Değişen dünya ile dengesi bozulan doğa, canlı türlerinin bir bir kaybolmasına şahit oluyor. Her geçen yeni bir türün daha tehlikeye girdiği günümüzde nesli tükenmekte olan hayvanlar için nesillerini devam ettirme mücadelesi gittikçe zorlaşıyor. İşte nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar hakkında bilgiler, fotoğraflar, belgeseller ve videolar:

1. KAKAPO

Dünyanın ne şişman papağanı olan kakapo aynı zamanda uçamayan tek papağan olamsıyla da ilginç özelliklere sahiptir.  Yaşama alanı sadece yeni Zellanda olan bu ilginç canlı soyu tükenmekte olan kuşlar sınıfında. Kolonilerin adaya gelişi sonrası hızla sayısı azalan bu papağandan 138 tane yaşamını devam ettirmektedir.

Aşağıdaki video’da bu canlıya yakından bakabilirsiniz. 2:17’ye mutlaka bakın 🙂

 

2. OLM (Proteus Anguinus)

Güneydoğu Avrupa ve Orta Avrupa’da yaşayan Olm (Proteus anguinus) – Türkçe adı ile Mağara Semenderi, su altında yaşayan amfibik canlılardandır. Gözü olmayan bu ilginç canlı su altındaki mağaralarda yaşamını devam ettirmektedir. Görme duyusu olmayan bu canlının işitme ve koklama yeteneği çok gelişmiş seviyededir.

 

3. PROBOSCIS MAYMUNU

Yaşam alanı yalnızca Borneo adası olan bu maymun türü, ilginç görünümlü burunları ve büyük karınlarıyla enteresan bir görünüme sahip olan bu maymunlara Hollandalıların adaya gelmesinden sonra Endonezyalılar bu maymuna Hollanda Maymunu adını verdiler. Maymunun sahip olduğu renkler de bu ismi almasında etkili oldu.

Nesli Tükenmek Üzere Olan PROBOSCIS Hollanda MAYMUNU

 

4. AĞAÇ KANGURUSU

Ağaç kangurusu genel olarak Kuzey Queensland ve Yeni Gine’deki yüksek dağlarda yaşamaktadır. Normal kanguruların aksine ağaçlara tırmanan ağaç kangurusunun, ayakları kısa geniş ve ayakları da pürüzlü yapıdadır. Uzun kuyruğu da zıplama ve sıçrama hareketleri sırasında dümen işlevi görmektedir.

Ağaç Kangurusu

 

5. BALONLU FOK

Kuzey Atlantik’in küçük bir kısmında yaşayan balonlu foklar, suya girdilerinde şişip inen balona sahiptir. Burunlarının üzerinde yer alan bu ilginç balon dişileri etkilemek için kullanılırken düşmanları için de gözdağı vermekte kullanılmaktadır.

Balonlu Fok

 

6. HİNDİSTAN CEVİZİ YENGECİ

Hindistan cevizi ağaçlarına tırmnmasıyla ünlübu canlı, dünyanın en büyük eklembacaklı canlılarıdandır. Tırmandığı hindistan cevizi ağacından düşürdüğü cevlzer kırarak beslenir.

Hindistan Cevizi Yengeci Hırsız Yengeç

 

7. HİNT GHARİAL TİMSAHI

Sadece Hindistan’da yaşayan bu timsah, dünyada 250 taneden daha azdır. Bu ilgin. Timsah türü 7 metre boya ulaşmaktadır.  Sadece balıkla besleniyor olması da bir baika ilginç özelliğidir. Aşırı avlanma nedeniyle nesli tükenmekta olan hayvanlar listesine girmiştir.

Hint Gavyali Timsahı

 

8. PANDA

Çin’in Güneybatı bölgesinde yaşayan pandalar, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Dünyada şuan 1600 adet kalan pandalar günde yaklaşık olarak 40 kilo bambu yemektedir. Günün 14 saatini yemek yemekle geçiren pandalar sadece kısa yolculuklarda ve uykuda yemeğe ara verirler.

 

 

 

 

9. DUGONG

Deniz ineği türünde olan dugong, Afrikanın kıyı kesimlerinde Pasifik Okyanusu’nda yaşamaktadır. Etinin yağlı oluşuyla bilinçsiz avlanmayla hızla nesli tükenme sürecine giren dugong nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

 

10. AKSOLOTL

Ait oldukları semender grubunun aksine değişim geçiremeyerek su altında yaşamaya devam etmişlerdir. Diğer semenderler suyu komple terk etmeseler de hem kara hem de suda yaşayacak özelliklere bürünmüşlerdir. 15 ile 45 cm arasında boyuta sahip olan aksolotllar, vücut olarak semenderlere benzese de göz kapaklarının olmayışı ve kafa yapılarının farklılığıyla kendilerine has özellikler gösterir.

 

11. İNCE LORİS

2002 ve 1939 yılları arasında hiç görülmeyen bu canlı 1937 yılından beri sadece 4 defa görülmüştür. 2002’ de Sri Lanka’da görülen ince lorisin nesli tükenmiş bile olabilir. İlginç bir görünüme sahip olan ince loris karanlıkta parlak gözleriyle belli olur.

https://www.youtube.com/watch?v=euB-bN-VJr4

 

12. GOOTY ÖRÜMCEĞİ

Parlak renklerinden dolayı koleksiyoncuların hedefi olan gooty örümceği sadece Hindistan’ın 96 kilometrekarelik alanda yaşamaktadır. Maddi olarak da değere sahip olan bu örümceğin 500 doları geçen değeri neslinin tükenmesini hızlandırmaktadır.

