Bugün için Çin Wuhan’dan yayılmaya devam eden ve kontrol altına alınamayan corona virüsü ile ilgili herkesin aklında belirli soru işaretleri mevcut. Bu soru işaretlerine yanıt bulmak son derece zor olduğu gibi, gelecek günlerde olacaklar ile ilgili de kimsenin bir bilgisi bulunmuyor. Corona virüsü 15.000’den fazla insanı etkilerken, 300 kadar insanın öldüğü biliniyor. Ancak Pekin yönetiminin bu konuda rakamları doğru vermediği, aslında gerçek rakamların yüzbinlerle ifade edilmesi gerektiğine yönelik görüşler bulunmakta.

Giderek daha çok sayıda insanı etkilemekte olan corona virüs tedavisi henüz bulunmuş değil. ABD, Hong Kong ve Fransa aşı üretti ancak, üretilen bu aşıların test süreleri var ve bu test sürelerini başarı ile %100 doğru geçip geçemeyecek oldukları kesin olarak net değil. Corona Virüsü Tüm Dünyaya Yayılırsa Ne Olur?

Corona virüsü nedeniyle Çin belirli bölgelerden çıkışları yasakladı. Wuhan’da oturan kimse diğer bölgelere gidemiyor, evlerinden çıkmalarına izin verilmiyor ve ordunun bu bölgede olan insanlara yardım götürdüğü belirtiliyor. Wuhan’da dışarı çıkamayan insanların ne zaman salınacak olduklarından daha çok, bu insanların nasıl bu salgından arındırılacak oldukları merak ediliyor.

Virüs ile ilgili Çin Halk Sağlığı Bakanlığı’ndan yapılan üst düzey açıklamada salgının tekrar geri dönebileceği ve iyileşen insanların korunmaya devam etmesi gerektiği bilgisi paylaşıldı.

Corona virüsü can almaya devam ediyor

Corona virüsü nedeniyle birçok insan bugün sorunlarla karşı karşıya kalmasına rağmen, JPMorgan tarafından Çin ekonomisinde ve diğer bazı ülkelerin ekonomilerinde bu yıl için küçülme yaşanacak olduğu açıklandı. JPMorgan’a göre gelecek yılda bu yıl yaşanan corona virüs salgını krizi Çin ekonomisinde ve bazı ülkelerin ekonomilerinde problemlere neden olacak. Corona Virüsü Tüm Dünyaya Yayılırsa Ne Olur?

Corona virüsü tedavisi ortaya çıkana kadar milyonlarca insanın bu salgından etkilenebilecek olduğuna yönelik tahminler bulunuyor. Uzmanlar kesin bir bilgi veremezken, bu salgının tüm dünyaya yayılma eğilimini engellemek için bazı devletler şimdiden önlemlerini almış durumdalar.

Corona virüs salgını tüm dünyaya yayılabilir mi?

Evet ve hayır. Corona virüs salgını hava yoluyla ve diğer temas yöntemleri ile bulaşıyor. Cinsel ilişki yoluyla bulaşıp bulaşmadığı bilinmiyor ancak cinsel ilişki sırasında iki partnerin birbirine olan yakınlığı nedeniyle kesin olarak bulaştığına inanılıyor.

ABD yönetimi geçtiğimiz günlerde ABD vatandaşı olmayan Çinlilerin, ABD’ye girişlerine kısıtlama getirdi ve ABD’ye girişlerini corona virüs salgını nedeniyle yasakladı. İtalya ve diğer ülkelerde benzer adımlar atma eğilimi gösterirken, İsrail, İran ve Irak’tan da benzer adımlar geldi. Türkiye’den ise bu konuda herhangi bir adım atıldığı bilgisi paylaşılmadı. Corona Virüsü Tüm Dünyaya Yayılırsa Ne Olur?

ABD bu sayede kendisini korumaya aldı ve dışarıdan gelecek Çin’i ziyaret etmiş insanların ülkeye girişini bile yasakladı. Ancak yine de olası tehdit son bulmuş değil.

Bu sebeple corona virüsü aslında tüm dünyaya bir şekilde yayılabilir. Ancak tüm insanlığı öldürebilecek kadar güçlü bir virüs olmadığına inanılıyor. SARS, MERS gibi virüslerin yüzlerce insanı öldürmesine rağmen benzer grupta olan corona virüsünün tedavisinin bulunabileceğine inanılıyor.

Tüm dünyaya yayılması mümkün olan virüsün tüm insanlığı yok etmesi ise en azından bugünden bakılırsa mümkün görülmüyor.

Kaynaklar ve ileri okuma:

https://www.nature.com/articles/d41586-020-00154-w

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

https://www.livescience.com/how-far-will-coronavirus-spread.html