Çocukluğumuzdan beri doktor, mühendis, avukat gibi mesleklerle sınırlandırılmış olsak da çok daha farklı iş imkanlarının olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Şahsen insanlara okuduğum bölümü söylemem, açıklamam ve anlamaları yaklaşık 6 dakika sürüyor; bazen hiç uğraşmayıp düz mühendis olucam diyip geçiyorum.

Bakınız:

 

Bir de, Superman olsak Ssk var mı? Yol yemek dahil mi? diyecek büyüklerimize inat bu az bilinen ve en çok kazandıran mesleklerden birini yapıyor olsaydım eğer, uu beybi… Cesaret edemiyorum.

Uyarı: Lütfen yazıyı okuduktan sonra gaza gelip istifa dilekçesi hazırlamaya kalkışmayın.

 

1. Su Kayağı Denetleyiciliği – 34.000 $

8

Ancak çocukluk hayali olabilecek bu meslek günümüzde gerçek bir iş haline gelmiş durumda.Tabii ki bütün gün su kaydıraklarından kaymak ofiste oturmaktan iyidir fakat bu meslek hayati bir öneme sahip. İngiliz tatil firması First Choice tarafından yükseklik, hız, hız kalitesi, iniş ve aynı zamanda güvenliğin test edilmesi açısından görevlendirilen Tommy Lynch’ e göre havuzlar ve su kaydırakları ailecek çıkılan tatillerin en önemli parçalarından biri ve bu nedenle her şeyin doğru çalıştığından emin olunması gerek.

 

2. Profesyonel Nedimelik – Düğün başına 300 $ – 2000 $

9

Profesyonel nedimenin görevi düğün gününün veya tüm düğün hazırlık sürecininin sorunsuz geçmesi için planlama ve koordinasyon hizmeti vermek. Ülkemizde ve dünya genelinde profesyonel nedimelik hizmeti veren pek çok firma mevcut. Tek yapmanız gereken nedimenize hayalinizdeki düğünü anlatmak ve arkanıza yaslanmak.

 

3. Şans Kurabiyesi Yazarlığı – 28.000 $ – 75.000 $

111

Şans kurabiyelerinden çıkan yazıların nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Bu lezzetli mesajların arkasında aslında lise öğrencisinden yazarına pek çok kişinin yaptığı gerçek bir meslek var. Şans kurabiyesi yazarlarının görevi bazen komik, bazen de düşündürücü olan cümle ve manileri bu ufak kurabiyelere sığdırmak.

 

4. Mobilya Deneyicisi – 31.000 $

12

Çevrenizdekiler sürekli ne kadar miskin olduğunuzdan mı yakınıyor? Cevabınız evet ise karşınızda mükemmel bir kariyer fırsatı var. Mobilya deneyicileri  firmaların mobilyalarını test ederek para kazanırlar. Mobilyaların üzerinde kıvranırlar, sallanırlar, arkaya yaslanırlar, öne yaslanırlar ve bütün rahatlık seviyelerini değerlendirirler. Yaptıları değerlendirme sonunda firmalara sonuçları ve varsa önerilerini sunarlar.

 

5. Yas Koordinatörü – 44.000 $

10

Yas koordinatörünün görevi sevdiklerini kaybetmiş ailelere manevi destek sunmak, cenazelerini planlamak, yas süreçlerinde tüm ihtiyaçları için yanlarında olmaktır. Koordinatörler ailelerin karşılaşabileceği her türlü soruna, soracakları her soruya karşı hazırlıklı ve donanımlı olmalılar. Bu yüzden meslek sadece psikolojik uzmanlık değil, hukuk ve organizasyon bilgisi de gerektiriyor.

 

6. At Egzersiz Uzmanı – 52.000 $

5

Bu uzmanların görevi atların yarışlardan önce ısınmasını ve ruhen de yarışa hazır olmasını sağlamak. Aynı zamanda atların gün içinde yapmaları gereken egzersizlerden de sorumlular. Tabi iş sadece egzersizle de kalmıyor, atların durumlarını, ruh hallerini ve ihtiyaçlarını da analiz edebilmek, kısacası atlara fısıldayan adam olmak şart.

 

7. IMAX Ekran Temizleyicisi – 45.000 $

6

IMAX salonlarının insan kalabalığından ve yapışkan zeminden daha önemli bir sorunu var; toz. İhtişamlı ve gerçek üstü büyüklükte olan ekranlar kirle ve tozla kaplanırsa IMAX’in hiçbir anlamı olmaz. IMAX ekran temizleme firması 1570 Cinema Services’in sahibi Michael Quaranto’ya göre en büyük zorluk ekranları sürekli olarak tozdan arındırmak. Devasa toz yüzünden temizlikçilerin iki veya üç ekranda bir vakumlu elektrik süpürgelerini boşaltmaları gerekiyormuş.

 

8. Golf Topu Toplayıcısı (Dalgıç) – 50.000 $ – 100.000 $

gfgfdgfd

Golf topları golf sahalarındaki tehlikeli sulara kazayla düştüğünde çoğu insan toplardan umudu keser. Fakat bu çılgın dalgıçlar buldukları golf toplarını yenileyip daha uygun bir fiyata satmak için kaplumbağa, yılan ve hatta timsah dolu göllere dalmaktan hiç çekinmiyor. ESPN dergisinde yayımlanmış bir makaleye göre sadece Amerika’da yılda 200 milyon golf topu kayboluyor. Bu meslekte kazancın top başına olduğu da düşünülürse, gün sonunda ne kadar ıslaksanız o kadar başarılısınız demektir.

 

9. Profesyonel Kucaklayıcı – Saatlik 80 $

4

Aklınızda oluşan görüntü istemsizce gülmenize sebep olsa da bu meslek düşündüğünüz gibi değil! Çalışanların müşterilerin vücutlarının belli bölümlerine dokunmaları yasak, sadece yalnızlık çeken insanları kucaklayıp mutlu ederek para kazanıyorlar. Ülkemizde riskli olabilecek bu iş için bazı yabancı ülkelerde açılmış dükkanlar ve kucaklama merkezleri bulunuyor. İnternet üzerinden hizmet veren kucaklayıcılar da mevcut.

 

10. Mama Gurmesi – 40.000 $

3

İyi bir damak zevkiniz olduğuna inanıyor ve başkalarına yardım etmek mi istiyorsunuz? En iyi dostlarımıza ne dersiniz? Kimse evcil hayvanını sağlıksız ve lezzetsiz bir mamayla beslemek istemez. Adı gurmelik olsa da bu işi yapanlar günlerinin büyük bir kısmını analiz yapıp rapor yazarak geçirirler, ve evet gerçekten mamaların tadına bakarlar. Siz de benim gibi çocukluğunda kedi maması yemiş bir çılgınsanız yeni bir kariyer planlaması yapmanın tam zamanı!

 

11. Ölü Hayvan Toplayıcısı – 20.000 $ – 70.000 $

2

USA Today’e göre sadece 2011 yılında sadece geyiklerin karıştığı 1 milyon trafik kazası yaşanmış. Birilerinin bu kaza kalıntılarını temizlemesi gerek! Bu noktada devreye ölü hayvan toplayıcıları giriyor. Mesleğin amacı kaza veya başka sebepler sonucu yolda ölen hayvanların toplanması, yolun temizlenmesi ve yaşanabilecek aksaklıkların önlenmesi. Ülkemizde bir meslek alanı teşkil etmiyor fakat çevresine ve hayvanlara karşı duyarlı olan pek çok insanın gönüllü olarak yapabileceği bir iş.

 

12. Yemek Stilistliği – 33.000 $

1

Yemek stilisti restoranda masaya gelen tabak dışında kalan tüm görüntüyle uğraşan kişidir. Sadece yemeğin sunum şekli değil fotoğraf, katalog, menü, video, slayt, gibi pek çok iş de yemek stilistinin sorumluluğundadır. Bu meslek yemeğin pişirilişi ve tadından ziyade müşteriye daha albenili görünmesi üzerinedir. Yemekleri daha sulu, daha lezzetli, renkli, taze ve iştah açıcı göstermek için uyguladıkları doğal ve doğal olmayan pek çok metot var.
Kategori: