”Ben hiçbir şeyden korkmam!” diyen insan bilmeden de olsa yalan söylemiştir. Her insan hiç ummadığı bir anda bir şeylerden dolayı korkabilir. Ortalama 70 sene boyunca yaşayan bir insanın herhangi bir zamanda, herhangi bir nedenle korkması mümkün olabilir. Hayatında hiç korkmayan insan yoktur ve bir insan en az birkaç kez bir şeylerden dolayı korkmuştur. Özellikle çocuklar geceleri karanlıkta korkarlar, ailelerini isterler.

Bir çocuk eğer ki yalnız bırakılır ise veya annesi yanında olsa da herhangi bir arkadaşının kucağına verilirse bu durumda çocuk yine korkarak ağlayabilir, çünkü alışık olmadığı ve kendini güvende hissetmediği bir insanın elinde olduğunu anlayabilir.

Yetişkin koca koca adamlarda bir şekilde bir şeylerden korkabilir. Çok güçlü olmak ve fiziksel olarak birçok insandan daha güçlü olan bir insan fareden korkuyor olabilir, veya denize girmekten korkuyor olabilir.

Özellikle yetişkin insanların en büyük 2 korkusu vardır. Bunlardan bir tanesi asansör, ikincisi ise yükseklik korkusu.

Hepimiz korkarız!

Hepimiz bir zaman bir şeylerden çok korkmuşuzdur. Ameliyata girerken, hasta olduğumuzda, doktor bize kötü bir şey söyleyecek diye korkarız ve yapabilecek bir şey olmasa bile korkumuzu asla dindiremeyebiliriz.

Korkularımız olmasaydı ne olurdu diye hiç düşündünüz mü? Örneğin elimizi sobaya değdirmeye korkarız, neden? Çünkü sobaya dokunursak sonuçlarının çok kötü olabileceğini ve bu sebeple elimizin yanacak olduğunu biliriz.İnsanlar Neden Korkar?

Veya herhangi bir yılanı elimizle tutmayız çünkü ondan büyük oranda korkarız ve onun bize zarar verebileceğini düşünerek hareket ederiz. Eğer ki atalarımız hiçbir şeyden korkmuyor olsaydı belki insanlık bugün olmayabilirdi.

Korku sadece fiziksel olaylar değil, milletlerarası olaylar açısından da önemlidir. Bugün 100.000 askeri olan ve elinde nükleer füzesi olmayan bir ülke elinde 2 milyon askeri olan ve 10.050 tane nükleer füzesi olan bir ülkeye savaş açmaktan haklı da olsa korkacaktır. Eğer bu korkular olmasaydı her iki taraf zarar görecekti ama en çok zararı gören taraf ise 100.000 tane askeri ve elinde nükleer füzesi olmayan ülke olacaktı.

Gereksiz korku iyi değil

Gereksiz yere insanlardan, hayvanlardan veya herhangi bir olaydan bile korkan insanlar bulmak mümkün. Gereksiz korkunun sonucu genelde antisosyal ve sosyal fobisi olan insanlarda görülen bir durumdur ve çoğu zaman için tedavisi mümkün olsa bile kişiler kendilerinin korkularında haklı olduklarını düşünerek hareket etmektedirler. Korkuların yerini eğer ki hiç korkusuzluğa bırakırsak bu durum nasıl kötüyse çok aşırı korku duymak ve herhangi bir olayda hemen korkuya kapılmakta insan için uygun değil.

Korkularınız ile yüzleşmekten çekiniyorsanız herhangi bir uzmandan destek alarak işe başlayabilir ve gelecekte bu tür korkuların önüne hemen kısa süre içerisinde geçebilirsiniz.

Korkularınızla kendiniz yüzleşemiyorsanız bu durumda tek seçenek her zaman için bir uzman doktordan iyi bir yardım almaktan geçmektedir.
Kategori: