Yaz geldi, havalar son derece sıcak olmaya başladı ve kritik düzeyde ter atıyor ve su alımını daha fazla artırmak zorunda kalıyoruz. Aynı zamanda su alımıyla beraber su kullanımımızı daha fazla artırıyor ve bu sayede daha fazla su kullanıyoruz. Yaz aylarında özellikle çok daha fazla sayıda duş alma gereksinimi hissediyoruz ve temiz kalmak için duş almanın olmazsa olmazlardan bir tanesi olduğunu düşünüyoruz

Banyo yapmak ve duş almak arasındaki farkı önce burada iyi anlamak gerekiyor. Duş almak sadece duru su ile veya keselenmeden hemen duş jeli sürerek ve şampuan sürerek temizlenmek ve kısa süre içerisinde bunu yapmak anlamına geliyor.

Banyo yapmak ise kişinin daha uzun süreler boyunca keselenmesi, daha fazla temizlenmesi anlamına geliyor. Ancak duş almak ve banyo yapmak anlamını insanlar artık tek bir yerde buluşturarak hemen hızlıca keseleniyorlar ve her zaman için duş yapmış olduklarına değiniyorlar.

Her Gün Duş Alınmalı Mı?

Vücudunuz eğer ki çok terliyor ise ve bu terleme normalden kötü kokuyor ise bu durumda duş almak bile size çare olmayacaktır. Ancak yaz aylarında her gün 1 kez duş almak cildiniz özellikle kuru bir cilt değilse hiçbir şekilde soruna sebep olmayacak, aksine daha fazla temizlik olacağı için sivilce, isilik ve benzer sorunlar yaşamanızı engelleyecektir.

Sivilce sorunlarından kurtulmak için değil ancak yeni sivilce oluşumunu engellemek için yaz aylarında günde 1 kez duş almak en doğrusu olabilir. Çok terlemeyen ve üzeri kokmayan bir insansanız her gün yerine 2 günde 1 kez duş alabilirsiniz.

Ancak gün içerisinde 2’den daha fazla kez duş almak çok ciddi cilt PH dengesi sorunları yaşamanıza sebep olabilir ve cilt tipinizde değişim olmasına sebep olabilir. Bunun sebeplerinden bir tanesi sebum dengesinin bozulması ve bununla beraber cilt bariyerinizin hasar görmesidir.

Eğer ki yaz aylarında her gün duş alma imkanı yaratabilirseniz her gün 1 kez mümkünse duş almak gerekir, 3 günde 1 kez ise daha detaylı temizlik yapılacak şekilde banyo yapmak doğru olabilir.
Kategori: