Konfirmasyon Ne Demek?

Konfirmasyon ne demek sorusu bu kavrama çok uzak olan kişiler tarafından TDK kurumuna sorulmaktadır. Konfirmasyon kavramı müminlerin oluşturduğu cemaate şahitler huzurunda kişinin katılması anlamına geliyor. Konfirmasyon kavramı İngilizce conformation sözcüğünün Türk dilinde olan anlatımının bir nevi paralelidir. Kısacası bu kavram dilimizde onaylama, doğrulama manasını taşır.

Bir olayın yada kavramın mantıksal olarak doğruluğunu anlamak için yapılan işleme konfirmasyon adı verilir. Bu kavram ayrıca olayın yada bir durumun doğruluğunu teyit etme, tasdik anlamını da taşır. Onaylamak, tasdiklemek kelimeleriyle aynı manaya gelen konfirme etmek yada konfirmasyon Fransızca confirmer eyleminden türetilmiştir.

Konfirmasyon Ne Demek TDK

Türk Dil Kurumuna son dönemlerde danışılan ve doğruluğu araştırılan sözcüklerden biri de konfirmasyon kelimesidir. Konfirmasyon ne demek TDK olarak yapılan araştırmalarda konfirmasyon her ne kadar Fransızcadan türemiş olsa da dilimize çoktan yerleşmiş olduğu kanısına varılmıştır. Konfirme ve konfirmasyon kelimesi daha çok büyük çaplı anlaşmalarda ve resmi kurumlarda ortaya çıkıyor.

Konfirme Kelimesi Sözlük Anlamı

Türk Dil Kurumu tarafından doğruluğu araştırılan konfirme sözcüğünün çok sayıda anlamı vardır. Konfirme kelimesi sözlük anlamı şu şekildedir:

*Onaylama

*Tasdiklemek

*Geçerlemek

*Doğrulamak

Bu sözcükler konfirmasyon kelimesiyle aynı manalara gelen kelimelerdir. Ayrıca konfirme etme kelimesi de dilimizde sıfat olarak geçmektedir.

Konfirmasyon

Konfirmasyon

Konfirme Etme Ne Demek

Konfirme kelimesi Türkçe de aynı zamanda sıfat olarak kullanılıyor. Konfirme etme ne demek denildiğinde rahatlıkla şu yanıtı verebiliriz. Resmi kurumlarda bir durumu onama etmek yada onay vermek, geçerlemek için yapılan işlemdir. Konfirme etme, onama, doğrulama gibi sözcükler Konfirme kelimesiyle eş anlamlı kelimelerdir. Konfirme etmek sözcüğü kişilerin günlük hayatlarında sürekli olarak kullandıkları bir sözcük değildir. Dolayısıyla konfirmasyon, konfirme etmek sözcüklerine yabancı kalınması normaldir.

Hristiyanlıkta Konfirmasyon Ne Demek

Konfirmasyon kavramı dilimizde onama, doğrulama ve geçerleme anlamlarına gelirken Hristiyanlıkta konfirmasyon ne demek sorusu da TDK’ya sıklıkla soruluyor. Bunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. Hristiyanlık dininde doğan çocuğun vaftiz edilme aşaması sırasında vücudunun tamamen yağlanmasıdır. Doğan çocuk takdis edilmiş olan yanı onaylanan bir yağ ile yağlanır. Bu şekilde yağlanma aşamasıyla vaftiz töreni daha da güçlendirilir.

Konfirmasyon Testi Nedir?

Konfirmasyon kelimesine yabancı olan kişiler özelikle konfirmasyon testi nedir? sorusuna da yabancı kalıyorlar. Konfirmasyon testi bir diğer adıyla doğrulama, geçerleme testi birtakım yöntemlerle yapılıyor. Bu test en çok bilinen ve doğru çıkan testlerdir. Doğrulama testi yada Western Blot ismiyle bilinir.

konfirmasyon-ne-demek

Ayasofya Mozaiği – II. Ioannis Komninos, Meryem, İsa, Macaristanlı Irene

Konfirmasyon Yazısı Nedir?

Konfirme yada doğrulama kelimesinin bir diğer anlamı konfirmasyon yazısı resmi kurumlarla bağlantısı olmayan veya konfirmasyon kelimesine yabancı olan kişiler tarafından bilinmiyor. Konfirme teyidi olarak da geçen konfirme, konfirmasyon yazısı nedir sorularına karşılık otellerde rezervasyonların yada birtakım anlaşmaların kabul edildiğine dair olan teyit yazısıdır diyebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:
Kategori: