düşüncesi ile hareket etmek zorunda kalır.

Herkes büyük tuvalet yapar ve herkesin yaptığı büyük tuvalet renk, görünüm ve benzer açılardan benzerdir. Bazı durumlarda renk ve görünüm açısından farklılıklar olması muhtemel olup, biyolojik saati olanlar bile zaman zaman düzenli olarak tuvaletlerini yapmayabilirler.

Biyolojik saatinizi ayarlamak için bağırsak hareketlerinizi gerek psikososyal açıdan, gerek ise psikolojik açıdan kontrol etmeniz gerekir. Eğer bunu başarabilirseniz, bağırsak alışkanlıklarınızı birkaç hafta veya ay kendi düzeninize oturtabilirseniz her gün aynı saatte büyük tuvaletinizi yapmış olursunuz.

*Bu içerik bilimsel bir bilgi içermektedir. Sağlık açısından büyük tuvaletin geldiği andan itibaren tutulmadan yapılması önerilmektedir