 

13. BURMA BOYNUZLU KEÇİ

Birkaç ismi olan bu keçiye yılan yiyen keçi, burgu boynuzlu keçi ve burma boynuzlu keçi isimleri vardır. Türkmenistan, Hindistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yaşam alanları vardır. Nesli tükenen bu canlının 2500 civarında adeti kalmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=thGUcqaJLss

 

14. SOLENODON (Haiti Yılandişi)

Antik bir hayvan olan solendonlar (haiti yılandişi) 76 milyon yıldır değişmeden bugüne gelmiştir. Yaşam alanı Karayipler olan solendonlar memeliler arasında zehirli olan birkaç türden biridir. Yabancı kıtalardan gelen yırtıcı hayvanların saldırısı sonucu bugün nesli tükenme tehlikesi altındadır.

 

15. YABANARISI YARASASI

Bir diğer adı domuz burunlu yarasa olan yabanarısı yarasası, en küçük memeli hayvanadır. Ağırlığı 2 gram olan bu canlının boyu da 3 cm’dir. Yabanarısıyla aynı fiziki görünüşe ve ağırlığa sahip olması bu ismi almasında etkili olmuştur. Çok kısa olan kuyruğu da yok denecek kadar kısadır. Postuna gömülü halde olan bu canlının gözleri küçük ve kulakları büyük yapılıdır.

Nesli Tükenmekte Olan 25 Sevimli Hayvan

 

16. QUOKKA

Güneybatı Avusturalya içerisinde küçük bir bölgede yaşayan quokkalar, dost canlısı karakterleriyle ön plana çıkmaktadır. Tilkiler ve dingolar bu canlı için tehdit oluşturarak nesillerinin tükenmesine sebep olmaktadırlar.

Nesli Tükenmekte Olan 25 Sevimli Hayvan

 

17. FLORİDA PUMASI

Nesli tükenmekte olan bu hayvanın nesil durumu kritik seviyededir. ABD’nin Florida bölgesinde yaşayan Florida Puması 87 tanedir. 70’den daha az üreyen sayıya sahip olan bu tür, nesli tükenmekte olan hayvanlardadır.

Nesli Tükenmekte Olan 25 Sevimli Hayvan

 

18. KALKIK BURUNLU MAYMUN

Asya’da yaşam alanı olan bu ilginç canlı 13.000 feet yükseklikteki ormanlarda yaşamaktadır. Estetik bir görünüme sahip olan bu canlı, ilginç burun yapısından dolayı kalkık burunlu maymun olarak adlandırılmıştır. Nesilleri de hızla yok olmanın eşiğine gelmiştir.

 

Nesli Tükenmekte Olan 25 Sevimli Hayvan

 

19. PALLAS KEDİSİ

Manul adıyla da anılan pallas kedisi, geniş Asya coğrafyasına yayılmış popülasyona sahiptir.  Ufak bir kedi türü olan pallas, doğal yaşam alanlarının azalması ve avladıkları hayvanların azalmasından dolayı nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

 

20. UZUN GAGALI DİKENLİ KARINCAYİYEN

5-16 kg ağırlığa ve 45-77 cm uzunluğa sahip bu canlı, tüyleri oldukça kısa olan karıncayiyen türüdür. Bazılarının dikeni ise oldukça kısa hatta görmek oldukça zordur. Karanlıkta ava çıkan bu canlı türü çiftleşme haricinde yalnız yaşamayı tercih ederler. Eti için avlanılan bu hayvanı daha kolay bulmak ve avlamak için özel olarak köpek yetiştirilmektedir. Avlanma nedeniyle de nesli tükenme riski altındadır.

https://www.youtube.com/watch?v=4rdFdR92ln8

 

21. SAYGA

Orta Asya’da yaygın olarak görülen antiloplar arasında garip burun yapısıyla dikkat çeken sayga, boynuzlugiller familyasındandır. Sivri olmayan ve oldukça şişirebildiği ilginç burnu sayganın en belirgin özelliğidir.

 

22. GANJ NEHİR YUNUSU

Pakistan ve Hindistan’da bulunan yunus üstfamilyasının iki alttürlerindendir. İki ayrı tür olarak belirlenen bu yunus türü Ganj nehri ve İndus nehri kollarında yaşamaktadır. Daha sonra tek tür olarak sabitlenen Ganj nehir yunusu (Platanista gangetica gangetica), genel olarak Hint nehir yunusu olarak bilinir. Yapılan araştırmalar sonucu dünya üzerinde 1001 tane olduğu saptanmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=8_m6RyncoA4

 

23. SAKALLI AKBABA

Atmacagiller familyasından olan sakallı akbaba, nuri kuşu olarak da bilinmektedir. Oldukça büyük olan bu kuşlardan 10.000 tane kalmıştır.

 

24. OKAPİ

Zürafagillerden olan okapi, zürafayı andıran görümünün yanı sıra zebrayı da andıran görünüme sahiptir. İlginç bir fiziki görünüme sahip olan okapi, kısa boyunlu zürafa ve orman zürafası gibi isimlerle anılmaktadır.

 

25. JAVAN GERGEDANI

Büyük memelilerden olan javan (cava) gergedanı – Rhinoceros sondaicus,  dünyada nadir kalan büyük memeli türlerindendir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alan javan geredanı, Endonezya, Tayland ve Sumatra gibi ülkelerde yaşamaktadır.
Kategori: