İnsanlar her gün farklı zaman dilimlerinde acıkır, farklı zaman dilimlerinde tuvaletleri gelir ve farklı zaman dilimlerinde çok farklı durumlar ile karşı karşıya kalabilirler. Teknoloji ve bilim sayesinde insanların beynini eskiye oranla çok daha iyi öğrendik ve artık beyin hareketlerinin anlamları, beyin ile ilgili tüm soruların yanıtlarını verebilir hale geldik.

Ancak hâlâ bile bazı soru işaretleri yok değil. Teknoloji çağında yaşadığımız 2020 yılının ortasına geldiğimiz bu ay itibariyle bir insanın beyninde neler olduğunu, saklı bilgileri ve neler düşündüğü gibi bilgileri asla bilemiyor, ona asla ulaşamıyoruz.

Biyolojik saatimizi bile kontrol eden beyin özellikle de milyarlarca insan için bilinmez, ancak çok fazla hayati bir organ olarak tanınması ile biliniyor.

Açlık Ve Benzerleri Tek Bir Merkezden Kontrol Edilir

Biyolojik Gerçekleri Duyunca Şaşkına Döneceksiniz!

Resimde gördüğünüz kırmızı ile işaretli alan, vücut sıcaklığını, açlığı, susuzluğu, yorgunluğu ve vücut döngülerini kontrol etmede rol oynayan hipotalamusu gösterir Buradan vücudumuzun açlık ve benzer durumları kontrol edilir ve bunu biz beynimizi hissetmediğimiz için sadece belirti – reaksiyon – gösterdiğinde anlayabilir hale geliriz.

 Melatonin Uykumuzu Getirir

Melatonun üretiminiz ışık ortamına göre değişir ve karanlık bir ortamda uykunuzun gelmesinin sebebi melatonin dolayısı ile ortaya çıkmaktadır. Uykunuz geldiğinde melatonin seviyeniz uyku getirecek düzeyde olduğu için uykunuz gelmiştir.

Vücut Saati, Coğrafi Saate Göre Değişir

New York’tan Türkiye’ye geldiğiniz zaman arada geçen birkaç saat fark dolayısı ile vücudunuz sapıtır. Mide bulantısı, bulanık görme, baş ağrısı ve uykunuzun farklı zamanda gelmesi gibi durum jetlag dolayısı ile yaşanabilir. Ancak bunun yanısıra özellikle de vücut kısa süre içerisinde coğrafi saate göre kendisini ayarlar ve bu sayede olduğunuz yere hemen alışır.

Yaz Saatine Göre Vücut Saatiniz Değişmez

Bir önceki maddeden sonra bu madde sizi şaşırtabilir ancak doğrudur. Yaz saati 1 saat ileri veya geridir ve olduğunuz yerde uygulandığı için vücudunuz 1 saatlik zaman dilimine kısa süre içerisinde alışır ve neredeyse hiç sorun yaşamazsınız. Yaz saati sadece uyku düzeninizi kısa süreli olarak etkileme potansiyeline sahiptir.

İyi Bir Uyku DinlendirirBiyolojik Gerçekleri Duyunca Şaşkına Döneceksiniz!

Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan araştırmaya göre iyice uyumak insanı hem psikolojik, hem vücut açısından dinlendirir ve rahatlatır. Uyuduğunuz yer doğa içerisinde veya sevdiğiniz bir yer ise, temiz çarşaflar üzerinde duş aldıktan sonra uyuduysanız kendinizi sabah çok daha rahat hissedersiniz. Yaz aylarında açık havada uyumanın vücut ve psikoloji üzerinde daha rahatlatıcı etkisi vardır.