Ping düşürme işlemi için kolay yöntemlerin yer alacağı bu içerik sayesinde en kolay ping düşürme çözümlerine ulaşabileceksiniz. Ping genelde oyuncular tarafından sık sık şikayet edilen konular arasında yer alır. Gerek internet hızından, gerek sunucu ile bağlantı mesafesinden, gerek ise ISS nedeniyle yaşanan sorunlar yüksek ping sorunu adı verilen soruna yol açabilir.

Ping Nedir?Ping Düşürme – Ping Nasıl Düşürülür?

Bir oyuncunun ping değeri ne kadar yüksekse oyunda o kadar gecikme yaşaması mümkündür. Örneğin online CS:GO oynuyorsanız oyunda siz daha önce ateş etmenize rağmen bu bilginin oyunun sunucularına işlenmesi gerekir, bu bilginin oyunun sunucularına kaç milisaniye içerisinde bildirileceği ise ping değeri ile yakından ilgilidir.

Eğer 20 ms ping değeriniz varsa oyunun sunucuları ile sizin canlı oyununuz arasında 20 milisaniyelik bir gecikme vardır. Eğer o 20 milisaniye önce siz ateş etmiş olsanız bile rakibi daha geç görme, daha geç sunucuya bilgi işlenmesi gibi nedenler dolayısı ile rakibiniz sizin çok kısa süre içerisinde haklı olarak önünüze geçebilir ve silah darbeleri sonucunda sizi öldürerek sizin öldüreceğiniz yerde puanı kapabilir.

Ping Seviyesi Ne Olmalı?Ping Düşürme – Ping Nasıl Düşürülür?

Profesyonel oyuncular ping değerinin 5-10ms olmasının bile çok büyük kayıplar yaratabileceğine, özellikle çok hızlı akan çevrimiçi savaş FPS oyunlarında ping değerinin yüksek olması sorununun büyük kayıplar getirebileceğine değiniyorlar.

Ping değerinizin 5-10ms olması iyi kabul edilmekte olup daha 20ms ve üzerinde olan değerler kötü çok kötü olarak kabul ediliyor. Ancak bazı durumlarda sunucularda yaşanan sorunlar veya ISS ile ilgili olmayan sorunlar nedeniyle ping daha yüksek olabiliyor.

Örneğin sunucuları ABD’de bulunan oyun şirketinin sunucularına ABD’de yaşayan bir oyuncunun daha kısa süre içerisinde veri gönderip alması mümkün olabileceği için Türkiye’de olan kullanıcıya oranla daha iyi ping oranlarına sahip olabileceği akılda tutulmalı. Özellikle büyük oyunlar bu sorunu farklı lokasyonlarda sunucular yerleştirmek, sanal sunucular yaratmak yoluyla çözebiliyor olsalar bile bu duruma sık rastlanıyor.

Ping Düşürme AdımlarıPing Düşürme – Ping Nasıl Düşürülür?

Ping nasıl düşürülür? Sorusuna verilebilecek çok fazla yanıt bulunmaktadır. Ping değerinizi düşürmek için yapabileceğiniz bu işlemler sayesinde çok yüksek olan ping değerinizi kısa süre içerisinde oldukça düşük seviyelere geriletebilirsiniz.

Ethernet Kullanın

WiFi yerine Ethernet kullanımı yani kablolu internet kullanımı yüksek ping değerini düşürme yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden bir tanesi hatta ve hatta birincisidir. Eğer ki modeminiz uzaktaysa ve arada çok büyük engeller varsa bu durumda Ethernet bağlantısı ping sorununu çözebilir.

Modeminizi Yeniden Başlatın

Zaman zaman modemde IP adresi ve diğer sorunlar nedeniyle ping değeri daha yüksek olabilir. Sonuçta en iyi modemler bile 24 saat çalışan, ısınan ve bunu tolere edebilen cihazlardır. Ancak zaman zaman ping sorunu modemi kapatıp 10 saniye bekledikten sonra yeniden açmak sayesinde çözülebilmektedir. Her oyun öncesinde 1 kez modeminizi yeniden başlatarak ping sorununa çözüm bulabilirsiniz. Ancak bu sorununuza çözüm olmadıysa okumaya devam edin.

Antivirüs Programlarını Kapatın

Antivirüs ve güvenlik duvarı gibi programlar veya yönetim biçimleri bilgisayarınıza gelen ve giden bağlantıları anlık olarak inceleyebilir. Bu durumda incelenen bağlantı gecikmeye sebep olur ve bu da ping sorunu nedenleri arasında yer almaktadır. Sorunu çözmek için oyunu beyaz listeye eklemek veya mümkünse tamamen oyun oynarken antivirüs programlarını ve güvenlik duvarını kapatmak ping sorunu çözümleri arasında sizin sorununuza çözüm olabilir.

Arka Planda Çalışan Programları Kapatın

Eğer ki oyun oynarken arka planda herhangi bir dosya indiriyor, internetten online müzik dinliyor, ya da anlık bağlantı akışı gerektiren sitelerde bulunuyorsanız veya herhangi bir siteye upload yapıyorsanız bu durumda ping sorunu haliyle yaşanabilir. Ping sorunu çözümleri arasında bu yöntem genelde sonuç vermektedir. Eğer ki YouTube gibi sitelerde oyun sırasında aktif takılıyorsanız bu da sizin ping sorununuzun nedeni olabilir.

Oyun Ayarlarını Optimize Edin

En iyi oyunlar bile zaman zaman optimize edilmesi gerekir. Oyun ayarlarını en iyi şekilde ayarlayın ve oyunun bağlantı ayarları varsa buradan bulunduğunuz ülkeyi seçin. Bulunduğunuz ülke yerine ABD’yi veya farklı ülkeyi seçerseniz oyun sunucusu en uzak sunucuya manuel bağlantı kurabilir. Bu yöntem ile ping sorununuzu çözebilmek mümkün olabilir.

Ağınızdaki Diğer Cihazları Kapatın

Eğer modeminize televizyon, farklı telefonlar veya yazıcı gibi ürünler veya yönlendirici mevcutsa bunları ağınızdan çıkarın. Bu yöntemle ping sorununuz büyük oranda çözülecektir. Eğer evde 5 kişi varsa ve 1 kişi siz oyundayken yüksek miktarda internet kullanıyorsa bu durumda ping sorunu olması beklenir. Bu da sizin ping sorununuzun nedeni olabilir. Ağınızdaki diğer tüm akıllı priz gibi ürünleri ağdan çıkarıp oyun sonrasında yeniden bağlanmak en doğru çözümlerden bir tanesi olabilir. Ağınızdaki cihazları kapatmadan da ağınızdan çıkarabilirsiniz.

Güncellemeleri Kapatın

Bilgisayarınızdaki güncellemelerin otomatik olarak yüklenmesi anlık olarak başlayabileceği için güncellemeleri kapatın. Oyun sırasında güncelleme indirilmesi yüksek oranda internet verisi kullanır ve bu da oyunda gecikmelere sebep olacaktır.

İnternet Hızınızı Yükseltin

Son çare olarak tüm bunlara rağmen ping düşmüyorsa bu durumda internet hızınız yavaş olabilir ve evinize-size yeterli gelmiyor olabilir. Yüksek hızlı internet paketlerine geçerek ping sorunu çözümü için bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ping Düşürme Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularPing Düşürme – Ping Nasıl Düşürülür?

Ping düşürme sorunu hakkında merak edilenler arasında birçok konu var. Çok sayıda kullanıcının yaşadığı bu problemin çözümü ise yine bu yöntemlerden geçiyor.

Ping DÜŞÜRME CS:GO

CS:GO’da ping düşürmek için yukarıda yazılı olan yöntemler etkili yöntemler olabilir. Ping düşürmek için CS:GO’ya özel bir yöntem bulunmamaktadır.

İnternet Ping Düşürme

İnternetinizin ping değeri yüksek ise bu durumda yine ISS ile görüşmeden hemen önce yazılı maddeleri deneyin. Eğer ki buna rağmen ping sorunu düşmüyorsa ISS ile görüşün.

Türk Telekom Ping Düşürme

Türk Telekom altyapı sağlayıcınızla görüşme sağlamadan hemen önce yukarıda yazılı olan maddeleri sırasıyla uygulayın. Veya şüphe duyduğunuz bir neden varsa direkt o maddeyi uygulayarak ping değerinizin düşüp düşmeyeceğini denemiş olun. Eğer sorun düzelmezse Türk Telekom eski adıyla TTNET ISS servis sağlayıcınız ile görüşün.