Bilgisayarlarımız her gün açtığımız, her gün saatlerimizi geçirdiğimiz önemli teknoloji harikası ürünlerdir. Bu ürünlerin belirli bir kullanım şekli vardır ve kullanım kılavuzları genelde olmaz. Çünkü bilgisayarın bir kullanım kılavuzu olması pek de mümkün olmayan bir durumdur. Bilgisayarda ne yapacağınıza bağlı olarak neredeyse hiçbir kısıtlama yoktur ve birden daha fazla konunun tek bir kitapçıkta yer alması mümkün olmaz.

Bilgisayarları kullanırken özellikle de işletim sistemine göre bazı önlemlere uymak son derece önemli olur. Eğer ki bilgisayarınızı kullanırken size önerilen önlemlere uymuyor, bilgisayarınızı asla korumuyorsanız kişisel olarak kendinizin güvende olmadığını bilmelisiniz.

Bilgisayar güvenliği konusunda özellikle bilgi sahibi olmayan bir kişi iseniz bu durumda yapmanız gerekenler arasında ilk sırada sizi koruyacak olan bir antivirüs programını indirmek olacaktır.

Bizim size önerimiz bu linkte yer alan Avast Antivirüs programı olacaktır. Bu program hem güvenlidir, hem ücretsiz olması ile sizi korur. Ancak isterseniz farklı antivirüs programlarını da indirebilirsiniz. Günümüzde birçok kaliteli virüs programı sizi yeterince koruyabilecek kadar gelişmiştir.

Buna güvenerek her türlü internet sitesine girmeyin. Örneğin torrent dosyaları bilgisayarınıza mümkünse indirmemeye çalışın, internet üzerinden film izlerken veya farklı işler yaparken mümkünse bilgisayarınıza indirmeden bunları izleyin.

Virüsler İle Sınırlı Değil

Bilgisayarınıza Her Dosyayı İndirmek Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Abstract futuristic electronic circuit board high-tech background

Corona virüsü nasıl sizi enfekte ettiğinde tüm ailenizi enfekte edebiliyor ise bilgisayarınıza giren bir virüs tüm ailenizin cihazlarını takip edebilir ve tüm ailenin her bir Google aramasını siber saldırganlara yani hırsızlara gönderebilir.

Siber saldırganlar sürekli olarak sizi izlediği için özellikle de kısa süre içerisinde kameranıza erişim elde edebilirler, mikrofonu ele geçirebilirler. Buna bakarak paranoyak olmaya gerek yok. Ancak eğer hiçbir şekilde bilgisayar kullanmayı bilmiyor ve hayatınızda ilk kez bilgisayar kullanmaya başlıyorsanız bunlara dikkat ederek her dosyayı indirmemeniz gerektiğini öğrenmişsiniz demektir.

Bilgisayarlar özellikle de hassas ürünler olduğundan siber saldırganların bir bilgisayarı ele geçirmesi ve sonra sizden fidye istemesi bile mümkün olabilecek bir hamledir.

Eğer bir dosyayı gerçekten indirmeniz gerekiyor ve güvenliyse onu 100 kez değil 100000 kez bile indirseniz sorun olmaz, ama bilmediğiniz torrent dosyalardan ve virüslü olduğu bilinen dosyalardan mümkün oldukça uzak durun.
Kategori: