Bilgisayarınızı ister sadece internete girmek için, ister hesap makinesi veya not defteri için kullanın. Eğer bilgisayarınız internete bağlı değilse virüs girmeyeceğini düşünerek yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü virüsler sadece dijital ağlardan değil, beraberinde bilgisayarın internete bağlı olmasa da bulaşabilecek kadar tehlikelidirler.

Virüs Windows işletim sistemi üretildikten bir süre sonra bu sistemin açıklarından yararlanan insanlar tarafından geliştirilmiş ve bunda bazı siber saldırganların payının olduğuna dair iddialar var. Ancak virüsler tek kişi, tek ülke veya tek bir hacker grubunca geliştirilmiyor. Bugün bilgisayar konusunda bilgisi olan birçok insan virüs üretemez ancak çok gelişmiş bilgisayar uzmanlar virüslü dosyalar üretebilir, fotoğrafa bile virüs ekleyebilir.

Virüslerden %100 korunmanın yöntemi henüz bulunmadı. Windows cihazlar için henüz virüslerden %100 sizi koruyacak ne program, ne kod, ne de herhangi bir ayar veya herhangi bir ek tedavi yok.

Ancak sizi koruyarak güvende kalmanızı ve virüslü dosyalardan kaçınmanızı sağlayabilecek bazı çok önemli önerilerimiz var. Ne dersiniz, virüsleri def edelim mi?

Bilgisayarınıza Virüs Programı Ve Eklentisi Yükleyin!

 

Bilgisayarınızı Virüslerden Korumanın 4 Yolu! – Neden Hep Virüs?

Virüslerden korunmak için bilgisayarınıza, Avast, ESET veya güvenilir farklı virüs programlarından birisini orijinal internet sitesinden indirerek yükleyin. Birçok güvenilir virüs programının tarayıcı eklentisi mevcuttur ve size ”tarayıcı eklentisi de yüklensin mi?” diye sorar, tarayıcı eklentisini de yükleyerek virüslü dosyaları bilgisayarınıza girdiği an tespit edebilir ve cihazınızın daha kısa sürede virüslü dosyaları tespit etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz virüs programı SSD ile çalışan ve HDD ile çalışan Windows cihazların birçoğunda yavaşlama yaratmaz. Yeni model ve orta kalitede bir Windows işletim sistemli bilgisayar virüs programından dolayı kasmaz.

Tarayıcıdan Her Dosyayı İndirmeyin!

Bilgisayarınızı Virüslerden Korumanın 4 Yolu! – Neden Hep Virüs?

İnternet tarayıcılarından milyonlarca dosya indirmek mümkün. Ancak kendiliğinden indirilmek istenen veya güvenilmeyen bir internet sayfasından asla dosya indirmeyin, eğer cihazınıza dosya indiyse bu dosyayı açmadan silin. Dosya açılmadan silindiğinde de bilgisayara virüs bulaşabilir ancak bu her virüslü dosya için değil sadece bazıları için geçerli olan bir konu.

İnternet tarayıcısından indirecek olduğunuz dosyalarda orijinal sayfaları tercih edin.

Torrent Sitelerden Uzak Durun!

Bilgisayarınızı Virüslerden Korumanın 4 Yolu! – Neden Hep Virüs?

Torrent film, dosya ve diğer torrent siteler bilgisayarınıza reklamlar yolu ile dosya indirebilir veya arka planda sayfa açabilir. Bu sayfalardan cihaza virüs bulaşması mümkün. Dünyada birçok torrent site reklamlardan çok bu tür dosyalardan para kazanıyor ve bazı dosyaların ücret ödenerek site sahibi tarafından virüslü olarak eklenmesinin kabul edildiği biliniyor.

Virüslü dosyalardan korunmanız için en önemli dikkat etmeniz gerekenlerin başında torrent film siteleri, oyun siteleri ve özellikle dosya indirme sitelerinden uzak durmanız gerektiği geliyor.

Bilgisayarınızı Herkese Açık Ağda Kullanmayın!

Bilgisayarınızı Virüslerden Korumanın 4 Yolu! – Neden Hep Virüs?

Bilgisayarınızı AVM, okul, Starbucks gibi benzer yerlerde herkese açık internet ağına bağlamayın. Bu ağlar üzerinden hackerlar bilgisayarınızı ele geçirebilir ve özellikle dosya şifreleme programları ile sizden büyük oranlarda para isteyebilirler. Herkese açık ağlar kullanmak riskli olduğu için bunun yerine mobil verinizi kullanabilir veya internet ile işiniz yoksa açık ağlara hiç bağlanmamak en doğrusu olabilir. Veya herkese açık ağları sık kullanıyorsanız bilgisayarınızda bir kullanıcı oturumu oluşturun ve 2. kullanıcı oturumunu sadece bu tür ücretsiz herkese açık ağ kullanırken açın.

Kategori: